Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Spanilá jízda, Den otevřených dveří. Městský dopravní podnik v Opavě oslavil 120 let

Opava |

Městský dopravní podnik Opava oslavil 120 let od svého založení. Při této příležitosti uspořádal spanilou jízdu vozidel a Den otevřených dveří pro širokou veřejnost s pestrým doprovodným programem.

Spanilá jízda historických i současných vozidel Opavou odstartovala oslavy 120 let městského dopravního podniku. Lidé si tak mohli prohlédnout veškerá vozidla, která po Opavě od začátku založení dopravního podniku jezdila.

Milan Semera, předseda představenstva MDPO: “Máme tady, jak vidíte, nějaké historické kousky trolejbusů, máme tady autobusy historické kousky, některé prostředky nejsou naše, jsou zapůjčené od jiných společností a ta spanilá jízda bude představovat tu historii těch 120 let výročí MDPO. Tady vidíte Škodu 700 RTE, kde vlastně má i vzadu přívěs, ve kterém se vozili lidé, Byl tam vždycky s nimi průvodčí, který měl práci takzvaného brzdaře, kdyby náhodou se to utrhlo nebo něco jiného se stalo.”

Druhý den pak následoval Den otevřených dveří v areálu dopravního podniku, který nabídl prohlídky vozového parku, dynamické ukázky složek Integrovaného záchranného systému, nebo projížďky historickými vozidly.

Milan Semera, předseda představenstva MDPO: “V rámci Dne otevřených dveří tady máme samozřejmě doprovodný program jak pro dospělé, tak i pro děti. Máme tu pro děti malování, bude tu nafukování balónků a různé věci, které tu má i Kodis. Dále pro dospělé tu proběhne integrovaný zásah hasičů, kde budou vystřihávat vozidlo, jsou tady záchranáři, policajti. Máme tady i projížďky historickými vozidly od Škody 706 RTO, různých starých trolejbusů, autobusů.”
anketa: návštěvníci akce a zaměstnanci MDPO: “Malému se tady líbí, jsou tu autobusy, to ho baví, zrovna jeden řídí, tak jako tatínek můžu být spokojený.”
“Já chci takový autobus vidět.”
“Chtěla bych řídit autobus.”
“Teď jsem řídil autobus. Mě se ještě líbilo i tam ty na ovladače.”
“Můžou si tady vyzkoušet, jak kdysi zvonily staré trolejbusy a jaké bylo osvětlení.”

Městský dopravní podnik aktuálně disponuje 33 trolejbusy a 32 autobusy.

Martin Kuchař, dopravně technický náměstek MDPO: “Obsluhuje 14 autobusových linek a páteřní síť trolejbusových linek obsluhuje 4 linkami. Co se týče nějakých novinek, tak na konci letošního roku a hlavně na přelomu s rokem příštím obdržíme 8 nových elektrobusů, které budou obsluhovat autobusové linky v celém obvodu městské hromadné dopravy s tím, že budou vyřazovány starší vozidla na fosilní paliva.”

Co se týká přepravy, tak v loňském roce využilo městskou hromadnou dopravu přes 7 a půl milionů lidí. Větší polovina z nich cestovala trolejbusovými linkami.

Nahlásit chybu


K tématu

Senioři opět naplnili kapacitu senior akademie. Další ročník začal s novinkami

9. února 2025 18:04 | Opava | Yvona Fajtová

V Opavě začal další ročník oblíbené senior akademie. Také letos nabídne spoustu zajímavých přednášek i doprovodných aktivit. A chybět nebudou ani novinky.

V Opavě mění sodíkové lampy veřejného osvětlení za úspornější LED lampy

9. února 2025 18:01 | Opava | Yvona Fajtová

V Opavě ušetří za elektřinu. V celém městě budou postupně vyměněny současné sodíkové lampy veřejného osvětlení za LED lampy.

Knihovna města Opavy rozdávala vyřazené knihy. O burzu knih v atobuse MDPO byl velký zájem

29. března 2025 14:24 | Opava | Yvona Fajtová

Knihovna města Opavy spolu s dopravním podnikem opět po roce uspořádaly burzu knih. Ta proběhla v autobuse přistaveném na Horním náměstí a opět byl o ní velký zájem.


Nepochopitelný hazard se životem. Chodec v černém v mlze uprostřed pruhu rychlostní silnice

Včera 19:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Byl celý v černém, šel v mlze středem pravého pruhu rychlostní silnice a mával na projíždějící řidiče. Nepochopitelný hazard se životem předvedl chodec mezi Ostravou a Opavou.

V Opavě začne demolice Slezanky. Odstartuje tím zásadní proměna Horního náměstí

Včera 15:46 | Opava | Jiří Cileček

Budova Slezanky v centru Opavy vstupuje do první etapy demolice. Město tak po letech sporů a neúspěšných pokusů o nové využití zahajuje zásadní proměnu Horního náměstí. Práce mají skončit do konce dubna a jsou prvním krokem k obnově historické uliční fronty i vzniku nového kulturního a společenského centra.

Masopust v Jiříkově u Sovince zahájil sérii masopustních oslav v podhůří Jeseníků

Včera 13:43 | Bruntál | Karel Soukop

Masopust v Jiříkově je novou tradicí nedaleko hradu Sovince. Letos se konal již potřetí, program byl bohatší a vzrostl i zájem veřejnosti. I přes nepříznivé počasí přijeli a přišli maskovaní návštěvníci z místa i okolí.

Turista uklouzl na ledu a spadl do skalnaté strže. Náročný den záchranářů z Jablunkova

Včera 9:14 | Jablunkov | Jiří Cileček

Pět pacientů během jednoho dne ošetřovali v sobotu záchranáři z Jablunkova. Nejnáročnější byly zásahy u dvou turistů, kteří se zranili na zledovatělých beskydských stezkách. Bylo poměrně obtížné se k nim dostat. Záchranářům pomáhali členové horské služby i policisté.

Mendelovo gymnázium v Opavě se stalo dějištěm krajského kola přírodovědné soutěže

7. února 2026 17:08 | Opava | Yvona Fajtová

Mendelovo gymnázium v Opavě se stalo dějištěm krajského kola přírodovědné soutěže určené žákům devátých tříd základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Soutěž má v Opavsku už sedmnáctiletou tradici a pátým rokem probíhá v celokrajském měřítku.

V organizaci Bethel je i v zimě o bezdomovce postaráno, patří pod Slezskou diakonii

7. února 2026 13:48 | Karviná | Gabriela Stašová

I v zimě je postaráno o lidi bez domova, tím spíš, že se kapacity azylových domů a podobných zařízení v tomto období plní více. Organizace Bethel Karviná, patřící pod Slezskou diakonii, zajišťuje pro tyto lidi také noclehárnu, denní centrum nebo terénní služby.

Hornická éra, která stvořila Havířov, se definitivně uzavřela

6. února 2026 10:41 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov vznikl díky hornictví, tato éra ale definitivně skončila. Z podzemí Dolu ČSM ve Stonavě byl ve středu vyvezen symbolický poslední vozík s černým uhlím.

Záchranáři ocenili osmiletou hrdinku, která mobilem přivolala pomoc k nehodě

6. února 2026 12:48 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Sama vylezla z havarovaného auta a pomocí světla z mobilu zastavila projíždějící auto. Zástupci záchranky a policie dnes osobně poděkovali malé hrdince. Za odměnu si školačka prohlédla vrtulník i speciální techniku.

Bezpečnostní rizika přibývají, konference Ochrana obyvatelstva upozornila, že bez změny přístupu to nepůjde

6. února 2026 13:49 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Česká republika podle odborníků zatím není dostatečně připravená na všechny bezpečnostní hrozby a možné krizové situace. Nejen to padlo na mezinárodní konferenci Ochrana obyvatelstva na Vysoké škole báňské. Účastníci mluvili i o nutné změně v přístupu lidí k vlastní připravenosti.

Veleúspěch Bukovské: titul z juniorského MS v cyklokrosu

6. února 2026 13:37 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Fenomenální úspěch přivezla z Nizozemska ostravská cyklistka Barbora Bukovská. Na mistrovství světa v cyklokrosu vybojovala titul a o stupínek tak ještě vylepšila svou loňskou stříbrnou medaili. Stala se první českou šampionkou v historii.

Klienti Radosti opavské Charity si zahráli ve filmu Dream team. Společně na něj vyrazili do kina

7. února 2026 16:14 | Opava | Yvona Fajtová

Klienti sociálně terapeutické dílny Radost opavské charity si zahráli ve filmu. Stali se tak hlavními hvězdami snímku Dream team, který se natáčel také na Opavsku.

Středisko volného času Opava uspořádalo během jarních prázdnin spoustu aktivit pro děti

7. února 2026 16:05 | Opava | Yvona Fajtová

Středisko volného času v Opavě ani letos nenechalo pracující rodiče na holičkách. Během jarních prázdnin uspořádalo pro děti spoustu aktivit různého zaměření. Každý si tak našel to své.

V Historické budově SZM v Opavě začala výstava Masopustní masky. Vernisáž doplnila módní přehlídka

6. února 2026 10:25 | Opava | Yvona Fajtová

V historické budově Slezského zemského muzea v Opavě začala výstava Masopustní masky. Návštěvníci ji najdou v půdním prostoru Müllerova domu, který se běžně otevírá jen výjimečně. Součástí vernisáže byla také módní přehlídka kostýmů studentů umělecké školy.

Teprve 14 ti letý skladatel a klavírista Lukáš Bátor zazářil na mezinárodní skladatelské soutěži London Young Musician

4. února 2026 11:12 | Opava | Yvona Fajtová

Teprve 14 ti letý skladatel a klavírista Lukáš Bátor zazářil na mezinárodní skladatelské online soutěži London Young Musician. V silné světové konkurenci získal zlatou medaili a k tomu speciální cenu poroty za výjimečnou interpretaci. Z českých účastníků byl jediným oceněným.

Turistické informační centrum v Opavě se po 20 letech dočkalo modernizace

4. února 2026 10:52 | Opava | Yvona Fajtová

Turistické informační centrum v Opavě se po dlouhých dvaceti letech dočkalo výrazné proměny. Modernizace přinesla nejen nový vzhled interiéru, ale také lepší dispoziční řešení a řadu multimediálních a interaktivních prvků. Slavnostního otevření se zúčastnilo vedení města i veřejnost.

Opava patří mezi první města v Česku, kde vznikla AI budka pro veřejnost

4. února 2026 10:10 | Opava | Yvona Fajtová

Opava patří mezi první města v Česku, kde si lidé mohou vyzkoušet umělou inteligenci ve speciálním veřejném prostoru. V Knihovně Petra Bezruče byla slavnostně otevřena takzvaná AI budka, která nabízí bezpečný a klidný přístup k moderním technologiím.

Spanilá jízda, Den otevřených dveří. Městský dopravní podnik v Opavě oslavil 120 let
Vydáno 11. června 2025 20:02, Opava, Yvona Fajtová
Městský dopravní podnik Opava oslavil 120 let od svého založení. Při této příležitosti uspořádal spanilou jízdu vozidel a Den otevřených dveří pro širokou veřejnost s pestrým doprovodným programem.

Spanilá jízda historických i současných vozidel Opavou odstartovala oslavy 120 let městského dopravního podniku. Lidé si tak mohli prohlédnout veškerá vozidla, která po Opavě od začátku založení dopravního podniku jezdila.

Milan Semera, předseda představenstva MDPO: “Máme tady, jak vidíte, nějaké historické kousky trolejbusů, máme tady autobusy historické kousky, některé prostředky nejsou naše, jsou zapůjčené od jiných společností a ta spanilá jízda bude představovat tu historii těch 120 let výročí MDPO. Tady vidíte Škodu 700 RTE, kde vlastně má i vzadu přívěs, ve kterém se vozili lidé, Byl tam vždycky s nimi průvodčí, který měl práci takzvaného brzdaře, kdyby náhodou se to utrhlo nebo něco jiného se stalo.”

Druhý den pak následoval Den otevřených dveří v areálu dopravního podniku, který nabídl prohlídky vozového parku, dynamické ukázky složek Integrovaného záchranného systému, nebo projížďky historickými vozidly.

Milan Semera, předseda představenstva MDPO: “V rámci Dne otevřených dveří tady máme samozřejmě doprovodný program jak pro dospělé, tak i pro děti. Máme tu pro děti malování, bude tu nafukování balónků a různé věci, které tu má i Kodis. Dále pro dospělé tu proběhne integrovaný zásah hasičů, kde budou vystřihávat vozidlo, jsou tady záchranáři, policajti. Máme tady i projížďky historickými vozidly od Škody 706 RTO, různých starých trolejbusů, autobusů.”
anketa: návštěvníci akce a zaměstnanci MDPO: “Malému se tady líbí, jsou tu autobusy, to ho baví, zrovna jeden řídí, tak jako tatínek můžu být spokojený.”
“Já chci takový autobus vidět.”
“Chtěla bych řídit autobus.”
“Teď jsem řídil autobus. Mě se ještě líbilo i tam ty na ovladače.”
“Můžou si tady vyzkoušet, jak kdysi zvonily staré trolejbusy a jaké bylo osvětlení.”

Městský dopravní podnik aktuálně disponuje 33 trolejbusy a 32 autobusy.

Martin Kuchař, dopravně technický náměstek MDPO: “Obsluhuje 14 autobusových linek a páteřní síť trolejbusových linek obsluhuje 4 linkami. Co se týče nějakých novinek, tak na konci letošního roku a hlavně na přelomu s rokem příštím obdržíme 8 nových elektrobusů, které budou obsluhovat autobusové linky v celém obvodu městské hromadné dopravy s tím, že budou vyřazovány starší vozidla na fosilní paliva.”

Co se týká přepravy, tak v loňském roce využilo městskou hromadnou dopravu přes 7 a půl milionů lidí. Větší polovina z nich cestovala trolejbusovými linkami.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/opavsko/opava/11000049177/spanila-jizda-den-otevrenych-dveri-mestsky-dopravni-podnik-v-opave-oslavil-120-let