Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Opavě vzniká zajímavá nástavba historického domu v Lazebnické ulici

Opava |

Na historickém domě Lazebnická 3 v centru Opavy vzniká zajímavá nástavba. Jde o první opavskou nástavbu z dřevěných CLT panelů, která šetrně propojuje historii a nadčasovost s důrazem na udržitelnost.

Historie domu navazuje na historii firmy Hermann & Vogel, což byl za první republiky po Bredě druhý největší obchodní dům, který stál v Hrnčířské ulici. Dům v Lazebnické 3 vznikl v roce 1929 jako vestavba do vnitrobloku, když potřeboval rozšířit prodejní prostory a sklady. Dostat sem nástavbu nebylo vůbec jednoduché.

Pavel Mlejnek, ředitel obchodu: “Co bylo nejhorší, dostat sem veškerý materiál, všechny kamiony s Novatopem, se dřevem. Důležité sem bylo dostat i nějakou větší mechanizaci, jsme v centru města, jsou tu úzké uličky, je tady i váhové omezení komunikací, takže v tomto všem jsme byli nějakým způsobem omezováni.”
Radek Oslizlo, technický specialista: “Hlavní výzva byla splnit to v požadovaném čase, protože, město mělo jisté požadavky na velikost toho záboru, takže hlavní výzva byla udělat ten koncept, ať je rychlý, možný sem dostat, ať to nejsou kamiony, které neprojedou centrem, ať ta stavba netrvá prostě půl roku, takže výsledkem bylo, že hrubá stavba za použití velkého jeřábu trvala 5 dní.”

Šlo o 100 tunový čtyřnápravový jeřáb, tedy maximum, co bylo možné s ohledem na zatížení dostat na malé podsklepené náměstí se spoustou instalací.

Michal Popov, majitel historického domu: “Já to vnímám jako takový splacený dluh vůči dědečkovi a vůči mamince. Když se rozhlédnete kolem, tak je nejmíň o patro nižší. Když jsme to plánovali, tak bylo přímo vidět, že se tu pohybujeme ne po střeše, my se tu pohybujeme po železobetonové desce, která si o to říkala. Jsem si skoro jistý, že ta původní architektura s jakousi nástavbou počítala, ale dědečkovi to překazila hospodářská krize a válka.”

Dřevěná nástavba minimálně zatěžuje historický dům.

Myslelo se také na životní prostředí. Z nástavby vedou dvě trubky. Jedna na odpadní a druhá na dešťovou vodu, která se bude poté dále využívat.

Radek Oslizlo, technický specialista: “Díky tomu, že konstrukce byla takhle lehká, tak bylo možné celý objekt uložit na strop. Další výhody jsou prostorová tuhost této plošně lepené konstrukce, možnost použití toho dřeva jako interiérového povrchu, pohledovost toho dřeva. Minimální environmentální dopady. Tato stavba je CO2 neutrální při nejhorším.”

Dům v Lazebnické 3 se stal dominantou plochy mezi Horním náměstím a Masarykovou třídou poté, co byly za války vybombardované okolní domy. Ustál ji díky železobetonové konstrukci.

Klára Dvořáková Popová, dcera majitele domu: “Obecně ta železobetonová konstrukce byla v té době něco naprosto nového, inovativního. Beton se obecně považoval za materiál budoucnosti a díky tomu nejspíš ten dům přestál. Tady v podstatě je jakoby původní téměř všechno. Z těch zajímavých věcí to je určitě ta skleněná pyramida, naši nájemníci jí říkají Louvre, je tu moc hezké, zajímavé původní schodiště, kterým prý pradědeček procházel mezi patry obchodního domu a koukal, co se kde děje a jestli je všechno v pořádku.”

Více o historii domu se dozvíte na výstavě, která je nainstalována ve vestibulu domu.

Nahlásit chybu


K tématu

Frýdek-Místek chce ihned po nabytí Českého domu začít se záchovnými pracemi na objektu

Nákup Českého domu je pro Frýdek-Místek významnou událostí. V průběhu let se navíc podařilo dohodami snížit jeho cenu o více než 5 milionů. Jakmile bude objekt přepsán na město, okamžitě začnou záchovné práce.

Frýdek-Místek pátrá po osudu sošky z domu U císaře, zmizela před více než 100 lety

Frýdek-Místek spolu s historiky pátrá po osudu sošky z domu na místeckém náměstí. Zmizela zřejmě zhruba před více než sto lety. Historici podle dobových fotografií dokonce vedou debaty o tom, zda šlo o sošku Panny Marie nebo Jana Nepomuckého.


Hasiči simulovali únik chlóru na bazénu v Havířově, došlo i na varování obyvatel

Profesionální hasiči měli specifické cvičení v areálu krytého bazénu na Šumbarku, kde hrozí potencionální únik nebezpečného chlóru. Součástí bylo i informování obyvatel v dané lokalitě.

Slezskoostravský domov Kamenec se stal už po čtvrté nejlepším domovem pro seniory v Česku

Domov pro seniory Kamenec se znovu stal nejlepším zařízením svého druhu v České republice. V rámci Značky kvality v sociálních službách opět získal pět hvězd a nejvyšší hodnocení si odnáší už po čtvrté.

Nová odbavovací plocha na letišti Ostrava zvyšuje kapacitu nákladní dopravy

Včera 11:32 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letiště Leoše Janáčka Ostrava rozšířilo svou kapacitu pro nákladní dopravu díky nové odbavovací ploše. Tato nová stojánka, veliká přibližně jako 5 fotbalových hřišť, pojme až 5 nákladních letadel. Projekt za 308 milionů korun financoval Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu, a zahrnuje také nové osvětlení a trafostanici.

Mladíci vběhli do prodejny a hbitě z regálů ukradli parfémy

Včera 10:22 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Policisté z obvodního oddělení Ostrava-Poruba 2 prověřují okolnosti krádeže parfémů, ke které došlo nedávno v jedné z místních prodejen. Dosud neustanovení pachatelé vběhli do prodejny a během okamžiku odcizili několik kusů parfémů, čímž způsobili škodu ve výši téměř 20 000 korun.

Umělá inteligence jako pomocník učitelů. Pedagogové z Frýdecko-Místecka prošli školením

25. listopadu 2024 16:41 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Učitelé ze škol na Frýdecko-Místecku si vyzkoušeli, jak efektivně využívat umělou inteligenci ve své každodenní praxi. Pod vedením odborníka na technologie si na workshopu osvojili nové nástroje, které jim mohou ušetřit čas i energii.

První vánoční strom v Ostravě svítí na náměstí SNP

25. listopadu 2024 8:45 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Regionální zprávy POLAR

V Ostravě se rozzářil první vánoční strom, a to na zábřežském náměstí SNP před kulturním domem Akord. Nechyběl zde ani primátor Jan Dohnal či zástupci vedení obvodu Ostrava-Jih. Akce se ale neobešla bez drobných technických potíží.

V Ostravě se uskutečnil festival designu. Lidé nakupovali, poslouchali přednášky a mohli i tvořit

25. listopadu 2024 10:29 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Unikátní prostředí zrekonstruované Ostravice hostilo oblíbený a už i tradiční prodejní festival designu Meat Design 2024. Kromě prezentace designérů si návštěvníci mohli užít bohatý doprovodný program a třeba si i sami něco vyrobit.

Roadshow informovala o podpoře podnikání

25. listopadu 2024 10:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Agentura CzechInvest představila v Novém Jičíně aktuální možnosti v oblasti podpory podnikání. V jeden okamžik, na jednom místě tak mohli podnikatelé konzultovat své záměry a získat informace o dotačních programech a dalších možnostech financování.

Zdravotní sestry a pečovatelky terénních služeb opavské charity prošly školou smyku

25. listopadu 2024 11:33 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Minimálně patnáct tisíc kilometrů ročně najede za svými klienty každá ze zdravotních sester a pečovatelek terénních služeb Charity Opava. Jezdí přitom denně na čas a za každého počasí. Aby si byly za volantem jistější, absolvovaly školu smyku.

Policie už našla ukradenou zbraň a dopadla i zloděje

Včera 20:45, vydáno 25. listopadu 2024 16:04 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nezodpovědný majitel krátké střelné zbraně vytratil pravděpodobně při vystupování z auta nebo nastupování svou pistoli. Tu na parkovišti o chvíli později našel muž, který si ji přivlastnil.

Dvě aleje na Opavsku soutěží o titul Alej roku. Staré odrůdy ovocných stromů sadily i děti

Šedesát alejí a stromořadí z celé České republiky letos soutěží o titul nejoblíbenější Alej roku 2024. V Moravskoslezské kraji jde o 11 alejí, což je nejvíc ze všech krajů v zemi. Jsou mezi nimi i dvě aleje na Opavsku.

Dvě aleje na Opavsku soutěží o titul Alej roku. Tu ve Vávrovicích částečně poškodila povodeň

23. listopadu 2024 14:54 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Šedesát alejí a stromořadí z celé České republiky letos soutěží o titul nejoblíbenější Alej roku 2024. V Moravskoslezské kraji jde o 11 alejí, což je nejvíc ze všech krajů v zemi. Jsou mezi nimi i dvě aleje na Opavsku.

Bezpečnost a větší jistota. Zdravotní sestry a pečovatelky opavské charity absolvovaly školu smyku

23. listopadu 2024 13:06 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Minimálně patnáct tisíc kilometrů ročně najede za svými klienty každá ze zdravotních sester a pečovatelek terénních služeb Charity Opava. Jezdí přitom denně a za každého počasí.. Aby si byly za volantem jistější, absolvovaly školu smyku.

Transfuzní oddělení SNO potřebuje více dárců

21. listopadu 2024 17:25 | Opava | Yvona Fajtová | Magazín TV medicína

Hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice v Opavě zajišťuje krev nejen pro své pacienty, ale také pro pacienty krnovské nemocnice, která kvůli zářijovým povodním přišla o odběrové místo. Aktuálně tak chybí dárci krve všech krevních skupin.

Archeologové v Opavě objevili středověké sídliště i velmi vzácnou poutní láhev

20. listopadu 2024 19:13 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

V Opavě vzniká zajímavá nástavba historického domu v Lazebnické ulici
Vydáno 3. prosince 2023 23:16, Opava, Yvona Fajtová
Na historickém domě Lazebnická 3 v centru Opavy vzniká zajímavá nástavba. Jde o první opavskou nástavbu z dřevěných CLT panelů, která šetrně propojuje historii a nadčasovost s důrazem na udržitelnost.

Historie domu navazuje na historii firmy Hermann & Vogel, což byl za první republiky po Bredě druhý největší obchodní dům, který stál v Hrnčířské ulici. Dům v Lazebnické 3 vznikl v roce 1929 jako vestavba do vnitrobloku, když potřeboval rozšířit prodejní prostory a sklady. Dostat sem nástavbu nebylo vůbec jednoduché.

Pavel Mlejnek, ředitel obchodu: “Co bylo nejhorší, dostat sem veškerý materiál, všechny kamiony s Novatopem, se dřevem. Důležité sem bylo dostat i nějakou větší mechanizaci, jsme v centru města, jsou tu úzké uličky, je tady i váhové omezení komunikací, takže v tomto všem jsme byli nějakým způsobem omezováni.”
Radek Oslizlo, technický specialista: “Hlavní výzva byla splnit to v požadovaném čase, protože, město mělo jisté požadavky na velikost toho záboru, takže hlavní výzva byla udělat ten koncept, ať je rychlý, možný sem dostat, ať to nejsou kamiony, které neprojedou centrem, ať ta stavba netrvá prostě půl roku, takže výsledkem bylo, že hrubá stavba za použití velkého jeřábu trvala 5 dní.”

Šlo o 100 tunový čtyřnápravový jeřáb, tedy maximum, co bylo možné s ohledem na zatížení dostat na malé podsklepené náměstí se spoustou instalací.

Michal Popov, majitel historického domu: “Já to vnímám jako takový splacený dluh vůči dědečkovi a vůči mamince. Když se rozhlédnete kolem, tak je nejmíň o patro nižší. Když jsme to plánovali, tak bylo přímo vidět, že se tu pohybujeme ne po střeše, my se tu pohybujeme po železobetonové desce, která si o to říkala. Jsem si skoro jistý, že ta původní architektura s jakousi nástavbou počítala, ale dědečkovi to překazila hospodářská krize a válka.”

Dřevěná nástavba minimálně zatěžuje historický dům.

Myslelo se také na životní prostředí. Z nástavby vedou dvě trubky. Jedna na odpadní a druhá na dešťovou vodu, která se bude poté dále využívat.

Radek Oslizlo, technický specialista: “Díky tomu, že konstrukce byla takhle lehká, tak bylo možné celý objekt uložit na strop. Další výhody jsou prostorová tuhost této plošně lepené konstrukce, možnost použití toho dřeva jako interiérového povrchu, pohledovost toho dřeva. Minimální environmentální dopady. Tato stavba je CO2 neutrální při nejhorším.”

Dům v Lazebnické 3 se stal dominantou plochy mezi Horním náměstím a Masarykovou třídou poté, co byly za války vybombardované okolní domy. Ustál ji díky železobetonové konstrukci.

Klára Dvořáková Popová, dcera majitele domu: “Obecně ta železobetonová konstrukce byla v té době něco naprosto nového, inovativního. Beton se obecně považoval za materiál budoucnosti a díky tomu nejspíš ten dům přestál. Tady v podstatě je jakoby původní téměř všechno. Z těch zajímavých věcí to je určitě ta skleněná pyramida, naši nájemníci jí říkají Louvre, je tu moc hezké, zajímavé původní schodiště, kterým prý pradědeček procházel mezi patry obchodního domu a koukal, co se kde děje a jestli je všechno v pořádku.”

Více o historii domu se dozvíte na výstavě, která je nainstalována ve vestibulu domu.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/opavsko/opava/11000040425/v-opave-vznika-zajimava-nastavba-historickeho-domu-v-lazebnicke-ulici