Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Architektonická soutěž na stadion Nové Bazaly má čtyři finalisty

Ostrava-město |

Ostrava vybrala čtyři návrhy, které postoupí do druhého kola soutěže na nový stadion Nové Bazaly. Vítěz určí podobu moderní sportovní arény pro Baník i širokou veřejnost. Stadion by mohl být hotový v roce 2029.

Devět architektonických studií odevzdalo své návrhy na podobu stadionu Nové Bazaly, čtyři z nich postoupily do druhé fáze soutěže. Rozhodla o tom Rada města Ostravy na základě doporučení mezinárodní poroty vedené renomovanou irskou architektkou Valerie Mulvin.

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: „Vybrali jsme čtyři návrhy, které podle našeho přesvědčení nejvíce odpovídají našim představám a očekáváním, jak by měly Nové Bazaly vypadat. Kvůli nutnosti dodržet co největší transparentnost byla celá soutěž pochopitelně vyhlášena jako anonymní. Proto zatím nemůžeme o žádném z návrhů vůbec nic zveřejňovat. Jakmile to však podmínky dovolí, seznámíme nejen s vítězným návrhem, ale rovněž i s ostatními návrhy také širokou veřejnost.“

O architektonickou soutěž byl obrovský zájem. Přihlásilo se 30 ateliérů, z nichž město vyzvalo deset k předložení návrhů. Devět z nich se zapojilo.

Gabriela Pokorná, mluvčí města Ostravy: „Stadion Nové Bazaly má být sportovním stánkem špičkové úrovně, a to i v mezinárodním měřítku, který pojme 19 500 až 20 000 diváků.“

Zázemí tady mají najít Regionální akademie FAČR pro Moravskoslezský kraj a tréninkové centrum Baníku Ostrava. Plán počítá nejen s využitím pro sportovce, ale také pro návštěvníky. Stadion má nabídnout restaurace, kavárny, obchody nebo sportovní muzeum. Sloužit bude i jako místo komunitních akcí a architektonická dominanta města.

Gabriela Pokorná, mluvčí města Ostravy: „Stadion by měl být certifikován podle standardu BREEAM a rovněž obsáhnout nejnovější poznatky a technologie v oblasti udržitelnosti a energetické účinnosti. Jedním z cílů projektu je také návrat ikonického fotbalového klubu Baník Ostrava na místo, kde hrál v letech 1959 až 2015 a které je spojeno s jeho největšími úspěchy.“

Stavební práce by mohly začít v roce 2029, předpokládané náklady jsou 2,5 miliardy korun. Všechny návrhy budou po skončení soutěže představeny veřejnosti. Podrobnosti o projektu najdou zájemci na webu novebazaly.ostrava.cz.

Nahlásit chybu


K tématu

Stadion Nové Bazaly navrhne studio ze Španělska. Autoři návrhu pro Real Madrid

4. listopadu 2025 10:05 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na nový stadion Nové Bazaly. Rada města vybrala návrh španělského studia L35 Arquitectos S.L.P., které má zkušenosti s významnými stavbami po celém světě – včetně modernizace stadionu Santiago Bernabéu v Madridu či projektů sportovních komplexů v Bogotě a La Pazu. Nový stadion má stát ve Slezské Ostravě, pojme až 20 000 diváků a stavět by se mělo v roce 2029.

O Bazaly bude soutěžit deset architektonických ateliérů, studie podají do konce května

27. února 2025 15:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Nejpozději na konci letošního roku by měla Ostrava znát finální podobu Nových Bazalů. Z původních třiceti ateliérů vybrala odborná porota deset zájemců. Ti se teď pustí do tvorby architektonických návrhů.

Nové Bazaly nakreslí 33 architektonických studií. Do finále bude vybráno nejméně 8 návrhů

30. ledna 2025 10:18 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava má příjemnou starost. Do architektonické soutěže na podobu nových Bazalů se přihlásilo rekordních 29 zájemců a tak je nyní potřeba vybrat ty nejzajímavější.


Frýdek-Místek vystavil návrhy na rekonstrukci Českého domu

Včera 17:11 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdek-Místek představuje veřejnosti návrhy na rekonstrukci Českého domu. Lidé si mohou v kině Vlast prohlédnout nejen vítězný návrh architektonicko-urbanistické soutěže v podání architekta Filipa Vítka a kolektivu z Brna.

MS kraj daroval dobrovolným hasičům z Frýdku-Místku vybavení

Včera 17:26 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Město Frýdek-Místek obdrželo darem od MS kraje vybavení pro své dobrovolné hasiče. Jde o vybavení jednotky při zásahu u lesních požárů.

SDH Heřmanice už slouží v opravené zbrojnici. Rekonstrukce vyšla na 50 milionů korun

Včera 11:29 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Je hotovo. V Heřmanicích byla dokončena velká rekonstrukce a přístavba hasičské zbrojnice. Znamená to nejen větší komfort pro místní dobrovolný sbor, ale i dostatek místa pro vozidla a techniku.

Ostrava podporuje opravy památek a významných staveb. Vlastníci se na financování musejí podílet

Včera 10:57 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava už více než patnáct let systematicky pečuje o své architektonické dědictví. Díky městskému dotačnímu programu pomáhá vlastníkům památek i významných staveb s jejich obnovou a zachováním pro další generace.

Tvořivé dílny novojičínské školy zaujaly i budoucí pomocné kuchaře

Včera 11:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Co může nabídnout dětem s lehčím a středním mentálním postižením Odborné učiliště a praktická škola v Novém Jičíně ukázaly Tvořivé dílny. Zájemci mohli vyzkoušet práce v kuchyni, se strojírenským nářadím nebo v zahradnictví.

Na Svinovských mostech v Ostravě se srazily dvě tramvaje, řidičku vyprošťovali

Včera 6:54 | Ostrava-Svinov | Jiří Cileček

V pondělí před půl pátou ráno se v Ostravě na zastávce Svinov,mosty srazily dvě tramvaje. Jeden vůz naboural zezadu do druhého. Dva lidé utrpěli zranění. Řidičku museli vyprostit hasiči.

Na hokeji ve Vítkovicích oživovali fanouška, který zkolaboval

Včera 14:32, vydáno 18. ledna 2026 21:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Na hokejovém utkání mezi Vítkovicemi a Brnem zkolaboval v hledišti jeden z fanoušků. Na pomoc přispěchala lékařka z publika, záchranář i zdravotníci v hale. Zápas byl přerušen a diváka museli oživovat. Resuscitace byla úspěšná a byl převezen do nemocnice. Domácí hokejisté nakonec utkání prohráli v prodloužení.

Ledovka a několik nehod uzavřely část silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou

18. ledna 2026 9:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Auto na střeše, další mimo silnici, několik zraněných. Na místě hasiči, záchranáři i policisté. Hlavní tah mezi Ostravou a Opavou pokryla silná ledovka a havarovalo tam několik aut. Policisté museli část silnice I/11 uzavřít.

Dobráci z Horní Suché se sešli na volební valné hromadě, zvolili starostku, rozloučili se s velitelem

18. ledna 2026 10:30 | Horní Suchá | Michal Slonina

Sbor dobrovolných hasičů v Horní Suché si na lednové valné hromadě zvolil představitele do svého čela. Volba se konala výjimečně až po šesti letech, do období totiž zasáhla pandemie.

Občané Frýdlantu se bavili na reprezentačním plese, po dvanácté zahájil ve městě sezónu

18. ledna 2026 13:30 | Frýdlant nad Ostravicí | Michal Slonina

Hudba, tanec a elegance ovládly v sobotu 17. ledna Frýdlantské kulturní centrum. Večer tu patřil reprezentačnímu plesu.

Popeláři v Ostravě-Porubě vysypali kontejner s bezdomovcem, který v něm spal

Dnes 10:56 | Ostrava-Poruba | Anna Břenková

Během ranního svozu odpadu v Ostravě-Porubě došlo k nečekané příhodě. Popeláři místo odpadků vysypali z kontejneru muže. Zachránila ho rychlá reakce posádky, která popelářské auto zastavila. Muže z vozu bezpečně vyprostili hasiči a byl předán zdravotníkům.

Ostrava připravila výstavu návrhů na Nové Bazaly. K vidění jsou na radnici centrálního obvodu

16. ledna 2026 12:23 | Ostrava-Centrum | Tomáš Kořistka

Jak už jistě víte, Ostrava se chystá vrátit slavný fotbalový klub Baník Ostrava zpět na legendární Bazaly a stadion bude vybudován podle návrhu renomovaného španělského ateliéru L35 Arquiectos. Ten zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži a zájemci si od středy mohu prohlédnout také další návrhy z finálového výběru.

Mariánskohorská ZŠ Gen. Janka postupně mění podobu výuky. Přechází na moderní metody

16. ledna 2026 10:22 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Základní škola Generála Janka v Ostravě–Mariánských Horách prochází postupnou modernizací. Městský obvod zde investuje do rekonstrukcí učeben s cílem přizpůsobit výuku požadavkům 21. století.

MPO po třech letech dokončila projekt Asistentů prevence kriminality. Přispěli ke zvýšení bezpečnosti

16. ledna 2026 10:18 | Ostrava-město | Anna Břenková

Městská policie Ostrava má za sebou úspěšný tříletý projekt Asistentů prevence kriminality. Ti působili ve vyloučených lokalitách a zvyšovali bezpečnost ve městě. Zároveň projekt podpořil zaměstnání osob obtížně uplatnitelných na trhu práce. Celkem 26 asistentů bylo důležitou spojkou mezi občany, strážníky a sociálními službami. Ostrava si asistenty prevence ponechá i po skončení dotací.

4 Tenoři vyprodali Novoroční koncert rekordním tempem. Poruba jej pořádá už od r. 2017

15. ledna 2026 17:50 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubský Novoroční koncert v pustkoveckém kostele svatých Cyrila a Metoděje opět potvrdil pověst jedné z nejoblíbenějších kulturních akcí roku. Hvězdami letošního, už 9. ročníku, byli 4 Tenoři.

Děti z MŠ vyrazily díky porubské radnici opět na led. Kurzy bruslení probíhají do dubna

15. ledna 2026 17:30 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba podporuje sportovní aktivity dětí už od těch nejmenších v mateřských školách. Pro rok 2025 pro ně měla vyčleněno 1,2 milionu korun. Ve spolupráci s hokejovým klubem RT TORAX PORUBA proto opět připravila také kurzy bruslení.

Architektonická soutěž na stadion Nové Bazaly má čtyři finalisty
Vydáno 29. června 2025 15:06, Ostrava-město, Jiří Cileček
Ostrava vybrala čtyři návrhy, které postoupí do druhého kola soutěže na nový stadion Nové Bazaly. Vítěz určí podobu moderní sportovní arény pro Baník i širokou veřejnost. Stadion by mohl být hotový v roce 2029.

studie stadionu; autoři David Kotek a Rudolf Müller; zdroj: PROJEKTSTUDIO EUCZ

Devět architektonických studií odevzdalo své návrhy na podobu stadionu Nové Bazaly, čtyři z nich postoupily do druhé fáze soutěže. Rozhodla o tom Rada města Ostravy na základě doporučení mezinárodní poroty vedené renomovanou irskou architektkou Valerie Mulvin.

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: „Vybrali jsme čtyři návrhy, které podle našeho přesvědčení nejvíce odpovídají našim představám a očekáváním, jak by měly Nové Bazaly vypadat. Kvůli nutnosti dodržet co největší transparentnost byla celá soutěž pochopitelně vyhlášena jako anonymní. Proto zatím nemůžeme o žádném z návrhů vůbec nic zveřejňovat. Jakmile to však podmínky dovolí, seznámíme nejen s vítězným návrhem, ale rovněž i s ostatními návrhy také širokou veřejnost.“

O architektonickou soutěž byl obrovský zájem. Přihlásilo se 30 ateliérů, z nichž město vyzvalo deset k předložení návrhů. Devět z nich se zapojilo.

Gabriela Pokorná, mluvčí města Ostravy: „Stadion Nové Bazaly má být sportovním stánkem špičkové úrovně, a to i v mezinárodním měřítku, který pojme 19 500 až 20 000 diváků.“

Zázemí tady mají najít Regionální akademie FAČR pro Moravskoslezský kraj a tréninkové centrum Baníku Ostrava. Plán počítá nejen s využitím pro sportovce, ale také pro návštěvníky. Stadion má nabídnout restaurace, kavárny, obchody nebo sportovní muzeum. Sloužit bude i jako místo komunitních akcí a architektonická dominanta města.

Gabriela Pokorná, mluvčí města Ostravy: „Stadion by měl být certifikován podle standardu BREEAM a rovněž obsáhnout nejnovější poznatky a technologie v oblasti udržitelnosti a energetické účinnosti. Jedním z cílů projektu je také návrat ikonického fotbalového klubu Baník Ostrava na místo, kde hrál v letech 1959 až 2015 a které je spojeno s jeho největšími úspěchy.“

Stavební práce by mohly začít v roce 2029, předpokládané náklady jsou 2,5 miliardy korun. Všechny návrhy budou po skončení soutěže představeny veřejnosti. Podrobnosti o projektu najdou zájemci na webu novebazaly.ostrava.cz.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000049492/architektonicka-soutez-na-stadion-nove-bazaly-ma-ctyri-finalisty