Šesťáci se sklánějí nad obráběcími stroji a vyrábějí jednoduchý dřevěný svícen. Postupem času se dostanou třeba až k šachovým figurkám. Pracují se zaujetím.
Základní škola Englišova si pořádila 15 obráběcích strojů díky projektu na podporu rozvoje technicých dovedností žáků. Na Opavsku jsou zatím jedinou školou, která se rozhodla svým žákům takto výuku zpestřit.
Petr Mička, učitel, ZŠ Englišova v Opavě:
„Jak všichni víme, děti pracovat manuálně moc nechtějí.A proto jsme se upnuli k tomuto projektu. Snažíme se dětem vštípit zpět ty praktické činnosti. A aby zjistili, že obrábění materiálu je pěkná práce.“
Na některých základních školách se totiž dílny vůbec nevyučují. A zcela záleží na řediteli, zda je zahrne do učebního plánu. Tady na Englišově základní škole je to hodina týdně. Naučí se během dní třeba pracovat s nejrůznějším nářadím,zapojit elektrický obvod a teď nově i soustružit.
Jan Škrabal, ZŠ Englišova v Opavě:
„Dílny do běžného života opravdu patří. A na druhé straně tady máme dobrý pedagogický sbor, který je schopen toto opravdu vyučovat.“
Zdejší žáci nezůstanou jen u základů obrábění. Postupem času se boudou pouštět do složitějších výrobků.
Petr Mička, učitel, ZŠ Englišova v Opavě:
„Budeme se snažit dětem ukázat, jak pracuje fréza. Tzn., že si budou moci udělat nějakou kostku, drážky a pak i nějakou skříňku.“
Učitelé tak chtějí oživit zájem dětí o studium technických oborů na středních školách. Díky dílnám tak také získají manuální zručnost.