Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Supi bělohlaví odchovávají v Zoo Ostrava své první mládě

Ostrava-město |

Ve voliéře supů bělohlavých v ostravské zoo odchovává jeden z párů své první mládě. Přestože tento druh není tak citlivý na vyrušení jako třeba orlosupi bradatí nebo supi hnědí, a přestože nově sestavený pár spolu od začátku dobře harmonizoval, trvalo čtyři hnízdní sezóny, než se postupně naučil při hnízdění spolupracovat. Nakonec se ptákům nyní daří úspěšně odchovávat mládě. Byla k tomu zapotřebí i asistence chovatelů, ale je velmi pravděpodobné, že i do budoucna budou fungovat jako rodiče spolehlivě. Přirozeně odchovaná mláďata pak mohou být poskytnuta pro vypuštění do volné přírody.

Pár supů bělohlavých byl v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava sestaven v roce 2019. Samice (*2001) byla do Ostravy dovezena v červnu 2019 ze Zoo Riga, kde byla ve společnosti samce a snášela vejce, ale pár neharmonizoval. Proto koordinátor Evropského ex situ programu navrhl její přemístění k jinému samci. V Ostravě se jejím novým partnerem stal samec (*1990) dovezený ze Zoo Zlín. Samice byla do skupiny supů připojena (supi bělohlaví žijí v koloniích) v červnu a již v prosinci chovatelé pozorovali páření se samcem a stavbu hnízda. První předpoklad úspěšného hnízdění byl tedy splněn – ptáci si padli do oka a začali harmonizovat.

Adéla Obračajová, zooložka: "První snůšky a inkubace vajec ale provázela nezkušenost páru, samice seděla jen přerušovaně, proto jsme vejce odebrali do líhně a do hnízda umístili podkladek. Pár se nakonec naučil na podkladku sedět a střídat se v inkubaci, vejce ale nebylo oplozené."

Další rok (2021) bylo snesené vejce opět vyměněno za podkladek. Vejce už bylo tentokrát oplozené, ale zárodek v průběhu inkubace odumřel.

Adéla Obračajová, zooložka: "Třetím rokem (2022) jsme zvolili jinou strategii. První snesené vejce (bylo oplozené) jsme odebrali do líhně bez náhrady za podkladek, abychom u páru vyvolali druhou náhradní snůšku. Samice opravdu snesla druhé vejce, které jsme ponechali ptákům na hnízdě. Před líhnutím prvního sneseného vejce proběhla výměna vajec na hnízdě. Chtěli jsme, aby supi zažili proces líhnutí (bylo to riskantní, ale ptáci potřebovali získat zkušenosti). Díky výměně jsme také zjistili, že i druhé vejce je oplozené a nechali je vyvíjet v inkubátoru. Abychom měli k dispozici případně adoptivní rodiče, nabídli jsme podkladek na druhé hnízdo, které si postavil náš starý chovný pár v sousední boudě, a následně podložili i oplozené vejce."

Líhnutí ani jednoho mláděte ale nedopadlo dobře – mladý pár líhnul mládě kvůli neznalosti neopatrně, které krátce po vylíhnutí uhynulo. Nepovedlo se to ani starému páru, který sice zkušenosti má, ale hnízdil úspěšně naposledy v roce 2012 a i on byl při líhnutí neopatrný, takže mládě nepřežilo.

Pro čtvrtou hnízdní sezónu zvolili chovatelé stejnou strategii jako v roce 2022: první snesené vejce bylo odebráno bez náhrady do líhně. Bylo oplozené, ale vývoj neprobíhal dobře a zárodek odumřel. Druhou snůšku už ponechali na hnízdě. Inkubace probíhala zcela v režii rodičů a 11. dubna se začalo líhnout mládě.

Adéla Obračajová, zooložka: "První den si udělalo dírku do skořápky, další den ji rozšířilo a třetí den se dopoledne na hnízdě s pomocí samice vylíhlo. Proces probíhal ukázkově, pár se tedy opravdu poučil z předchozího nezdaru. Další fází bylo krmení. Ačkoli pár nikdy nekrmil, druhý den po vylíhnutí začala samice instinktivně vyvrhovat potravu a mládě krmit. Samec zpočátku krmení pouze pozoroval a jen se střídal v zahřívání mláděte. Po několika dnech ale také začal krmit a oba nyní odchovávají svého potomka příkladně bez jakékoliv naší pomoci."

Aby se zabránilo zbytečné nervozitě mladého páru při líhnutí a péči o mládě, nabídli chovatelé už měsíc před líhnutím podkladek na hnízdo starého páru, aby jej tzv. zaměstnal a staří supi nerušili mladé.

Po třech neúspěšných sezónách tak nově sestavěný pár završil společné snažení úspěchem. Pevně doufáme, že v následujících sezónách bude ze svých zkušeností dále těžit a bude dále pokračovat v reprodukci.

Sup bělohlavý (Gyps fulvus fulvus) je nejpočetnější evropský sup. Početnost jeho populace se odhaduje na 32 000–34 000 párů. Na řadě míst byl v minulosti vyhuben, díky odchovu v lidské péči však mohl být znovu navrácen do přírody. Kromě jižní Evropy se tento mrchožrout vyskytuje v subtropickém pásmu Asie a Afriky. Zdržuje se ve velkých hejnech. Předpokládá se, že se živí hlavně mršinami kopytníků. Silným zobákem jim protrhne kůži na břiše. Nejprve požírá vnitřnosti, poté svalovinu a kůži, kosti nechává. Nasycení supi odpočívají delší dobu na místě. Hnízdí v koloniích na nepřístupných místech skal. Samice snáší 1 vejce. Mladí ptáci se od dospělých liší hnědým límcem. Pohlavně dospívá v 7 letech. V lidské péči se dožívá asi 37 let.

Nahlásit chybu


K tématu

Ostravská ZOO staví speciální pavilon pro obojživelníky, návštěvníkům nabídne i nový vstup

16. září 2025 14:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Ostravskou zoologickou zahradu čeká v příštím roce hned několik novinek. Do finále se blíží stavba nového pavilonu, díky kterému se zoo dostane na špici v chovu obojživelníků. Hned vedle navíc vznikne taky nový vstup.

Ostravská ZOO nabídne návštěvníkům nový pavilon i rozšířený vstup, připraveny budou v létě

16. září 2025 16:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

ZOO Ostrava nabídne už v příštím roce návštěvníkům nový pavilon. Díky Amphibiariu se ostravská zoologická zahrada dostane na špici v chovu obojživelníků. Stavba už je téměř dokončená, následovat bude její vybavení.

Oblíbené Letní školy v ZOO Ostrava se zúčastnilo 90 dětí, všechny tři turnusy byl plně obsazené

27. srpna 2025 10:30 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

90 dětí se letos zúčastnilo Letní školy v ZOO Ostrava, která přibližuje práci zoologických zahrad. Příměstský tábor pořádá ostravská zoo už více než padesát let a pokaždé se těší velkému zájmu. Taky letos byly všechny tři turnusy plně obsazené.


Rychlost opravy Rudné limituje jen kapacita obaloven při výrobě nového asfaltu

Dnes 6:47 | Ostrava-město | Libor Běčák

S rekordním nasazením se pustili silničáři do opravy asfaltového povrchu Rudné ulice v Ostravě. Úsek dlouhý šest kilometrů chtějí opravit během 20 dnů.

Elektrokoloběžka způsobila noční požár v Hlučíně, hasiči museli obyvatele domu zachraňovat oknem

Dnes 12:04 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Požár elektrokoloběžky v bytovém domě vyděsil v noci obyvatele Hlučína. Hustý dým uvěznil v bytě rodinu s dítětem, kterou hasiči museli evakuovat po žebříku. Celkem hasiči vyvedli z domu 31 lidí.

Multifunkční dům v Muglinově už má jasnou podobu. Nejvyšší věž bude mít přes 20 metrů

Stavba Multifunkčního domu v Muglinově běží na plné obrátky a už je jasně vidět, že jde o povedenou budovu, která se stane ozdobou Slezské Ostravy. Stavebníci už dokončují věže a brzy nebude potřeba jeřáb, kolem kterého dům vzniká.

Pašeráci vzácných papoušků dopadeni. Celníci zasahovali i v Moravskoslezském kraji

Dnes 15:02 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Brutální zacházení v PET lahvích, padělané doklady a obchody za miliony. Celníci rozbili gang nelegálně obchodující s chráněnými ptáky a zasahovali také v MS kraji. Desítky vzácných papoušků našly bezpečné útočiště i v Zoo Ostrava.

Lesopark Stromovka se rozšíří o hřiště, amfiteátr a piknikoviště

Dnes 10:15 | Havířov | Bára Kelnerová

Ještě letos na podzim zahájí město druhou etapu revitalizace lesoparku Stromovka. Zaměří se především na vybudování nových herních a sportovních prvků. V další fázi projekt nadále počítá s výstavbou spojovací lávky.

Projekt startovacího bydlení v Ostravě-Jihu pokročil do další fáze

Dnes 12:40 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Ostrava-Jih v letošním roce upravila podmínky pro získání zvýhodněného startovacího bydlení pro mladé. Díky dotazníkového šetření radnice obvodu zjistila, že zájem je obrovský a plánuje možné rozšíření nabídky.

Během letoška prozatím spadlo nejméně srážek za 60 let. Sucho bude ještě horší

Dnes 10:05 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

Letošek bude podle odborníků pravděpodobně jedním z nejsušších let od šedesátých let minulého století. Po krátkém zlepšení situace v MS kraji díky červencovým srážkám, se vlivem veder očekává další extrémní sucho. Pojďme se podívat, jak dopadá například na zemědělce.

Letadlu měl téct olej z motoru. Lidé v Brně a Ostravě čekali na odlet do Tuniska 6 hodin

Včera 20:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Náročné čekání na odlet na dovolenou do Tuniska i návrat zpět. Cestující se odletu dočkali za 6 hodin. Důvodem měla být technická závada na motoru. Přepravce musel nakonec přeorganizovat několik letů a vyslat pro cestující do Brna a Ostravy náhradní letadlo. Stejně tak si na odlet domů počkají i turisté v Tunisku.

Město v létě opravuje veřejná prostranství a sportoviště

Období léta a letních prázdnin je ve Frýdlantu nad Ostravicí časem oprav mobiliáře i dalších úprav veřejných prostranství a sportovišť.

Řidič ujížděl z Ostravy policii až dvoustovkou. Zastavil ho až zátaras v Havířově

Včera 9:43 | Ostrava-město | Anna Břenková

Řidič Volkswagenu ignoroval výzvu k zastavení v Ostravě a ujížděl policii rychlostí až dvě stě kilometrů za hodinu směrem na Havířov. Tam jeho zběsilou jízdu ukončily policejní vozy a zastavovací pás. Ukázalo se, že muž má platný zákaz řízení. Hrozí mu až dva roky vězení.

Nohejbalový turnaj Poruba!!! Open se vrátil na ZŠ Ukrajinská. 11. ročník přivítal 75 hráčů

Dnes 15:16 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Do Ostravy-Poruby se sjeli hráči i fanoušci nohejbalu. Na hřišti ZŠ Ukrajinská se po tříleté pauze uskutečnil 11. ročník turnaje Poruba!!! Open.

Hřiště Čujkovova v Bělském lese je po renovaci

Dnes 12:39 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

V Bělském lese bylo dokončeno další dětské hřiště. Tentokrát jde spíš o obnovu, protože v minulosti už na stejném místě hřiště bylo. Je rozděleno do několika částí, aby ho mohly využívat nejen děti, ale i jejich rodiče nebo senioři.

Táborníci si vyzkoušeli hru Strážci lesa v Bělském lese. Ta nabízí nyní nabízí novinky

Dnes 12:06 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Milovníci dobrodružství si mohou v Bělském lese vyzkoušet aktualizovanou verzi hry Strážci lesa. Na všechny soutěživé čekají zcela nové úkoly. Hru si vyzkoušely také například děti z příměstského tábora Kultury-Jihu.

Dvanáct tisíc fanoušků přihlíželo debaklu fotbalistů Baníku

Včera 11:25 | Ostrava-město | Tomáš Tikal

Po vítězství fotbalistů Baníku Ostrava ve Zlíně přivítal ostravský tým s velkým očekáváním pražskou Slavii. Zápas přilákal na vítkovický stadion přes 12 tisíc fanoušků, ti ale museli přihlížet debaklu domácích 0:4.

Nabídka startovacího bydlení pro mladé v Ostravě-Jihu se rozšíří

Včera 11:12 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Ostrava-Jih v letošním roce upravila podmínky pro získání zvýhodněného startovacího bydlení pro mladé. Díky dotazníkového šetření radnice obvodu zjistila, že zájem je obrovský a plánuje možné rozšíření nabídky.

Hala pro míčové sporty má zpoždění. Zpoždění asi způsobí problémy basketbalistům

Včera 9:16 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Stavba nové haly pro míčové sporty v Ostravě významně pokročila k realizaci. Zdržení, které nabrala, bylo způsobeno vadami v projektu, které už ale byly téměř odstraněny a tak by mohla být na podzim vypsána soutěž na dodavatele.

Supi bělohlaví odchovávají v Zoo Ostrava své první mládě
Vydáno 18. května 2023 19:12, Ostrava-město, Jiří Cileček
Ve voliéře supů bělohlavých v ostravské zoo odchovává jeden z párů své první mládě. Přestože tento druh není tak citlivý na vyrušení jako třeba orlosupi bradatí nebo supi hnědí, a přestože nově sestavený pár spolu od začátku dobře harmonizoval, trvalo čtyři hnízdní sezóny, než se postupně naučil při hnízdění spolupracovat. Nakonec se ptákům nyní daří úspěšně odchovávat mládě. Byla k tomu zapotřebí i asistence chovatelů, ale je velmi pravděpodobné, že i do budoucna budou fungovat jako rodiče spolehlivě. Přirozeně odchovaná mláďata pak mohou být poskytnuta pro vypuštění do volné přírody.

Supi bělohlaví na hnízdě; zdroj foto: Zoo Ostrava

Pár supů bělohlavých byl v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava sestaven v roce 2019. Samice (*2001) byla do Ostravy dovezena v červnu 2019 ze Zoo Riga, kde byla ve společnosti samce a snášela vejce, ale pár neharmonizoval. Proto koordinátor Evropského ex situ programu navrhl její přemístění k jinému samci. V Ostravě se jejím novým partnerem stal samec (*1990) dovezený ze Zoo Zlín. Samice byla do skupiny supů připojena (supi bělohlaví žijí v koloniích) v červnu a již v prosinci chovatelé pozorovali páření se samcem a stavbu hnízda. První předpoklad úspěšného hnízdění byl tedy splněn – ptáci si padli do oka a začali harmonizovat.

Adéla Obračajová, zooložka: "První snůšky a inkubace vajec ale provázela nezkušenost páru, samice seděla jen přerušovaně, proto jsme vejce odebrali do líhně a do hnízda umístili podkladek. Pár se nakonec naučil na podkladku sedět a střídat se v inkubaci, vejce ale nebylo oplozené."

Další rok (2021) bylo snesené vejce opět vyměněno za podkladek. Vejce už bylo tentokrát oplozené, ale zárodek v průběhu inkubace odumřel.

Adéla Obračajová, zooložka: "Třetím rokem (2022) jsme zvolili jinou strategii. První snesené vejce (bylo oplozené) jsme odebrali do líhně bez náhrady za podkladek, abychom u páru vyvolali druhou náhradní snůšku. Samice opravdu snesla druhé vejce, které jsme ponechali ptákům na hnízdě. Před líhnutím prvního sneseného vejce proběhla výměna vajec na hnízdě. Chtěli jsme, aby supi zažili proces líhnutí (bylo to riskantní, ale ptáci potřebovali získat zkušenosti). Díky výměně jsme také zjistili, že i druhé vejce je oplozené a nechali je vyvíjet v inkubátoru. Abychom měli k dispozici případně adoptivní rodiče, nabídli jsme podkladek na druhé hnízdo, které si postavil náš starý chovný pár v sousední boudě, a následně podložili i oplozené vejce."

Líhnutí ani jednoho mláděte ale nedopadlo dobře – mladý pár líhnul mládě kvůli neznalosti neopatrně, které krátce po vylíhnutí uhynulo. Nepovedlo se to ani starému páru, který sice zkušenosti má, ale hnízdil úspěšně naposledy v roce 2012 a i on byl při líhnutí neopatrný, takže mládě nepřežilo.

Pro čtvrtou hnízdní sezónu zvolili chovatelé stejnou strategii jako v roce 2022: první snesené vejce bylo odebráno bez náhrady do líhně. Bylo oplozené, ale vývoj neprobíhal dobře a zárodek odumřel. Druhou snůšku už ponechali na hnízdě. Inkubace probíhala zcela v režii rodičů a 11. dubna se začalo líhnout mládě.

Adéla Obračajová, zooložka: "První den si udělalo dírku do skořápky, další den ji rozšířilo a třetí den se dopoledne na hnízdě s pomocí samice vylíhlo. Proces probíhal ukázkově, pár se tedy opravdu poučil z předchozího nezdaru. Další fází bylo krmení. Ačkoli pár nikdy nekrmil, druhý den po vylíhnutí začala samice instinktivně vyvrhovat potravu a mládě krmit. Samec zpočátku krmení pouze pozoroval a jen se střídal v zahřívání mláděte. Po několika dnech ale také začal krmit a oba nyní odchovávají svého potomka příkladně bez jakékoliv naší pomoci."

Aby se zabránilo zbytečné nervozitě mladého páru při líhnutí a péči o mládě, nabídli chovatelé už měsíc před líhnutím podkladek na hnízdo starého páru, aby jej tzv. zaměstnal a staří supi nerušili mladé.

Po třech neúspěšných sezónách tak nově sestavěný pár završil společné snažení úspěchem. Pevně doufáme, že v následujících sezónách bude ze svých zkušeností dále těžit a bude dále pokračovat v reprodukci.

Sup bělohlavý (Gyps fulvus fulvus) je nejpočetnější evropský sup. Početnost jeho populace se odhaduje na 32 000–34 000 párů. Na řadě míst byl v minulosti vyhuben, díky odchovu v lidské péči však mohl být znovu navrácen do přírody. Kromě jižní Evropy se tento mrchožrout vyskytuje v subtropickém pásmu Asie a Afriky. Zdržuje se ve velkých hejnech. Předpokládá se, že se živí hlavně mršinami kopytníků. Silným zobákem jim protrhne kůži na břiše. Nejprve požírá vnitřnosti, poté svalovinu a kůži, kosti nechává. Nasycení supi odpočívají delší dobu na místě. Hnízdí v koloniích na nepřístupných místech skal. Samice snáší 1 vejce. Mladí ptáci se od dospělých liší hnědým límcem. Pohlavně dospívá v 7 letech. V lidské péči se dožívá asi 37 let.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000037280/supi-belohlavi-odchovavaji-v-zoo-ostrava-sve-prvni-mlade