Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Sál je plný studentů, pro které zřejmě v tomto životním období smrt není to, co by nějak významně zaměstnávalo jejich mysl. Nebo se pletu?
Renata Veselská, bioložka a bioetička, Masarykova univerzita v Brně: „Máte pravdu, pro lidi z obecenstva asi smrt není hlavním tématem. Na druhou stranu nikdo z nás neví, kdy a za jakých okolností s tímto tématem bude konfrontován. To, že si studenti přišli poslechnout přednášku o smrti a umírání, tak předpokládám, že přece jen jim to z nějakého důvodu připadá důležité.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: „Ke konci vede každý začátek“, tak to v životě je. Nicméně současná medicína dokáže ten „konec“ velmi významně oddálit. Jaký smysl to má a jak velký vliv na tuto skutečnou mají lékaři?
Renata Veselská, bioložka a bioetička, Masarykova univerzita v Brně: „To jakým způsobem budou používány dostupné medicínské technologie, tak to primárně je v rukou lékařů. Ale předpokládám, že by o tom měli vždy komunikovat s pacienty.
Měli by jim srozumitelně vysvětlit možnosti, které se nabízejí, a měli by respektovat individuální přání pacienta. Která z těch možností je žádoucí a odpovídá jeho osobním preferencím.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Stává se stále častěji, že smrtelně nemocní lidé chtějí své poslední dny strávit doma. Tato skutečnost má ovšem ještě další aspekt a to příbuzné či blízké, kteří s nimi budou. Jak se mají připravit?
Renata Veselská, bioložka a bioetička, Masarykova univerzita v Brně: „Lze se připravit ve smyslu technické pomoci. Lze se domluvit se službou mobilní hospic, lze zvážit služby domácí péče. A co je důležité, aby pečující brali v úvahu své síly a nezůstávali na to sami.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Jste členkou Evropské skupiny pro etiku ve vědě, která je poradním orgánem Evropské komise. Je rozdíl, jak nahlížejí na problematiku smrti a prodlužování života v ostatních státech unie a u nás?
Renata Veselská, bioložka a bioetička, Masarykova univerzita v Brně: „Můžeme vidět napříč Evropou, že ta regulace je velmi rozdílná. Liberální přístup se projevuje tím, že státy postupně přijímají různé právní normy, které člověku umožní rozhodnout se o konci svého života. Teď mluvím o možnostech lékařsky asistované sebevraždy a eutanazie. V České republice převažuje rámci průzkumu veřejného mínění spíše vstřícný postoj k těmto možnostem. Zatím všechny pokusy, kdy podobná legislativa šla do schvalovacího procesu skončily neúspěchem."