Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tropický skleník v Arboretu Nový Dvůr nebude. Nenašla se firma, která by ho za 120 milionů korun dokázala postavit

Opava |

Nový skleník se v Arboretu Nový Dvůr stavět nebude. Slezskému zemskému muzeu, ke kterému areál patří, se nepodařilo za téměř deset let najít firmu, která by jej realizovala. Na navržené provedení ze skla a oceli si nikdo netroufnul. Až ceny vyrostly natolik, že dotace ve výši 120 mil. korun nestačila.

Peníze na výstavbu skleníkové expozice se podařilo zřizovateli arboreta, Slezskému zemskému muzeu, získat už v roce 2013. Dotace z Regionálního operačního programu činily zhruba 40 mil. korun. Náklady na realizaci ale tenkrát byly dvojnásobné. A získat další zdroje se nepodařilo. Projekt znovu ožil v roce 2017, tentokrát s evropskými dotacemi ve výši téměř 120 milionů korun. Ovšem nenašel se nikdo, kdo by jej realizoval.

David Váhala, mluvčí, Slezské zemské muzeum: „Těch výběrových řízení bylo vyhlášeno několik, ale nikdy se nepodařilo vysoutěžit zhotovitele stavby.“

Tropický skleník ze skla a oceli s rozlohou 2 000 m2 s vodopádem, visutou lávkou a několika akvárii měl být lákadlem pro návštěvníky. Ovšem plány zhatil nejdříve nárůst cen ve stavebnictví v době pandemie COVID-19 a záhy také energetická krize.

David Váhala, mluvčí, Slezské zemské muzeum: „Když jsme měli poslední výběrové řízení, tak ještě než došlo k podpisu smlouvy, tak ceny poskočily o více než 10 milionů korun.“

Skleníková expozice se v současné době krčí na desetině plánované rozlohy v pěstebním skleníku. Tam byla umístěna poté, co musely být v roce 2000 kvůli špatnému technickému stavu zbourány původní skleníky. A tady teď také zůstane. Jen se rozšíří do míst, která jsou určená pro botanické sbírky. Půjde asi o 550 m2. Většinu tropických a subtropických exponátů si zdejší zahradníci už sami vypěstovali.

Šárka Zemková, kurátorka skleníkových rostlin, Slezské zemské muzeum: „Máme připravené převážně vzrostlé dřeviny. Hodně fikusů, nějaké tropické a subtropické ovocné dřeviny, stromové kapradiny. Tyto věci, které jsme si schovávali pro extra novou expozici, tak ty budou vysazeny do expozice v pěstebním skleníku.“

Úpravy ve skleníku budou probíhat v následujících měsících. Dovnitř se budou moci návštěvníci podívat příští rok.

Nahlásit chybu


K tématu

Ve Slezské Ostravě vyrostou moderní vysokoškolské koleje, kapacita se zdvojnásobí

26. června 2025 8:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Ostravská univerzita bude mít na slezskoostravském Hladnově nové moderní koleje. V minulém týdnu rektor společně se zástupci obvodu, města a kraje odklepal jejich stavbu. Studentům nabídnou téměř 700 nových míst a hotové by měly být už za dva roky.

Slezská Ostrava postaví pod mostem Pionýrů nový skatepark, chybět nebude ani občerstvení nebo toalety

1. července 2025 15:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Pod Mostem Pionýrů ve Slezské Ostravě vyroste nový skatepark a prostor doplní i odpočinková zóna s toaletami a občerstvením. Projekt vítají nejen skejťáci. Městský obvod jej představil na veřejném projednání v polovině června.

Provizorní zatrubnění potoka ve Studénce budí obavy

2. července 2025 7:50 | Studénka | Petra Dorazilová

Realizace projektu stavby podjezdu pod železniční tratí ve Studénce začala budováním objízdné trasy pro kamionovou dopravu. Práce byly započaty na ulici Butovické. Obavy tady vzbuzuje provizorní řešení zatrubnění potoka.


Senior v ohrožení. Odešel z domu na procházku a nevrátil se. Hledá ho rodina i policie

Včera 13:59 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

83letý senior odešel z domu v Ostravě-Porubě a hledá ho rodina i policie. Policisté se obrátili na veřejnost s žádostí o pomoc. Pohřešovaného hledají v režimu senior v ohrožení. Potřebuje totiž léky, které nemá u sebe.

Nové Dětské centrum Pluto v Havířově nabídne zázemí dětem v krizové situaci

Včera 8:54 | Havířov | Bára Kelnerová

Moravskoslezský kraj dokončil výstavbu nového Dětského centra Pluto v Havířově. Moderní zařízení poskytne zázemí dětem, které potřebují okamžitou pomoc. Nová budova nahradila původní objekt a svým uspořádáním se co nejvíce přibližuje běžnému rodinnému prostředí.

"Mi je 15 roků a mě to vůbec nezajímá." Strážníci v Ostravě chytili opilé mladistvé

Včera 11:19 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

14letá ležela bezvládně na zemi a kolem ní byli další opilí kamarádi. Strážníci kontrolovali v centru Ostravy sedm mladistvých ve věku 14 a 15 let. Nadýchali od 0,36 do 1,71 promile. Dva skončili v nemocnici a dva na policii.

Fanoušky na Zlaté Tretře Ostrava potěšili rekordem Manuel i druhým místem Štefela

Včera 12:16 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Světový atletický mítink Zlatá Tretra Ostrava 2026 opět bavil. Nejvíce diváky potěšila česká běžkyně Lurdes Gloria Manuel skvělým vítězstvím v běhu na 400 metrů.

Energetický mix MS kraje by měla doplnit jaderná energie

16. června 2026 20:35 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Moravskoslezský kraj silně podporuje stavbu malých modulárních reaktorů na svém území. Využití jádra vnímá jako nejvhodnější řešení po konci uhlí. Zajistí energetickou bezpečnost, soběstačnost a konkurenceschopnost našeho kraje.

Ministr vnitra navštívil Bílovec a Studénku, bude rozhodovat o sloučení oddělení PČR

16. června 2026 13:00 | Bílovec | Michal Slonina

Policie České republiky zvažuje zrušení obvodního oddělení v Bílovci a jeho sloučení s pracovištěm ve Studénce. Návrh je aktuálně v rukou ředitele Krajského ředitelství, konečné rozhodnutí ale bude až na ministru vnitra. Ten proto na konci týdne zavítal do obou měst.

Ve Stonavě přivítali nové občánky

Včera 12:59 | Stonava | Jiří Brzóska

Na stonavské radnici proběhlo letošní první slavnostní vítání nových občánků. Obřadní síň zaplnili rodiče, prarodiče i další blízcí novorozených dětí, kteří si společně užili příjemný a tradiční obřad pořádaný obcí.

Závod s časem vyhrála příroda. Holčička se narodila v autě během cesty do porodnice

16. června 2026 10:17 | Celý MS kraj | Anna Břenková

V sobotu odpoledne zažily posádky záchranářů z Fulneku a Nového Jičína netradiční výjezd. Maminka nestihla dojet do nemocnice a miminko přišlo na svět přímo v autě. Záchranáři po příjezdu na místo oběma poskytli potřebnou péči a bezpečně je převezli do nemocnice.

Akademii šitou na míru si užily i děti s těžšími handicapy

Včera 8:53 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínská Základní a mateřská škola speciální pořádala zahradní slavnost. Připravila program, do kterého se zapojily i děti s těžkými mentálními handicapy a poruchou autistického spektra.

Dny Karviné navštívily davy diváků, program bavil

16. června 2026 12:01 | Karviná | Richard Kutěj

Letošní Dny Karviné jsou za námi. Akce se velmi vydařila a našla si spousty diváků. My vám nyní ukážeme, co vše nabízel pestrý a bohatý program na několika scénách.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Na dětském dni v Opavě-Kylešovicích padl světový rekord. Akce navíc pomohla dobré věci

10. června 2026 8:54 | Opava | Yvona Fajtová

Dětský den v areálu hřiště v Opavě-Kylešovicích přilákal stovky návštěvníků. Součástí programu byl také pokus o překonání světového rekordu a charitativní sbírka na pomoc dětem a projektu Sanitka splněných snů.

Zrekonstruovaný zámeček v Arboretu Nový Dvůr vypráví příběh Quida Riedla

6. června 2026 20:50 | Opava | Yvona Fajtová

Po rozsáhlé rekonstrukci se veřejnosti znovu otevřel zámeček v Arboretu Nový Dvůr u Opavy. Slezské zemské muzeum v něm nově instalovalo stálou expozici věnovanou Quidu Riedlovi, zakladateli zdejšího parku, který se stal základem dnešního arboreta. Návštěvníci se seznámí nejen s jeho životem, ale také s historií jedné z nejvýznamnějších dendrologických sbírek v Česku.

Noc kostelů otevřela veřejnosti chrámy v Opavě i okolí. Zájem byl velký

6. června 2026 20:31 | Opava | Yvona Fajtová

Do celorepublikové akce Noc kostelů se tradičně zapojily také kostely v Opavě a jejím okolí. Návštěvníci si mohli prohlédnout běžně nepřístupná místa, historické artefakty, výstavy nebo si vychutnat koncerty a přednášky. Bohatý program připravili například v opavské konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie nebo v kostele svatého Prokopa v Komárově.

Dětský den v Opavě-Kylešovicích pomohl dobré věci. Padl i světový rekord

6. června 2026 15:04 | Opava | Yvona Fajtová

Dětský den plný atrakcí, sportu, hudby a pomoci druhým hostil areál hřiště v Opavě-Kylešovicích. Návštěvníci si užili bohatý program pro celou rodinu a zároveň přispěli na charitativní projekty. Velkým lákadlem se stal také pokus o překonání světového rekordu.

Zrekonstruovaný zámeček v Arboretu Nový Dvůr vypráví příběh Quida Riedla

5. června 2026 9:21 | Opava | Yvona Fajtová

Po rozsáhlé rekonstrukci se veřejnosti znovu otevřel zámeček v Arboretu Nový Dvůr u Opavy. Slezské zemské muzeum v něm nově instalovalo stálou expozici věnovanou Quidu Riedlovi, zakladateli zdejšího parku, který se stal základem dnešního arboreta. Návštěvníci se seznámí nejen s jeho životem, ale také s historií jedné z nejvýznamnějších dendrologických sbírek v Česku.

Opava představila návrh nového parku pro budoucí čtvrť Stromovka .Vzniknout má za nemocnicí

4. června 2026 9:51 | Opava | Yvona Fajtová

V Opavě pokračují přípravy nové čtvrti Stromovka, která má vyrůst na zelené louce za Slezskou nemocnicí. Součástí projektu bude také nový park. Jeho architektonický návrh nyní radnice představila veřejnosti na setkání v prostorách magistrátu.

Tropický skleník v Arboretu Nový Dvůr nebude. Nenašla se firma, která by ho za 120 milionů korun dokázala postavit
Vydáno 26. října 2022 19:32, Opava, Katka Geryková
Nový skleník se v Arboretu Nový Dvůr stavět nebude. Slezskému zemskému muzeu, ke kterému areál patří, se nepodařilo za téměř deset let najít firmu, která by jej realizovala. Na navržené provedení ze skla a oceli si nikdo netroufnul. Až ceny vyrostly natolik, že dotace ve výši 120 mil. korun nestačila.

Peníze na výstavbu skleníkové expozice se podařilo zřizovateli arboreta, Slezskému zemskému muzeu, získat už v roce 2013. Dotace z Regionálního operačního programu činily zhruba 40 mil. korun. Náklady na realizaci ale tenkrát byly dvojnásobné. A získat další zdroje se nepodařilo. Projekt znovu ožil v roce 2017, tentokrát s evropskými dotacemi ve výši téměř 120 milionů korun. Ovšem nenašel se nikdo, kdo by jej realizoval.

David Váhala, mluvčí, Slezské zemské muzeum: „Těch výběrových řízení bylo vyhlášeno několik, ale nikdy se nepodařilo vysoutěžit zhotovitele stavby.“

Tropický skleník ze skla a oceli s rozlohou 2 000 m2 s vodopádem, visutou lávkou a několika akvárii měl být lákadlem pro návštěvníky. Ovšem plány zhatil nejdříve nárůst cen ve stavebnictví v době pandemie COVID-19 a záhy také energetická krize.

David Váhala, mluvčí, Slezské zemské muzeum: „Když jsme měli poslední výběrové řízení, tak ještě než došlo k podpisu smlouvy, tak ceny poskočily o více než 10 milionů korun.“

Skleníková expozice se v současné době krčí na desetině plánované rozlohy v pěstebním skleníku. Tam byla umístěna poté, co musely být v roce 2000 kvůli špatnému technickému stavu zbourány původní skleníky. A tady teď také zůstane. Jen se rozšíří do míst, která jsou určená pro botanické sbírky. Půjde asi o 550 m2. Většinu tropických a subtropických exponátů si zdejší zahradníci už sami vypěstovali.

Šárka Zemková, kurátorka skleníkových rostlin, Slezské zemské muzeum: „Máme připravené převážně vzrostlé dřeviny. Hodně fikusů, nějaké tropické a subtropické ovocné dřeviny, stromové kapradiny. Tyto věci, které jsme si schovávali pro extra novou expozici, tak ty budou vysazeny do expozice v pěstebním skleníku.“

Úpravy ve skleníku budou probíhat v následujících měsících. Dovnitř se budou moci návštěvníci podívat příští rok.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/opavsko/opava/11000034017/tropicky-sklenik-v-arboretu-novy-dvur-nebude-nenasla-se-firma-ktera-by-ho-za-120-milionu-korun-dokazala-postavit