Posouzení dávek léčiv, jejich podávání nebo třeba zhodnocení nežádoucích účinků. To je náplň práce klinických farmaceutů. Optimalizaci užívaných léků konzultují s doktory i pacienty.
Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: „Sledujeme je vlastně po celou dobu jejich hospitalizace a upravujeme třeba dávky, můžeme upravovat lékovou formu, jestli jsou ty dávky dobře aplikované, způsob podání, sledujeme jestli náhodou nežádoucí účinky se nevyskytují u těch léků, jestli nejsou zaměněny třeba pro nemoci, pro které jsou mylně hospitalizováni. Dále se zabýváme, jestli nějaký lék třeba nechybí či nepřibývá v té medikaci, takže musíme sledovat i diagnózy pacientů a vždycky tu medikaci hodnotíme v celkovém kontextu zdravotního stavu pacienta.“
Eva Misiorzová, doktorka neurochirurgické ambulance, MNO: „V případě, že se jedná o námi nasazenou nějakou novou léčbu, tak na to reagujeme ihned a po konzultaci samozřejmě upravíme medikaci. A v případě, že se jedná o chronicky užívané léky pacienta, tak s tím doporučením pacienta propouštíme a v podstatě ho odkazujeme k praktickému lékaři a tomu konkrétnímu ambulantnímu specialistovi.“
Práce klinických farmaceutů závisí na úzké spolupráci s doktory. V MNO takto spolupracují na 6 odděleních.
Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: „Je to neurologie, neurochirurgie, taky kardiologie, teď už zase chirurgie, tou jsme začínali, pak samozřejmě interna a geriatrie.“
Eva Misiorzová, doktorka neurochirurgické ambulance, MNO: „Přínos klinických farmaceutů vnímáme v tom, že šetří náš čas a my ho pak můžeme věnovat těm pacientům jinak. Můžeme se na ně plně spolehnout v tom, že pacienti mají nasazenou tu medikaci racionálně, a co se týká toho našeho oboru konkrétně, tak v podstatě předcházíme nějakým pooperačním komplikacím a pacient může být dříve propuštěn domů.“
Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: „Návrhy změn vždycky komunikujeme a oni je v 99 % vždy vezmou a čím dál tím více se i podílíme na vzniku té optimální farmakoterapie, to znamená nehlídáme už jen tu medikaci ale už se spolu podílíme i na její tvorbě.“
Nejčastější chybou samotných pacientů například není to, jaké léky používají, ale čím je zapíjejí.
Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: „Ideální by bylo kdyby léky pacienti zapíjeli pouze čistou vodou. Ne vždycky je to možné, ale pokud je to možné, tak je to asi nejméně rizikový nápoj. Protože všechny ostatní můžou být s rizikem, například by se neměly léky zapíjet třezalkovým čajem, ale ani ne černým čajem, ani kávou, ani zeleným čajem, už vůbec ne citrusovými džusy, hlavně ne grepovým džusem, pomelovým džusem, které zvyšují toxicitu v řadě léčiv a asi bych to shrnula, že nejlepší je ta čistá voda. Samozřejmě se nesmí zapíjet léky alkoholem.“
V Městské nemocnici Ostrava využívají služby Klinických farmaceutů už téměř 10 let. Jejich počet se navýšil ze dvou na osm. I přes celkový růst, je jich ale v Česku potřeba více.
Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: „Dneska máme asi 44 oddělení klinické farmacie v republice. Budeme jich potřebovat asi 188, takže máme asi ještě kam kráčet. Je nás asi 200 praktikujících klinických farmaceutů a potřebujeme jich asi 1 300. Takže potřebujeme, aby se farmaceuti pro klinicky orientovali, ale je to vlastně pokrok, protože když si vezmeme, že před 10-15 lety, vznikaly teprve první oddělení v republice a byly jenom v Praze a bylo jen pár klinických farmaceutů, tak za těch 10-15 let je to obrovský úspěch a jsem moc ráda, že zrovna v naší nemocnici se klinické farmacii daří.“