Na podvod s falešnými sbírkami na nemocné děti upozornili policisty kolegové celníci z Ostravy. Rozkrýt ale celý systém nebylo jednoduché. Podvodníci měli vše perfektně promyšlené a maskované. V jednom případě dokonce skutečně vybrané peníze na dobročinnost věnovali. Pak už ale šlo vše do jejich kapes.
Jiří Marzoll, ředitel PČR Opava: "Začalo dlouhé a složité prověřování, během kterého kriminalisté shromažďovali důkazní materiály. Jednalo se o velmi sofistikovanou trestnou činnost."
Dva muži založili obecně prospěšnou společnost, vymysleli si pár příběhů o dětech s rakovinou, z fotobanky vybrali nějaké fotky a zveřejnili vše na webu. Pak to ještě zdokonalili o call centrum, kde zaměstnali několik pracovníků, kteří obvolávali lidi a příběhy jim vyprávěli. Když se někdo chytil, za 1300 korun dostal srdíčko.
Jakub Tutko, vedoucí hospodářské kriminálky Opava: "Zaměstnanci call centra byli motivováni k získání maximálního počtu „dárců“, protože z každého příspěvku jim plynula provize ve výši 300,- Kč. Takových obchodů proběhlo denně desítky. Příspěvky měla společnost postupně navyšovat. Na počátku se jednalo o částku kolem 1.300 korun, později téměř 2.000 korun."
Za podvod hrozí mužům až 8 let za mřížemi. Policisté jim zabavili majetek a peníze v hodnotě milion 400 tisíc korun.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Rádi bychom připomněli pár důležitých kroků, které učinit před darováním peněz na sbírku. Nespěchejte, vždy je dobré si sbírku vyhledat a ověřit si její pravost. Zadejte si do vyhledávače název, čtěte články a zmínky v médiích nebo recenze – to by vám mělo napovědět, zda se jedná o důvěryhodnou společnost. Vše by mělo být transparentní, jak společnost, tak i účet. Ověřte si, zda fotky u samotné sbírky nepocházení z fotobanky nebo z jiné organizace.
Podvedených dárců je nakonec asi 4 tisíce a podvodníci si přišli na přibližně 7 milionů korun.