Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ŘSD opravuje mosty na Rudné v Ostravě, nové budou mít technickou životnost 100 let

Ostrava-město |

Intenzivní stavební práce probíhají v Ostravě. Ředitelství silnic a dálnic tam opravuje mosty. Doprava je omezena na ulicích Rudná, Místecká i Frýdecká.

Křížení ulic Rudná a Místecká. Jeden ze dvou mostů ze 70. let, které zde stojí, má za sebou demolici.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “A to, co se děje přímo za námi, tak to je vlastně zakládání pilíře úplně nové mostní konstrukce.”

Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic budou nové mosty mít výrazně delší technickou životnost – a to 100 let.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “To znamená, že v okamžiku, kdy budeme příští rok hotoví, tak právě tady v tom úseku na Rudné všechny ty mosty budou hotovy a už jim budeme poskytovat jenom běžnou údržbu. Je třeba zkonstatovat, že v tuto chvíli na Rudné rekonstruujeme do různé úrovně celkem pět mostních objektů, s tím, že to máme organizováno na čtyři stavby. V tuto chvíli jsme v místě, které je vlastně nejproblematičtější z pohledu dopravy Ostravy. Denně, jak při ranní, tak odpolední špičce, tady vznikají kolony. Zdržení jsou tady kolem 10–15 minut. Samozřejmě pro Ostravu je to dopravní zátěž. Nicméně jsme tady mimo jiné i proto, abychom řekli, že to děláme vlastně a všechny ty stavby děláme najednou ne proto, abychom letos zkomplikovali Ostravě život co nejvíc, ale naopak, abychom si uvolnili ruce do těch příštích stavebních sezon. Protože od roku 2026, respektive 2027 do roku 2030 nás čeká zásadní investice několik set metrů odsud – a sice Místecká, která je investicí za 2,5 miliardy korun. A nesmí se stát, že by se zásadním způsobem křížila s nějakou další stavbou právě tady na tom dopravním uzlu. To znamená, že v letošním roce dokážeme zlepšit aktuální situaci Ostravě tím, že právě v tomto místě ten původní čtyřpruh, který je nyní omezen do režimu 1 + 1 jízdní pruh pro každý směr, tak rozšíříme zpátky, dáme k dispozici dva jízdní pruhy pro každý směr. To bude letos ještě před koncem roku. Budeme pokračovat v té stavbě s tím, že předpokládáme, že někdy v červenci příštího roku bude rekonstrukce všech těch pěti mostních objektů hotová. To znamená, budeme mít tu investici za sebou a budeme mít pro Ostravu volné ruce proto, abychom zahájili stavbu, která bude navazovat. 
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Samozřejmě, pokud se ostravští řidiči teď čertí a zlobí, že jsme toho začali stavět moc najednou, tak ta příčina je jasná. Pokud uděláme jedno dopravní omezení, tak komplikujeme život řidičům v Ostravě pouze jednu stavební sezonu, respektive 1,5 stavební sezony, nikoli 4 nebo 5 sezon za sebou. Nehledě na to, že v okamžiku, kdy donutíme dopravu, aby místo dvou pruhů jela jen v jednom, tak ta dopravní komplikace je pouze na jednom místě. Potom ten průjezd tím dopravním omezením, jak vidíme i tady za mnou, je prakticky plynulý. A v okamžiku, kdy to budeme mít hotové, jsme připraveni na tu velkou zásadní investici za 2,5 miliardy korun, která proběhne podle plánu mezi lety 2027 a 2030. V tuto chvíli máme samozřejmě v Ostravě připraveny ještě další práce, nicméně všechny jsou koordinovány nejen v rámci Ředitelství silnic a dálnic, ale zároveň s městem, tak, aby skutečně Ostrava byla stále průjezdná – byť v tuto chvíli ještě s komplikacemi. S městem, s Ostravou, ale i s krajem koordinujeme pravidelně čtyřikrát ročně, s tím že každá ta koordinační schůzka, každé to koordinační jednání, připravuje situaci zhruba rok dopředu. To znamená, že o tom dopravním režimu, jaký je teď v tuto chvíli, v těchto měsících tady, jsme jednali zhruba už před rokem a to opakovaně. Samozřejmě je tam koordinace tak, abychom si uvolnili ruce a abychom v roce 2026 byli hotovi kompletně se stavebním ruchem tady na těch mostech, na Místecké, na Rudné. Zároveň abychom měli už volný prostor k tomu, abychom dělali přípravné práce na Místecké, a v okamžiku, kdy na Místecké začne stavba naplno v roce 2027, tak už tady ten provoz bude bez jakéhokoliv problému čtyřpruhový.
Nahlásit chybu


K tématu

Ostravu postupně svírají dopravní omezení. Začne oprava mostu na Plzeňské

21. března 2025 9:47 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Řidiče v Ostravě čeká další komplikace. V pondělí 24. března začne ŘSD s opravou mostu v ulici Plzeňská. Doprava bude svedena v každém směru do jednoho pruhu. Vzhledem k dalším dopravním omezením a velkému počtu řidičů, kteří hledají způsoby, jak komplikovaná místa objet, se opět dají čekat ve špičkách dlouhé kolony.

Ostrava zažívá dopravní peklo. Začala demolice dalších mostů na Rudné

24. února 2025 18:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V Ostravě začala oprava mostu na frekventované Rudné ulici, konkrétně v části Vítkovice u Hornbachu. Řidiči musejí počítat s výraznými komplikacemi. Doprava je omezena a kolony se tvoří nejen na Místecké ulici, ale i na okolních trasách. Práce, které zahrnují demolici staré konstrukce a výstavbu nového mostu, potrvají až do druhé poloviny roku 2026. Na Rudné se přitom bourají mosty i ve Svinově.

Kraj posoudí dokumentaci EIA k plánovanému obchvatu Havířova

14. března 2025 9:59 | Havířov | Bára Kelnerová

Krajský úřad dostal na stůl dokumentaci EIA k plánovanému obchvatu Havířova. S výsledky posuzování vlivu na životní prostředí chce nyní Ředitelství silnic a dálnic seznámit i zástupce dotčených obcí.


Po těžbě končí na Dole ČSM i úpravna uhlí, zaměstnanci dostanou odstupné

Dnes 13:28 | Celý MS kraj | Libor Běčák

S ukončením těžby černého uhlí v Česku končí svou činnost také navazující provozy. Patří mezi ně i úpravna uhlí. Na konci února tam skončí zhruba 150 zaměstnanců.

Vzácné protilátky ohrožovaly porod, pomohla špičková péče FNO

Dnes 10:56 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Fakultní nemocnice Ostrava má za sebou mimořádný případ. Lékaři zde úspěšně zvládli rizikové těhotenství ženy s velmi vzácnými protilátkami v krvi, pro kterou v České republice neexistuje vhodný dárce. Díky pečlivé přípravě a využití moderních metod se nakonec narodil zdravý chlapeček.

Lučina ožila bobry, Povodí Odry vývoj sleduje a nemusí prozatím zasahovat

Dnes 11:38 | Havířov | Bára Kelnerová

Klidné úseky řek a dostatek potravy lákají zpět do krajiny stále více bobrů, kterým se daří i v Havířově. Správce toku Povodí Odry prozatím nemá důvod u řeky Lučiny zasahovat.

ZŠ Pokorného se zapojila do Týdne wellbeingu. Poruba jej podporuje dlouhodobě

Včera 17:39 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Škola jako prostředí, kde se žáci i učitelé cítí dobře. To je poslání iniciativy Wellbeing, která pro školy každoročně pořádá také celorepublikovou týdenní akci. Opět se do ní zapojila i porubská ZŠ Karla Pokorného.

Budoucí profesionálové trénovali na Karvinském moři záchranu tonoucího

Dnes 8:51 | Karviná | Anna Břenková

Karvinské moře se stalo místem speciálního cvičení. Studenti Střední odborné školy ochrany osob a majetku si vyzkoušeli, jaké to je zachraňovat člověka propadlého ledem. Tyto zkušenosti využijí jak ve své budoucí profesi, tak v běžném životě.

Hrad Hukvaldy nabízí mimořádné komentované prohlídky i v zimě

Dnes 9:16 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Přestože je většina památek v zimě pro návštěvníky uzavřena, například hrad Hukvaldy si lidé mohou po domluvě prohlédnout i nyní. Zasněžený hrad nabízí jiné pohledy na někdejší život jeho obyvatel.

Policistům se podařilo dopadnout jednoho z kyberšmejdů. Hráli to na policistu a bankéře

Včera 12:34 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostravští kriminalisté poslali do vazby muže, který jako kurýr přebíral peníze od poškozených v rámci dnes už známého podvodu s falešným policistou a bankéřem. Podvodníci oběť tlačili do „tajné mise“ a vyhrožovali trestným činem.

Havárie kanalizačního potrubí ve studénecké škole, uvnitř jsou sbíječky i děti

Dnes 8:30 | Studénka | Petra Dorazilová

Studénka řeší havárii kanalizačního potrubí v Základní škole Sjednocení. Stavební práce se dotýkají celého prvního stupně a družiny. Děti zůstávají v lavicích.

Ostrava nabízí v centru volná parkovací místa. Volno je také v parkovacím domě u MNO

Včera 11:53 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava se snaží vylepšovat možnosti parkování po celém městě. Dokončen byl například parkovací dům v Porubě u Pokladu, u fifejdské nemocnice, ale i řada dalších ploch a objektů. K dispozici je také podzemní parkoviště pod bytovým domem Nové Lauby u Masarykova náměstí.

Děti se učí chápat umění formou zážitků. Karvinská galerie pořádá edukační workshopy

Dnes 12:44 | Karviná | Jiří Cileček

Prohlédnout si výstavu nestačí. Děti ze základních škol mohou v Galerii města Karviné zažít výtvarné edukační lekce, které je učí díla nejen vnímat, ale také jim porozumět. Program propojuje moderní umění s vlastní tvorbou a dětským prožitkem.

Centrum Ostravy slaví speciální výročí. Uběhlo 130 let od vzniku regulačního plánu Přívozu

Historie Přívozu ožila na poštovních známkách. Sběratelské přítisky známek připomínají 130. výročí od vzniku regulačního plánu této městské části, a to prostřednictvím dvou symbolů – přívozské radnice a kostela Neposkvrněného početí Panny Marie.

Vzácné protilátky ohrožovaly porod, pomohla špičková péče FNO

Dnes 10:56 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Fakultní nemocnice Ostrava má za sebou mimořádný případ. Lékaři zde úspěšně zvládli rizikové těhotenství ženy s velmi vzácnými protilátkami v krvi, pro kterou v České republice neexistuje vhodný dárce. Díky pečlivé přípravě a využití moderních metod se nakonec narodil zdravý chlapeček.

Sběratelské přítisky známek připomínají historii Ostravy-Přívozu

Moravská Ostrava a Přívoz slaví speciální výročí. Uběhlo 130 let od vzniku regulačního plánu Přívozu a k této příležitosti vznikla unikátní sběratelská edice známek.

Reprezentační ples Ostravy-Poruby zaplnil DK Poklad. Hlavními hvězdami byli Tereza Mašková a Tomáš Savka

Včera 15:38 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová

Reprezentační ples radnice Ostravy-Poruby se už počtvrté uskutečnil v Domě kultury Poklad. Návštěvníkům nabídl hvězdný hudební program, taneční vystoupení i bohatou tombolu. Atmosféra byla podle organizátorů i hostů výjimečná.

Noční klid letos poruší 42 akcí v Ostravě. Město se snaží jejich počet nezvyšovat

Včera 11:05 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Stejně jako každý rok byly v Ostravě vybrány kulturní, společenské a sportovní akce, které dostaly výjimku ze zákona o rušení nočního klidu. V roce 2026 bude takových akcí celkem 42, což je podobné množství jako v předchozích letech.

Domovní schůze Na stojáka. Mariánskohorská radnice vyráží za nájemníky přímo do domů

Mariánskohorská radnice zefektivnila komunikaci s nájemníky obecních bytů. Zavedla schůze Na stojáka a nově tak za nimi vyráží přímo do domů.

ŘSD opravuje mosty na Rudné v Ostravě, nové budou mít technickou životnost 100 let
Vydáno 18. května 2025 23:32, Ostrava-město, Lukáš Zavadil
Intenzivní stavební práce probíhají v Ostravě. Ředitelství silnic a dálnic tam opravuje mosty. Doprava je omezena na ulicích Rudná, Místecká i Frýdecká.

Křížení ulic Rudná a Místecká. Jeden ze dvou mostů ze 70. let, které zde stojí, má za sebou demolici.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “A to, co se děje přímo za námi, tak to je vlastně zakládání pilíře úplně nové mostní konstrukce.”

Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic budou nové mosty mít výrazně delší technickou životnost – a to 100 let.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “To znamená, že v okamžiku, kdy budeme příští rok hotoví, tak právě tady v tom úseku na Rudné všechny ty mosty budou hotovy a už jim budeme poskytovat jenom běžnou údržbu. Je třeba zkonstatovat, že v tuto chvíli na Rudné rekonstruujeme do různé úrovně celkem pět mostních objektů, s tím, že to máme organizováno na čtyři stavby. V tuto chvíli jsme v místě, které je vlastně nejproblematičtější z pohledu dopravy Ostravy. Denně, jak při ranní, tak odpolední špičce, tady vznikají kolony. Zdržení jsou tady kolem 10–15 minut. Samozřejmě pro Ostravu je to dopravní zátěž. Nicméně jsme tady mimo jiné i proto, abychom řekli, že to děláme vlastně a všechny ty stavby děláme najednou ne proto, abychom letos zkomplikovali Ostravě život co nejvíc, ale naopak, abychom si uvolnili ruce do těch příštích stavebních sezon. Protože od roku 2026, respektive 2027 do roku 2030 nás čeká zásadní investice několik set metrů odsud – a sice Místecká, která je investicí za 2,5 miliardy korun. A nesmí se stát, že by se zásadním způsobem křížila s nějakou další stavbou právě tady na tom dopravním uzlu. To znamená, že v letošním roce dokážeme zlepšit aktuální situaci Ostravě tím, že právě v tomto místě ten původní čtyřpruh, který je nyní omezen do režimu 1 + 1 jízdní pruh pro každý směr, tak rozšíříme zpátky, dáme k dispozici dva jízdní pruhy pro každý směr. To bude letos ještě před koncem roku. Budeme pokračovat v té stavbě s tím, že předpokládáme, že někdy v červenci příštího roku bude rekonstrukce všech těch pěti mostních objektů hotová. To znamená, budeme mít tu investici za sebou a budeme mít pro Ostravu volné ruce proto, abychom zahájili stavbu, která bude navazovat. 
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Samozřejmě, pokud se ostravští řidiči teď čertí a zlobí, že jsme toho začali stavět moc najednou, tak ta příčina je jasná. Pokud uděláme jedno dopravní omezení, tak komplikujeme život řidičům v Ostravě pouze jednu stavební sezonu, respektive 1,5 stavební sezony, nikoli 4 nebo 5 sezon za sebou. Nehledě na to, že v okamžiku, kdy donutíme dopravu, aby místo dvou pruhů jela jen v jednom, tak ta dopravní komplikace je pouze na jednom místě. Potom ten průjezd tím dopravním omezením, jak vidíme i tady za mnou, je prakticky plynulý. A v okamžiku, kdy to budeme mít hotové, jsme připraveni na tu velkou zásadní investici za 2,5 miliardy korun, která proběhne podle plánu mezi lety 2027 a 2030. V tuto chvíli máme samozřejmě v Ostravě připraveny ještě další práce, nicméně všechny jsou koordinovány nejen v rámci Ředitelství silnic a dálnic, ale zároveň s městem, tak, aby skutečně Ostrava byla stále průjezdná – byť v tuto chvíli ještě s komplikacemi. S městem, s Ostravou, ale i s krajem koordinujeme pravidelně čtyřikrát ročně, s tím že každá ta koordinační schůzka, každé to koordinační jednání, připravuje situaci zhruba rok dopředu. To znamená, že o tom dopravním režimu, jaký je teď v tuto chvíli, v těchto měsících tady, jsme jednali zhruba už před rokem a to opakovaně. Samozřejmě je tam koordinace tak, abychom si uvolnili ruce a abychom v roce 2026 byli hotovi kompletně se stavebním ruchem tady na těch mostech, na Místecké, na Rudné. Zároveň abychom měli už volný prostor k tomu, abychom dělali přípravné práce na Místecké, a v okamžiku, kdy na Místecké začne stavba naplno v roce 2027, tak už tady ten provoz bude bez jakéhokoliv problému čtyřpruhový.
Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000048765/rsd-opravuje-mosty-na-rudne-v-ostrave-nove-budou-mit-technickou-zivotnost-100-let