Zdraví ≠ závislost aneb Proč nepřičichnout k wellbeingu – to je téma letošního v pořadí už 16. Dne D na Slezském gymnáziu. V rámci něj starší studenti připravují přednášky na nejrůznější témata pro ty mladší. Projektový den začali plánovat před několika měsíci.
Zdravá výživa, správné dýchání, odpočinek a také nadužívání léků, alkohol nebo drogová závislost – to byla témata, která středoškoláci otevřeli. A často přidali i praktická cvičení. Např. tento drogový strom názorně ukazuje, kam až může vést užívání konopí, stimulačních látek nebo halucinogenů.
V další třídě zase upozorňovali na léky, které mohou vyvolat závislost. Studenti tady vysvětlovali, kdy mohou pomoci byliny a kdy je naopak nutné sáhnout po alopatické léčbě. Téma konzultovali s farmaceutem i bylinářkou.
Kvůli nevyrovnanému psychickému životu nebo špatnému zvládání stresu mohou zejména mladí lidé lehce sklouznout k nejrůznějším podpůrným prostředkům, které mohou nakonec vyvolat závislost. A tak studenti hledali také možnost, jak se na toto rozcestí vůbec nedostat. Mluvili třeba o správné životosprávě. Téma o spánku přednášející odprezentovali stylově v pyžamu.
Dostatek času na své koníčky i přátele, nepodléhání digitálnímu světu, pohyb, péče o zdraví i prostá radost ze života. To vše vytváří psychickou pohodu potřebnou pro kvalitní život. To bylo poselství projektového dne.
Téma projektového dne reagovalo na narůstající počet dětí s psychickými problémy. Jejich počet od pandemie koronaviru výrazně narůstá. Nejčastěji se potýkají s depresemi, sebepoškozováním nebo také závislostí na internetu.