Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nové parkoviště bude mít na střeše školní hřiště. Podzemí nabídne 116 stání

Ostrava-město |

V Ostravě-Porubě vzniká unikátní projekt, který by mohl posloužit jako vzor pro mnohá další místa s nedostatkem parkovacích stání. Uprostřed bytové zástavby bude na školním pozemku vybudováno podzemní parkoviště a na jeho střeše vznikne sportovní hřiště.

Porubu trápí dlouhodobě nedostatek parkovacích státní. Deficit je kolem dvou tisíc. V lokalitě, která má téměř 60 tisíc obyvatel, je zhruba 17 a půl tisíce stání. Jedním z řešení jsou parkovací domy a když se je navíc podaří umístit do podzemí, je to ta nejlepší možnost. Na Budovatelské ulici se to povedlo ve spolupráci s krajem, který pozemek vlastní.

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "My už máme nějakou dobu platné stavební povolení a domluvili jsme se s krajem, říkám tedy, že kraj zafinancuje hřiště, protože to hřiště bude sloužit čistě pro gymnázium a město Ostrava převezme projekt od městského oboru do Poruby a vystaví ten parkovací objekt. Je to jeden ze střípků do mozajky řešení statické dopravy v Porubě."

Do jednopodlažního parkovacího domu se bude vjíždět z ulice Budovatelské a bude upraveno i stávající parkoviště. Stavebníci využijí terénní vlnu, takže parkoviště bude zapuštěno do terénu. Na střeše pak vznikne školní hřiště pro Jazykové  gymnázium Pavla Tigrida. 

Lucie Baránková-Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy: "V Porubě je to už několikátý parkovací objekt, protože historicky tam vznikly dva parkovací domy vedle pokladu. Teď jsme přispěli na aktuální stavbu parkovacího domu ve fakultní nemocnici."

Náklady na vybudování parkovacího domu jsou odhadovány na 160 milionů korun. Stavebníci mohou své nabídky posílat do 25. srpna. Práce by mohly začít ještě letos a hotovo by mělo být za dva roky. 

Nahlásit chybu


K tématu

Řidiči pozor! Po Ostravě jezdí automatické pokutovací vozidlo

5. června 2025 11:26 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Nyní by měli zpozornět především řidiči a zejména ti, kteří někdy neparkují v souladu s dopravními předpisy. V Ostravě totiž začalo jezdit speciální vozidlo, které automaticky rozpozná přestupek a ihned online odesílá pokutu k vyřízení správnímu orgánu. Minimální výše trestu je 750 korun.

Odbor dopravy ve Frýdku-Místku investoval v roce 2024 přes 100 milionů korun

6. ledna 2025 10:43 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Rok 2024 přinesl ve Frýdku-Místku významné investice do dopravy a silničního hospodářství. Město se zaměřilo nejen na opravy a údržbu komunikací, ale také na modernizaci veřejného osvětlení a vytváření nových parkovacích míst.

Město je vlastníkem společnosti Garáže Ostrava. Usnadní to investice

5. srpna 2025 9:23 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Město Ostrava bude jediným vlastníkem společnost Garáže Ostrava, která má ve svém majetku jeden parkovací objekt a podzemní garáže. Jedním z důvodů nákupu akcií je zjednodušení modernizace.


Noční požár neobydleného domu v Třinci, hasiči z hořícího objektu vynesli muže v kritickém stavu

Včera 15:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V sobotu večer zasahovali hasiči u požáru neobydleného objektu v městské části Staré Město v Třinci. Z hořícího domu zachránili muže, u kterého okamžitě zahájili resuscitaci. Na místě zasahovaly tři jednotky hasičů.

Tragická nehoda na D48 u Dobré: 27letý řidič zemřel po nárazu do svodidel

Včera 10:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V neděli 14. prosince ráno na silnici D48 u obce Dobrá ve směru na Český Těšín zasahovaly složky IZS u tragické dopravní nehody. Řidič osobního vozidla narazil do svodidel a svým zraněním na místě podlehl. Okolnosti nehody nyní vyšetřují policisté.

Policie stíhá pracovnici lázní v Karlově Studánce kvůli zakázce na opravu jednoho z domů

Včera 11:45 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Horské lázně Karlova Studánka řeší situaci v souvislosti se zahájením trestního stíhání jedné z vedoucích pracovnic. Ředitel státního podniku rozhodl o odebrání jejích kompetencí v oblasti veřejných zakázek a nákupů a o situaci informoval dozorčí radu. Trestní stíhání se podle dostupných informací týká zakázky na opravu jednoho z lázeňských domů.

Obnovené zabijačkové hody u Těrlické přehrady byly úspěšné

Včera 11:08 | Těrlicko | Libor Běčák

Ve sportovním areálu na břehu Těrlické přehrady se konaly zabijačkové hody. Ty se setkaly s velkým zájmem lidí, kteří si přišli vybrat nejrůznější čerstvé i uzené produkty.

Frýdlantský hudební spolek odehrál tradiční Vánoční koncert

Ve velkém sále Kulturního centra ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal tradiční Vánoční koncert Frýdlantského hudebního spolku.

Led na vozovce komplikoval dopravu na Opavsku, policie řešila několik nehod

13. prosince 2025 16:52 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Namrzlá vozovka komplikovala v uplynulých dnech dopravu na Opavsku. Policisté řešili hned několik nehod, z nichž některé skončily vážným zraněním. V jednom případě byl na přechodu pro chodce zraněn senior, další nehoda se stala u Kravař.

Karvinou obsadili judisté a excelovali místní sportovci, kteří za město získali sedm medailí

13. prosince 2025 13:45 | Karviná | Gabriela Stašová

Velká cena Karviné v judu se uskutečnila klasicky za účasti zahraničních sportovců ve věku dětí a dorostu. I letos byli karvinští judisté úspěšní na různých stupních vítězů.

Tramvaje opět projedou přes náměstí Republiky v Ostravě. Auta si budou muset počkat

12. prosince 2025 12:55 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Konec přestupů na náhradní autobusy. Ve středu 17. prosince by měly ostravské tramvaje opět projet přes náměstí Republiky. Řidiči aut si ale budou muset ještě počkat. Práce na rekonstrukci potrvají ještě zhruba půl roku.

Z hořící budovy na Opavsku museli hasiči vynést dvě tlakové lahve a ochladit je

12. prosince 2025 12:57 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Hořela hospodářská budova na Opavsku. Na místě zasahovaly čtyři jednotky hasičů. Hasiči museli vynést a ochlazovat dvě tlakové lahve. Požár se podařilo rychle dostat pod kontrolu. Škoda byla předběžně vyčíslena na 400 tisíc korun. Příčina požáru se vyšetřuje.

Filmový klub v Karviné rozšiřuje náhled na svět, založili jej manželé se stejným zájmem

13. prosince 2025 13:15 | Karviná | Gabriela Stašová

Filmový klub v Karviné za dobu své existence prošel změnami, které sae týkaly jeh umístění, ale také například celkové koncepce. Jedno ale stále trvá - snaží se vychovávat veřejnost k filmové kultuře a vzdělávat prostřednictvím kinematografie.

Minikino v centru Ostravy bavilo děti z dětských domovů

12. prosince 2025 12:54 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

Centrum kultury a vzdělávání pořádá celoročně řadu akcí napříč nekomerční kulturou. Provozuje Vilu Hanse Ulricha, Klub Parník, Klub Atlantik a v neposlední řadě Minikino. Právě tam se odehrálo předvánoční pohádkové dopoledne pro děti z dětských domovů z Moravskoslezského kraje s názvem Děti nás všech.

Ostravští futsalisté přivezli zkušenosti z Brazílie

12. prosince 2025 11:17 | Ostrava-Jih | Pavel Straka

Futsalisté ze Sportovního gymnázia Dany a Emila Zátopkových se vrátili z mistrovství světa v Brazílii. Užili si atmosféru špičkového turnaje a rozhodně nezklamali.

Mariánské Hory jsou v plné zimní pohotovosti. V posledních letech investovaly do nové techniky a navýšily počet zaměstnanců

12. prosince 2025 11:13 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Zimní údržba je v plném proudu a první sněhové epizody už prověřily připravenost obvodů na Ostravsku. V Mariánských Horách a Hulvákách je od listopadu v platnosti plán zimní údržby a do terénu už několikrát vyjela komunální technika.

Pietní akt uctil oběti střelby ve FNO. Při tragédii před 6 lety zemřelo 7 lidí

11. prosince 2025 17:33 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Před budovou Polikliniky FNO v Porubě si lidé pietním aktem připomněli tragickou střelbu, ke které došlo 10. prosince 2019. K památníku položili věnce, květiny a zapálili svíčky.

Poruba pečuje o stromy a zeleň také v zimním období. Zaměřuje se na ořezy

11. prosince 2025 17:19 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba nepřestává pečovat o stromy a zeleň také v podzimním a zimním období. Takzvaný vegetační klid využívá především k bezpečnostním a zdravotním ořezům stromů a k odstraňování parazitujícího jmelí.

Schody u kostela sv. Mikuláše opět slouží veřejnosti. Opravy si vyžádaly téměř 5 mil. Kč

11. prosince 2025 17:14 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

U kostela svatého Mikuláše v Porubě skončila kompletní rekonstrukce schodů a části opěrné zdi. Oprava byla nutná poté, co se v srpnu roku 2023 vlivem dešťů a narušené statiky část zdi sesunula.

Nové parkoviště bude mít na střeše školní hřiště. Podzemí nabídne 116 stání
Vydáno 8. srpna 2025 12:07, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
V Ostravě-Porubě vzniká unikátní projekt, který by mohl posloužit jako vzor pro mnohá další místa s nedostatkem parkovacích stání. Uprostřed bytové zástavby bude na školním pozemku vybudováno podzemní parkoviště a na jeho střeše vznikne sportovní hřiště.

Porubu trápí dlouhodobě nedostatek parkovacích státní. Deficit je kolem dvou tisíc. V lokalitě, která má téměř 60 tisíc obyvatel, je zhruba 17 a půl tisíce stání. Jedním z řešení jsou parkovací domy a když se je navíc podaří umístit do podzemí, je to ta nejlepší možnost. Na Budovatelské ulici se to povedlo ve spolupráci s krajem, který pozemek vlastní.

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "My už máme nějakou dobu platné stavební povolení a domluvili jsme se s krajem, říkám tedy, že kraj zafinancuje hřiště, protože to hřiště bude sloužit čistě pro gymnázium a město Ostrava převezme projekt od městského oboru do Poruby a vystaví ten parkovací objekt. Je to jeden ze střípků do mozajky řešení statické dopravy v Porubě."

Do jednopodlažního parkovacího domu se bude vjíždět z ulice Budovatelské a bude upraveno i stávající parkoviště. Stavebníci využijí terénní vlnu, takže parkoviště bude zapuštěno do terénu. Na střeše pak vznikne školní hřiště pro Jazykové  gymnázium Pavla Tigrida. 

Lucie Baránková-Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy: "V Porubě je to už několikátý parkovací objekt, protože historicky tam vznikly dva parkovací domy vedle pokladu. Teď jsme přispěli na aktuální stavbu parkovacího domu ve fakultní nemocnici."

Náklady na vybudování parkovacího domu jsou odhadovány na 160 milionů korun. Stavebníci mohou své nabídky posílat do 25. srpna. Práce by mohly začít ještě letos a hotovo by mělo být za dva roky. 

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000050058/nove-parkoviste-bude-mit-na-strese-skolni-hriste-podzemi-nabidne-116-stani