20 základních škol z Opavska se letos zapojilo do soutěže Stavíš, stavím, stavíme, nejlepšího odměníme. Úkolem tříčlenných týmů bylo co nejrychleji a nejpřesněji poskládat z kostek dva modely. Letos šlo o nákladní auto a sekačku na trávu.
Vítězslav Doleží, ředitel SŠPU Opava: “Oni dostanou plánek a v tom plánku je nakreslený výrobek, který mají vyrobit. Jsou vždycky dva výrobky a mají na to hodinu a 20 minut. Samozřejmě oni to během toho času nesmí stihnout, protože kdyby to všechno stihli, tak my nemáme co hodnotit. Takže my hodnotíme tu rozpracovanost. Děcka to bavilo. Viděli jste sami, že byli nadšení a byli perfektní. Atmosféra super. Akce se povedla pěkně.”
Vítězem se stali kluci ze ZŠ Chuchelná, kteří oba modely sestavili ani ne za hodinu. Jejich velkým plusem bylo, že se na soutěž pečlivě připravovali.
Jaromír Musil, učitel ZŠ Chuchelná: “Byl to výběr dětí, které chtějí stavět z Merkura a oni opravdu byli pro to nadšeni, takže domluvili jsme se, vyzkoušeli si nějaké modely postavit a šlo jim to, tak jsem je vzal.”
žáci ZŠ Chuchelná, vítězové soutěže: “Bylo to těžké ze začátku, protože jsme se museli naučit to základní skládání jako kde patří šroubky, kde patří určité součástky, ale jak se říká Těžko na cvičišti, lehko na bojišti, takže bylo to jednoduché. Měli jsme tak půl hodiny náskok, takže jsme v mezičase hráli karty. Takže vy jste to složili jak s náskokem, tak precizně, že jste tam neměli vůbec žádné chyby? Přesně tak."
žáci ZŠ Raduň, 2. místo: “Nejtěžší na tom bylo asi dát tu matku do těch složitých míst, protože někde ani ten klíč, který na to byl udělán ani tam nešel dát, takže moc nám to nešlo do toho dát. Nejhorší za mě bylo to utahování, jinak mě to bavilo.”
žáci ZŠ Šrámkova, Opava: “Skončili jsme 14. až 15. Nejtěžší bylo asi tam stavět nějaké díly, že nešly do sebe. Ten druhý náklaďák, ten nám dělal problém a byla to tady zábava. Šli bysme tady znovu.”
Účastníci konstruktérského klání si užili nejen soutěže, ale i zábavy. Připravena pro ně byla prohlídka školy, během níž si mohli vyzkoušet závodní modely aut, které částečně jezdí na vodík.
Karel Procházka, učitel SŠPU Opava: “Oba dva ty modely vlastně byla stavebnice a my jsme si mohli cokoliv změnit, předělat, vytisknout na 3D tiskárně. Pohon toho autíčka je na baterii a na vodík. Tady je pod tím schovaný vodíkový palivový článek. Tady to jsou zásobníky vodíku a ten vodík dobíjí baterie za jízdy a významně zvyšuje dojezd autíčka. Samotné závody trvají 4 hodiny a to by ty baterie nevydržely.”
Výherci soutěže si z pořádající Střední průmyslové a umělecké školy odnesli nejen sladkou odměnu, ale i hodnotné ceny. Každá z 20 zúčastněných škol pak i velkou merkurovskou stavebnici M5.