Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Popelářské vozy si kontejnery vysypou samy. Ostrava modernizuje svoz odpadů

Ostrava-město |

Ostrava se snaží o modernizaci svozu odpadu. Proto nakoupila nové vozy, které dokáží samy bez pomoci popelářů vysypat odpad do svých útrob. Samozřejmě jsou k tomu potřeba i speciální kontejnery, které jsou navíc větší. A tak je nebude potřeba vysypávat tak často.

Ostrava nepřestává modernizovat své odpadové hospodářství. Jako první město v zemi začalo na automatické lince třídit směsný odpad. V rodinné zástavbě využívá takzvaný single stream, tedy třídění papíru, plastu, plechovek a kartonů do jedné nádoby. A nyní město nakupuje nové popeláře, vozy schopné automaticky vysypat kontejnery.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Udělali jsme pilotní projekt do tří oblastí. Jeden je právě sídliště. Druhá oblast jsou podnikatelé, kteří odvážejí poměrně velké množství odpadů a tříděného odpadu a z hlediska svých areálů mají i dobré dispozice na to, aby tam ty velké kontejnery byly umístěné. Tím pádem nějaké dvě třetiny těch kontejnerů jsou na území Ostravy. A další část, těch 300 kontejnerů, které mají být nakoupeny v tomto roce, se bude dávat do okolních oblastí kolem Ostravy, kde se třeba toho odpadu je méně. A o to méně tam můžou jezdit právě ty popelářské vozy. Je to z toho důvodu, že se snažíme samozřejmě co nejvíce zlevnit provoz a optimalizovat svoz komunálního odpadu tak, aby co nejméně dopadl i na lidi. A je to jakýmsi způsobem vratka za to, že nám pomáhají ten odpad třídit a druhotně využít."

Kromě nových vozidel bylo k tomuto projektu potřeba nakoupit i nové kontejnery, které jsou 3x větší a nemusejí se tedy vysypávat tak často. Jsou komfortnější i pro občany, protože se dají otevřít sešlápnutím pedálu.

Martin Boháč, OZO Ostrava "Když půjdou vyhazovat ten odpad, tak se kontejneru nemusí vůbec dotýkat. Stačí sešlápnout, víko se otevře a jakmile ten odpad vhodí do toho kontejneru, tak se víko samo uzavře. Všude kolem obvodu jsou těsnění, takže opravdu žádná voda, sníh a podobně se do kontejneru nedostane. Což je potom výhoda i pro druhotné zpracování na třídící lince i u těch firem, které se potom zabývají samotnou recyklací. Dneska kontejnery, které využíváme na těch sídlištích, mají objem 1100 litrů. Kontejnery, které jsme zakoupili, mají objem 2 nebo 3 tisíce litrů pro Ostravu. Primárně budeme využívat ten objem 3 kubíky. A už to tady padlo. My dneska v Ostravě svážíme ty separované složky odpadu 3x týdně. Co se týče směsného odpadu, tak na těch největších sídlištích jezdíme dokonce obden. Ta kapacita těch kontejnerů nám dopomůže k tomu, že tu frekvenci svozu můžeme snížit a nově z těch kontejnerů budeme svážet jednou týdně."

Řidiči si na novinku teprve zvykají, kontejnery vysypávali ve dvojicích nebo ve trojicích. Teď je na to řidič sám.

Petr Lukovský, řidič popelářského vozu: "Je to pro mě nové. Po 27 letech je to změna v té práci. Je to prakticky čistá práce, pořádek v kabině, je to zase něco nového. Líbí se mi to, vidím v tom budoucnost."

Náklady na pořízení téměř 300 kontejnerů dodaných ze Španělska a dvou vozů ze Španělska a Nizozemska jsou přibližně 27 milionů. Náklady na svoz se ale díky novince sníží.

Nahlásit chybu


K tématu

Slezskou Ostravu budou obsluhovat speciální popelářské vozy, kontejnery vysypou samy

18. prosince 2025 9:30 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Slezská Ostrava je opět průkopníkem ve sběru odpadů. Před rokem se stala jedním z prvních městských částí, kde mohli občané třídit do jediné nádoby, letos se zařadila mezi první tři obvody, ve kterých budou popelářské vozy vysypávat kontejnery automaticky bez pomoci popelářů.

Popelářské vozy si kontejnery samy vysypou. Novinka se rozšiřuje po Ostravě

1. prosince 2025 12:09 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava se snaží o modernizaci svozu odpadu a proto nakoupila nové vozy, které dokáží samy bez pomoci popelářů vysypat odpad do svých útrob. Samozřejmě jsou k tomu potřeba i speciální kontejnery, které jsou navíc větší a tak je nebude potřeba vysypávat tak často.

OZO zavádí novinku ve svozu odpadu. Projekt zkouší pilotně v Ostravě-Jihu

10. prosince 2025 13:57 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Společnost OZO Ostrava zavedlo novinku ve svozu komunálního odpadu. V ulicích třech městských obvodů, včetně Ostravy-Jihu, se objevily nové kontejnery, které pojmou až 3x více odpadu než ty stávající a k jeho odvozu nejsou potřeba závozníci.


Nová metoda opravuje výtluky na cestách v Ostravě-Jihu

Dnes 13:06 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Výtluky v Ostravě-Jihu letos opět mizí o něco rychleji, a to díky nové metodě silkot. Vysoutěžená firma je schopna touto metodou opravit denně až 100 metrů čtverečních plochy. Kromě toho ale Technické služby vyjíždějí také s dva roky starým jetpatcherem.

Sociální služby města Havířova zlepšily podmínky pro zaměstnance

Dnes 9:24 | Havířov | Bára Kelnerová

Sociální služby zmodernizovaly zázemí pro své zaměstnance na ulici Moskevská. Nové prostory mají zaměstnancům nabídnout lepší podmínky pro odpočinek i administrativní práci během náročných směn.

Ostravské pejskaře už počtvrté potěší akce Pes - Přítel na Jihu

Dnes 13:10 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Den plný zábavy, ukázek a aktivit zaměřených na čtyřnohé přátele. Akce Pes – přítel na Jihu v sobotu 16. května opět zaplní tzv. psí louku v Bělském Lese. Součástí programu bude i vyhlášení výsledků soutěže Psí sympaťák roku 2026.

Stavba nového domova pro seniory v Karviné jde do finále, otevře se už na podzim

Včera 17:25 | Karviná | Anna Břenková

Stavba moderního domova pro seniory v Karviné-Novém Městě úspěšně míří do svého konce. Hrubé práce jsou hotové a řemeslníci se nyní přesunuli do vnitřních prostor. Hotovo by mělo být už na podzim. Nové zařízení nabídne zázemí pro sto čtyřicet klientů a přinese do regionu přibližně stovku nových pracovních míst.

Harlejácký gulášfest nabídl rekordních 30 gulášů. Motorkáři ale myslí i na charitu

Tradiční ostravský harlejácký gulášfest překonává rekordy v oblíbenosti a to nejen mezi soutěžícími, ale i mezi návštěvníky. Proto mohou pořadatelé každý rok předat významnou sumu na charitu. Letos tak pomohli s léčbou postiženým bratrům Šimonovi a Matějovi.

Na půlmaraton vyběhl rekordní počet vytrvalců, odnášeli si medaile se sv. Šebestiánem

Dnes 15:04 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Konal se devátý ročník Novojičínského půlmaratonu. Na start vytrvalostního závodu se postavilo ví než 450 běžců.

Cesta vody v Bělském lese bude prodloužena o téměř 600 metrů

Dnes 12:59 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Bělský les v Ostravě se stal unikátním místem, kde se díky odborníkům daří skloubit ekologickou a rekreační funkci. Hlavní podíl na tom má zpřístupnění zajímavých míst a jejich vzájemné pospojování pomocí nejrůznějších chodníků a stezek. Tzv. Cestu vody nyní čeká další rozšíření.

Řidiči v Havířově museli platit pokuty a odtahovou službu, když blokovali čištění ulice

Včera 11:23 | Havířov | Bára Kelnerová

Blokové čištění komunikací v Havířově opět zkomplikovali řidiči, kteří nerespektovali dopravní značení. Ve Fibichově ulici, která měla být prázdná, zůstaly tři desítky aut.

Oderská mlýnice přivítala přes půl tisíce cyklistů nejen z Česka

Dnes 13:30 | Odry | Michal Slonina

Oblíbený závod Oderská mlýnice již po dvacáté přivítal cyklisty v Oderských vrších. Nezvyklý název získal po stoupání nad Spálovem, kde se závod konal od roku 2000. Start i cíl sice už dva roky hostí Odry, mlýnice se ale jezdí pořád.

Umělá inteligence umí zjistit prasklinu v potrubí. Ztráty vody v Ostravě stále klesají

Včera 8:20 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Vodárenství patří mezi špičku nejen v naší zemi, ale i v celé Evropě. Nejenže Ostravské vodárny a kanalizace už řadu let využívají smart technologie na odběrných místech, ale nyní už také zapojily umělou inteligenci, která pomáhá hledat poruchy ve vodovodní síti.

Farní zahradu obohatí chodníček do historie. Financován bude z programu Tvoříme prostor

Farní zahrada v Heřmanicích je velmi vyhledávaným místem pro rodiny s dětmi. Místní komunita ji navíc neustále vylepšuje a nyní se chystá další novinka - Chodníček do historie, který bude financován z programu Tvoříme prostor.

600 umělců vystoupí pro tisícovku diváků. V Trojhalí představí Mahlerovu "Symfonii tisíců"

Včera 12:19 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Město se chystá na velký hudební svátek. V unikátních prostorách Trojhalí Karolina se totiž uskuteční ojedinělý koncert “Mahler 8,” kdy si budou moci milovníci hudby poslechnout tzv. Symfonii tisíců v podání 600 umělců.

Ostrava investuje do úprav hřbitovů. Trendem jsou i nová kolumbária

Včera 11:16 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava pokračuje v systematické podpoře úprav hřbitovů, které mají v majetku jednotlivé městské obvody. Díky tomu mohou opravovat chodníky či ploty, ale také rekonstruovat budovy a novým trendem je budování kolumbárií, o které je stále větší zájem.

Akce Pes - přítel na Jihu potěší všechny ostravské pejskaře

Včera 9:28 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Den plný zábavy, ukázek a aktivit zaměřených na čtyřnohé přátele. Akce Pes – přítel na Jihu v sobotu 16. května opět zaplní tzv. psí louku v Bělském Lese. Součástí programu bude i vyhlášení výsledků soutěže Psí sympaťák roku 2026.

Jazzový Klub Parník v centru Ostravy čeká rekonstrukce zázemí

8. května 2026 10:03 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

Zázemí Klubu Parník v centru Ostravy se od poloviny května bude rekonstruovat. Opravy se dotknou i dalších částí památkově chráněné vily Hanse Ulricha v jejímž suterénu klub sídlí.

Mariánské náměstí zaplnily stovky čarodějnic a čarodějů. Tradiční slet přilákal stovky dětí i dospělých

7. května 2026 15:27 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Mariánské náměstí v Ostravě-Mariánských Horách se opět proměnilo v rej čarodějnic, čarodějů a dalších kouzelných bytostí. Tradiční slet přilákal stovky dětí i dospělých, kteří si užili soutěže, průvod i bohatý program.

Popelářské vozy si kontejnery vysypou samy. Ostrava modernizuje svoz odpadů
Vydáno 8. prosince 2025 14:33, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
Ostrava se snaží o modernizaci svozu odpadu. Proto nakoupila nové vozy, které dokáží samy bez pomoci popelářů vysypat odpad do svých útrob. Samozřejmě jsou k tomu potřeba i speciální kontejnery, které jsou navíc větší. A tak je nebude potřeba vysypávat tak často.

Ostrava nepřestává modernizovat své odpadové hospodářství. Jako první město v zemi začalo na automatické lince třídit směsný odpad. V rodinné zástavbě využívá takzvaný single stream, tedy třídění papíru, plastu, plechovek a kartonů do jedné nádoby. A nyní město nakupuje nové popeláře, vozy schopné automaticky vysypat kontejnery.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Udělali jsme pilotní projekt do tří oblastí. Jeden je právě sídliště. Druhá oblast jsou podnikatelé, kteří odvážejí poměrně velké množství odpadů a tříděného odpadu a z hlediska svých areálů mají i dobré dispozice na to, aby tam ty velké kontejnery byly umístěné. Tím pádem nějaké dvě třetiny těch kontejnerů jsou na území Ostravy. A další část, těch 300 kontejnerů, které mají být nakoupeny v tomto roce, se bude dávat do okolních oblastí kolem Ostravy, kde se třeba toho odpadu je méně. A o to méně tam můžou jezdit právě ty popelářské vozy. Je to z toho důvodu, že se snažíme samozřejmě co nejvíce zlevnit provoz a optimalizovat svoz komunálního odpadu tak, aby co nejméně dopadl i na lidi. A je to jakýmsi způsobem vratka za to, že nám pomáhají ten odpad třídit a druhotně využít."

Kromě nových vozidel bylo k tomuto projektu potřeba nakoupit i nové kontejnery, které jsou 3x větší a nemusejí se tedy vysypávat tak často. Jsou komfortnější i pro občany, protože se dají otevřít sešlápnutím pedálu.

Martin Boháč, OZO Ostrava "Když půjdou vyhazovat ten odpad, tak se kontejneru nemusí vůbec dotýkat. Stačí sešlápnout, víko se otevře a jakmile ten odpad vhodí do toho kontejneru, tak se víko samo uzavře. Všude kolem obvodu jsou těsnění, takže opravdu žádná voda, sníh a podobně se do kontejneru nedostane. Což je potom výhoda i pro druhotné zpracování na třídící lince i u těch firem, které se potom zabývají samotnou recyklací. Dneska kontejnery, které využíváme na těch sídlištích, mají objem 1100 litrů. Kontejnery, které jsme zakoupili, mají objem 2 nebo 3 tisíce litrů pro Ostravu. Primárně budeme využívat ten objem 3 kubíky. A už to tady padlo. My dneska v Ostravě svážíme ty separované složky odpadu 3x týdně. Co se týče směsného odpadu, tak na těch největších sídlištích jezdíme dokonce obden. Ta kapacita těch kontejnerů nám dopomůže k tomu, že tu frekvenci svozu můžeme snížit a nově z těch kontejnerů budeme svážet jednou týdně."

Řidiči si na novinku teprve zvykají, kontejnery vysypávali ve dvojicích nebo ve trojicích. Teď je na to řidič sám.

Petr Lukovský, řidič popelářského vozu: "Je to pro mě nové. Po 27 letech je to změna v té práci. Je to prakticky čistá práce, pořádek v kabině, je to zase něco nového. Líbí se mi to, vidím v tom budoucnost."

Náklady na pořízení téměř 300 kontejnerů dodaných ze Španělska a dvou vozů ze Španělska a Nizozemska jsou přibližně 27 milionů. Náklady na svoz se ale díky novince sníží.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000052052/popelarske-vozy-si-kontejnery-vysypou-samy-ostrava-modernizuje-svoz-odpadu