Až 90% funkce ledvin může pacient ztratit, aniž by pocítil jakékoliv příznaky. Zdánlivě jednoduché vyšetření moči může chronickému onemocnění ledvin předejít. Na pozoru by se měli mít především lidé s cukrovkou, vysokým či nízkým krevním tlakem a také se srdečním onemocněním.
MUDr. Lucia Butela, primářka hemodializačního odd., Slezská nemocnice:
„ Jsme schopni tam zachytit přítomnost bílkoviny, krve a cukru v moči. Na základě toho jsme můžeme vytipovat pacienty, kteří mají nějaký problém s ledvinami."
Vyšetření moči by měl provádět praktický lékař při pravidelných preventivních prohlídkách jednou ročně. Mnoho lidí si však termíny kontrol nehlídá. Z šedesáti pacientů, kteří na vyšetření do nefrologické ambulance přišli, zapsaly sestry do registru 10 z nich.
Ladislav Václavec, ředitel Slezské nemocnice:
„Tento systém prevence a následné léčby je vždycky levnější a lepší pro pacienta, než pozdní diagnóza."
Ta může totiž vést až k chronickému onemocnění ledvin, kdy dochází k postupnému snižování funkce tohoto orgánu. Týká se to každého desátého člověka. V závažných případech musí podstupovat pravidelně dialýzu, často i několikrát týdně.
Jaroslava Nedělová, vrchní sestra, Slezská nemocnice:
„Na naše středisko docházejí pacienti v poslední fázi chronického selhání ledvin."
V mnoha případech jsou právě tito pacienti zachyceni náhodným sceeningem. Podle statistik přichází do dializačního programu 40 – 60% pacientů přímo z ulice.