Lékaři Fakultní nemocnice Ostrava a vědci z Vysoké školy báňské zveřejnili výsledky studie, která má, mimo jiné, upozorňovat na problém znečišťování životního prostředí plastovými látkami. Průzkum prováděli u těhotných žen.
Ondřej Šimetka, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava: "Nám se podařilo jako prvnímu vědeckému týmu na světě potvrdit přítomnost mikroplastů v plodové vodě, což je zjištění zajisté neveselé."
Jan Halfar, akademický pracovník Katedry environmentálního inženýrství VŠB-TUO: "My jsme zpracovávali dvacet vzorků plodových vod a placent od deseti rodiček, to znamená deset vzorků plodových vod, deset vzorků placent s tím, že u jedné pacientky se neprokázala přítomnost ani mikroplastů ani aditiv používaných pro výrobu plastů, a u ostatních pacientek bohužel ano. Buďto v placentě, nebo v plodové vodě, nebo v obou."
Cílem výzkumu nebylo odrazovat od těhotenství, ale poukázat na nutnost snižovat znečištění životního prostředí plastovými látkami. Nové informace budou k dispozici také firmám, které se věnují výrobě a zpracování plastů.
Jana Kukutschová, prorektorka VŠB-TUO pro vědu a výzkum: "V případě těchto materiálů je již mnoho známo – kde se vyskytují v prostředí, odkud pocházejí – ale za ty zdravotní dopady budou dosti pravděpodobně odpovědny právě ty menší částice, řádově desítek, maximálně stovek, nanometrů, které právě jsou schopny pronikat do různých cílových míst, nebo cílových orgánů."
Právě zdravotním dopadům by se měl věnovat další výzkum ostravského vědeckého týmu. Jeho cílem bude vyhodnotit, jestli, a jak, mohou mikroplasty komplikovat těhotenství nebo poškodit plod.