Spolek Bludný Kámen vznikl v r. 1996 a jeho prvotní činnost velmi úzce navazovala na Klub mladých, který působil v Opavě v 80. letech.
Jiří Siostrzonek, spoluzakladatel Bludného kamene:
„My jsme se pokoušeli zprostředkovávat a vytvářet alternativní kulturu v Opavě: poezie, dvadlo zkrátka vše kromě hlavního proudu v kultuře.“
V té době lidé měli hlad po kultuře, které se jim dříve nedostávalo: organizovala se autorská čtení, přednášky, koncerty i výstavy. Když se lidé nasytili, přišel přirozený úbytek příznivců a spolek se začal profilovat pro náročné a znalé publikum. Dnes sleduje přesahy jednotlivých umění: hudby, architektury, výtvarna či literatury.
Martin Klimeš, předseda Bludného kamene:
„My se od počátku soustředíme na mapování prostor mezi médii, propojujeme žánry a snažíme se toto umění zprostředkovávat."
.Historii spolku Bludný kámen mapuje tato instalace plná důležitých dokumentů. Dozvíte se zde o začátcích v čajovně, deset let provozování Domu umění a dojdete až k současnosti v Galerii Cella. Spolek je činný nejen v Opavě, ale i v Ostravě. Dnes se jeho čtyřicet členů také angažuje za vypsání referenda, které by rozhodlo, zda má za Slezankou v centru města vyrůst další nákupní centrum.
Martin Klimeš, předseda Bludného kamene:
„Ten zájem o prostor za Slezankou pramení z obyčejného pobývání ve městě, že mi není lhostejno, jaká je architektura ve městě, co se staví, co se plánuje."
Petice, která usiluje o vypsání referenda má nyní okolo 3000 podpisů. Potřebují jich necelých 6000.