Bývalí i současní pacienti Rehabilitačního ústavu Hrabyně společně přeplavali kanál La Manche. Do štafetového závodu na 33, 6 km, což je vzdálenost Anglie-Francie, se zapojilo 55 plavců.
Andrea Ruprichová, ředitelka RÚ Hrabyně: “Začínali jsme před 10 lety soutěží mezi dvěma ústavy, Kladrubami a Hrabyní. Musím říct, že od samého startu, od 1. ročníku máme velký úspěch jak mezi pacienty stávajícími, tak bývalými. Personál, zaměstnanci do toho dávají velkou energii a sílu, aby jsme všechno zorganizovali je to úžasný den pro všechny a jsme úplně nadšeni, že můžeme u toho být.”
Tereza Kovářová, fyzioterapeutka RÚ Hrabyně: “Jsou tu někteří, kteří uplavali 2 km sami, ale pro nás je větší rekord, když člověk, který se skoro nehýbe zvládne uplavat bazén tam a zpátky, klidně s dopomocí terapeuta, aby se mohl účastnit a předat tu pomyslnou štafetu.”
anketa: účastníci závodu: “Měl jsem půl hodinky na to plavání. Spíš takový zrelaxování, uklidnění, prostě uvolnění. Měl jsem poranění spodiny lebeční v roce 2016 a tady mě dali jakoby do kupy.”
“Dvojnásobně jsem uplaval. Tenkrát to bylo 200 m. loni to bylo 100 m, myslím si, že bych dal víc, ale musí dostat příležitost i jiní. řijel jsem sem na vozíku a před těmi 2 a půl lety, když jsem vlezl do bazénu, tak jsem nemohl plavat, to nešlo.”
Plavecká výzva má pokaždé jiné téma a tomu odpovídá i výzdoba. Letošním tématem byla láska. V minulosti to byl třeba Pohádkový svět nebo Divoký západ.
Tereza Kovářová, fyzioterapeutka RÚ Hrabyně: “Protože spousta pacientů nemůže aktivně plavat a jsou tady pouze jako fanoušci, tak aby nekoukali nějakých 15 hodin do bazénu, tak se snažíme jim to trošku zpříjemnit kulturním programem.”
Kanál La Manche plavci překonali za zhruba 16 hodin. Startovalo se jako vždy o půlnoci.
Během závodu si klienti rehabilitačního ústavu mohli vyzkoušet i několik paralympijských disciplín.
Samuel Waage, koordinátor projektů Českého paralympijského výboru: “Máme tady naši akci Pararestart, která představuje paralympijské sporty a ukazuje klientům, že úrazem to nekončí. Máme tady paraolympioniky Jirku Suchánka, Šárku Pultar Musilovou a Petra Vrátila. Šárka představuje lukostřelbu, Suchánek představuje stolní tenis, Petr Vrátil představuje atletiku.”
Nechyběl ani handbike a bocca, tedy celkem 5 paralympijských sportů.