Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mariánskohorské byty dostanou hlásiče požáru a CO

Ostrava-Mariánské hory |

Obecní byty v Mariánských Horách a Hulvákách dostanou hlásiče požáru a detektory oxidu uhelnatého. Cílem je zvýšit bezpečnost obyvatel tohoto ostravského obvodu.

Ostravský obvod Mariánské Hory a Hulváky se připojil k akci města, v rámci které do všech obecních bytů nainstaluje hlásiče požáru, a tam, kde hrozí únik oxidu uhelnatého, i detektory tohoto plynu.

“My jsme už detektory oxidu uhelnatého (CO) do obecních bytů, kde se používá teplé vody karma, nainstalovali, ale v rámci této akce budeme pokračovat ještě do dalších obecních bytů, kde je nějaký kotel, který je na plyn. Hlásiče požáru se budou instalovat do všech obecních bytů. Na rozdíl od ostatních obvodů nebudeme instalovat jen jeden hlásič, ale do bytů 3+1 a větších budeme ty hlásiče instalovat dva,” sdělil starosta MOb Mariánské Hory a Hulváky Patrik Hujdus.

Hlásiče požáru i oxidu uhelnatého jsou jednoduchá zařízení, která obsahují všechny komponenty potřebné pro to, aby dokázaly včas odhalit vznikající požár nebo únik plynu a vyhlásit poplach.

“Tyto hlásiče jsou vybírané tak, aby měly integrované baterie, které vydrží deset let. Má to i další výhodu, že do toho lidé nemusí dávat baterky, a hlavně, že někteří nájemníci z toho nevyndají baterky, aby je třeba použili do dálkového ovladače a tím deaktivovali ten hlásič,” uvedl vedoucí Bytového odboru MOb Mariánské Hory a Hulváky Lukáš Lesňák.

“Myslím si, že je to dobrá věc a že ty Mariánky už jdou dopředu. Jsem s tím spokojená,” řekla obyvatelka obvodu.

V současnosti probíhá výběrové řízení na firmu, která bude hlásiče do zhruba dvou tisícovek  bytů instalovat. S instalací by se mělo začít koncem února a trvat by měla do konce dubna.

Nahlásit chybu


K tématu

Požár haly v Ostravě-Třebovicích: vyhlášen 3. stupeň poplachu, lidé nemají větrat

22. srpna 2025 7:51 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Hasiči od rána zasahují u rozsáhlého požáru průmyslové haly v ostravských Třebovicích. Požár zcela zachvátil jednu z hal, zasažené místo brání hasiči i z výškové techniky. Velitel zásahu vyhlásil 3. stupeň požárního poplachu. Obyvatelé okolí byli varováni, aby nevětrali.

Požár v Ostravě-Porubě způsobila nelegální výroba drog, pět mužů čelí obvinění

26. srpna 2025 9:45 | Ostrava-Poruba | Lukáš Zavadil

Požár bytu v ostravské části Poruba z konce května měl závažnější pozadí, než se původně zdálo. Policisté potvrdili, že ho způsobil výbuch při nelegální výrobě drog. Pět mužů čelí obvinění, jednomu z nich způsobil výbuch zranění, ostatní z místa utekli.

V Ropici kompletně shořel autobus, cestující i řidič před plameny stihli utéct

20. července 2025 10:23 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Ropici na Třinecku v neděli dopoledne začal hořet autobus. Přestože se řidič snažil oheň uhasit ručním přístrojem, plameny se rychle rozšířily. Všichni cestující i řidič stihli vůz bezpečně opustit, nikdo nebyl zraněn.


Taktické cvičení IZS v MS nemocnici v Krnově prověřilo traumaplán při velké dopravní nehodě

Včera 16:59 | Bruntál | Karel Soukop

Velká, i když naštěstí simulovaná dopravní nehoda několika vozidel, prověřila možnosti a souhru IZS a všech jeho složek. Vlivem nepozornosti při předjíždění došlo ke střetu dvou osobních automobilů a dodávky v obci Nové Heřminovy.

Přiblížila se oprava budovy vedle Ostravice. Zastupitelé schválili záměr prodeje pozemků

Včera 12:51 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostravští zastupitelé udělali důležitý krok k rekonstrukci zchátralé budovy vedle Ostravice v centru města. Schválili totiž záměr prodeje pozemků za touto budovou, které prý majitel budovy potřebuje na stavbu parkovacího domu. Bez něj prý rekonstrukce nedává smysl.

Hasiči z Frýdku-Místku prosí řidiče: parkujte podle pravidel

17. května 2026 19:12 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Dobrovolní i profesionální hasiči v doprovodu Městské policie kontrolovali ve Frýdku-Místku průjezdnost ulic. Opět se ukázalo, že někteří řidiči parkují na nepovolených místech a brání integrovaným složkám v případném zásahu.

Nemocnice bez strachu. Karvinské děti se seznamovaly s lékařským prostředím

Včera 12:10 | Karviná | Anna Břenková

Moravskoslezská nemocnice Karviná-Ráj otevřela své brány těm nejmenším. Konal se zde další ročník akce Děti, nebojte se nemocnice. Předškoláci přišli prozkoumat lékařské prostředí. Doprovod jim dělali jejich oblíbení plyšáci.

Bezpečnost kolem vodních toků, jezy jsou opatřeny záchrannými prvky

Léto a voda k sobě patří úplně přirozeně. Když přijdou horké dny, vyrážejí lidé k řekám, splavům nebo rybníkům za ochlazením, odpočinkem i trochou dobrodružství. Právě voda ale umí být vedle příjemného osvěžení i velmi nevyzpytatelná. A vodohospodáři každé léto připomínají, že respekt k řece je stejně důležitý jako chuť si ji užít.

Děti z celého MSK soutěžily ve Frýdlantě nad Ostravicí v moderním zpěvu

Mladí zpěváci se sešli ve Frýdlantě nad Ostravicí, kde se konala soutěžní přehlídka v moderním zpěvu. Rozdělení byli do několika věkových kategorií od 7 do 26 let.

Hasiči v Ostravě soutěži ve vyprošťování z havarovaných aut

17. května 2026 20:15 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Profesionální a dobrovolní hasiči v sobotu v Ostravě soutěžili ve vyprošťování osob z havarovaných aut.

Mahlerova „Symfonie tisíců“ rozezněla Trojhalí Karolina. Na jednom pódiu se sešlo téměř šest set účinkujících

Včera 9:43 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Po osmi letech příprav zazněla v ostravském Trojhalí Karolina monumentální Osmá symfonie Gustava Mahlera, známá také jako Symfonie tisíců. Na jednom pódiu se sešlo téměř šest set účinkujících z Česka i Polska. Výjimečný hudební projekt připomněl atmosféru světové premiéry z roku 1910.

Závodníci běželi deštivým Jablunkovem

Včera 10:21 | Jablunkov | Libor Běčák

O deštivé neděli 17. května se v centru Jablunkova konal už 23. ročník běhu městem, který pořádá Jablunkovské centrum kultury a informací. Závody jsou určené pro všechny věkové kategorie, přičemž se začíná na 100 metrech pro ty úplně nejmenší závodníky.

Světový pohár Nordic Walking přilákal do Bruntálu téměř 300 závodníků z 9 zemí světa

17. května 2026 15:02 | Bruntál | Karel Soukop

Ani chladné a deštivé počasí neodradilo od bohaté účasti závodníky Světového poháru v Nordic Walking. Valkeři z celého světa ukázali v Bruntále odolnost, rychlost a umění této mladé sportovní disciplíny s kolébkou ve Skandinávii. Utkalo se téměř 300 závodníků, z toho více něž polovina z Polska, dále Slovenska, Francie, Španělska, Litvy, Německa a Ukrajiny.

Rodáci z Hrušova se sešli už po třinácté, nechyběla ani Rottrová

Rodiště Vlastimila Brodského nebo Marie Rottrové a část Slezské Ostravy s nejpohnutější historií – to je Hrušov. Přestože už tu většina rodáků nebydlí, pravidelně se scházejí. Na letošní setkání se jich sjelo 150 a pozvání přijala taky právě Marie Rottrová.

Obyvatelé Ostravy-Jihu mohou opět navrhnout, jak vylepšit své okolí

Dnes 11:15 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Obyvatelé Ostravy-Jihu mají znovu příležitost zapojit se do rozhodování o tom, co v jejich okolí vznikne. Do 30. června probíhá příjem návrhů do participativního rozpočtu, který letos vstupuje již do svého 11. ročníku.

Dobrovolní hasiči z Ostravy-Zábřehu měli Den otevřených dveří

Dnes 10:55 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Veškerá technika, zázemí hasičů a také síň tradic, kde jsou vystaveny historické předměty, kroniky a fotografie mapující historii zábřežských dobrovolných hasičů. To vše a více si mohli prohlédnout návštěvníci Dne otevřených dveří SDH Ostrava-Zábřeh.

Trasport služba pro osoby starší 77 let - Senior Expres-Jih - má nového provozovatele

Včera 14:53 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Oblíbená služba Senior Expres Jih, která už osm let pomáhá seniorům z Ostravy-Jihu s dopravou po městě, pokračuje s novým provozovatelem. Pro klienty se ale nic nemění.

Dobrovolní hasiči hledají mladé zájemce. V Zábřehu pořádali Den otevřených dveří

Včera 10:55 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Veškerá technika, zázemí hasičů a také síň tradic, kde jsou vystaveny historické předměty, kroniky a fotografie mapující historii zábřežských dobrovolných hasičů. To vše a více si mohli prohlédnout návštěvníci Dne otevřených dveří SDH Ostrava-Zábřeh.

Ostrava podpoří podnikatele. Připraveny jsou hned dva dotační programy

Včera 10:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava se snaží pomáhat malým a drobným podnikatelům a živnostníkům, kteří začínají a nebo se snaží svou firmu rozvíjet. Byly proto vypsány dva dotační tituly, jeden je určen na mentoring a druhý na rozvoj kompetencí.

Mariánskohorské byty dostanou hlásiče požáru a CO
Vydáno 16. ledna 2019 13:00, Ostrava-Mariánské hory, Marek Remeta
Obecní byty v Mariánských Horách a Hulvákách dostanou hlásiče požáru a detektory oxidu uhelnatého. Cílem je zvýšit bezpečnost obyvatel tohoto ostravského obvodu.

Ostravský obvod Mariánské Hory a Hulváky se připojil k akci města, v rámci které do všech obecních bytů nainstaluje hlásiče požáru, a tam, kde hrozí únik oxidu uhelnatého, i detektory tohoto plynu.

“My jsme už detektory oxidu uhelnatého (CO) do obecních bytů, kde se používá teplé vody karma, nainstalovali, ale v rámci této akce budeme pokračovat ještě do dalších obecních bytů, kde je nějaký kotel, který je na plyn. Hlásiče požáru se budou instalovat do všech obecních bytů. Na rozdíl od ostatních obvodů nebudeme instalovat jen jeden hlásič, ale do bytů 3+1 a větších budeme ty hlásiče instalovat dva,” sdělil starosta MOb Mariánské Hory a Hulváky Patrik Hujdus.

Hlásiče požáru i oxidu uhelnatého jsou jednoduchá zařízení, která obsahují všechny komponenty potřebné pro to, aby dokázaly včas odhalit vznikající požár nebo únik plynu a vyhlásit poplach.

“Tyto hlásiče jsou vybírané tak, aby měly integrované baterie, které vydrží deset let. Má to i další výhodu, že do toho lidé nemusí dávat baterky, a hlavně, že někteří nájemníci z toho nevyndají baterky, aby je třeba použili do dálkového ovladače a tím deaktivovali ten hlásič,” uvedl vedoucí Bytového odboru MOb Mariánské Hory a Hulváky Lukáš Lesňák.

“Myslím si, že je to dobrá věc a že ty Mariánky už jdou dopředu. Jsem s tím spokojená,” řekla obyvatelka obvodu.

V současnosti probíhá výběrové řízení na firmu, která bude hlásiče do zhruba dvou tisícovek  bytů instalovat. S instalací by se mělo začít koncem února a trvat by měla do konce dubna.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-marianske-hory/11000015105/marianskohorske-byty-dostanou-hlasice-pozaru-a-co