Od brzkého rána navštívily dětské oddělení slezské nemocnice stovky dětí z mateřských a základních škol. Sestřičky a studentky Střední zdravotnické školy jim hravou formou vysvětlovaly, jak si správně dezinfikovat ruce.
Eliška Štamberová, studentka SZŠ: „Postup je vlastně takový, že si dlaně začneme třít o sebe, potom mezi sebe, potom přejdeme na prsty a palce. Ještě jednou si celé ruce důkladně překontrolujeme. Potom si děti mají možnost na takovém přístroji ty ruce ověřit.“
Většina dětí věděla, jak si správně vydezinfikovat ruce. Sami si to mohli zkontrolovat ve speciálním přístroji, ve kterém nečistoty zbělely díky UV světlu.
Gabriela Návratová, sestra pro nemocniční hygienu: “Už od malička každé dítě maminka učí, proč si ty ruce mají mít po toaletě, před jídlem, když přijdou z hřiště. Ve školce a ve školách je to učí paní učitelky. Ty dětičky se to celkem snaží dodržovat. S dospělostí už nám to nikdo nepřipomíná, takže často se bohužel stává, že na to zapomínáme a úplně nemyslíme na to, že je potřeba o ty ruce taky nějak pečovat, umýt je a podobně.”
Veronika Beková, učitelka, MŠ Mostní: “Myjí si samozřejmě ruce, akorát záleží na věkové skupině dětí. Většinou těm menším dětem musíme připomínat a dohlížet na to, aby si umývaly ruce a ty větší děti předškolní jsou takové samostatnější a zvládají hygienu rukou samy.”
Veronika Klapetková, učitelka, MŠ 17. listopadu: “Neustále je na to upozorňujeme a snažíme se, aby dodržovaly tu hygienu. Někteří jdou a některé musíme do toho nutit, zapomínají.”
Podle odhadů 70–80 % všech infekčních nemocí lidé přenášejí jen tím, že nedodržují správnou hygienu. Nejvíce bakterií se nachází na předmětech, které často používáme. Může to být mobil. počítačová klávesnice nebo klíče.
Gabriela Návratová, sestra pro nemocniční hygienu: “Dále to může to být chřipka, různé respirační infekční onemocnění, samozřejmě různé průjmové onemocnění u dětí, to jsou zejména rotavirové infekce.”
Jana Bystrická, výuka a prevence, Slezská nemocnice v Opavě: “Děti se pak dozví ještě určité detaily k tomu, jak vlastně pečovat o své ruce tak, abychom sebe co nejvíce ochránili. Protože v případě, že si provedu správně hygienu rukou, chráním sebe. A když chráním sebe, chráním tebe, maminku, kolegu, spolupracovníka, kamaráda.”
Děti se mohly podívat, jak to ve Slezské nemocnici na dětském oddělení vypadá. Jednotka intenzivní péče byla vyzdobena jako ponorka s podmořským světem. Ve dveřích od pokojů kulaté okna, na zdech námořní mapy a spousta obrázků mořských zvířat.
Jana Bystrická, výuka a prevence, Slezská nemocnice v Opavě: “My máme tu návštěvnost většinou sedm, osm set, záleží na jednotlivém roku, záleží hodně na počasí. My jim rádi o tom něco povíme a máme dobrý pocit z toho, když ony si zároveň z toho něco odnesou pro sebe.”
Vůbec první akce spojená s hygienou rukou byla zorganizována v roce 2005. Projekt v té době podpořilo 121 zemí světa. Od té doby se počty zemí zapojených do osvětové akce rok od roku zvyšují. Slezská nemocnice se do akce poprvé zapojila v roce 2013.