Voda je nedílnou součástí našeho života a často zapomínáme, že bez ní by člověk nepřežil. Na to chce upozornit světový den vody, který se slaví už roku 1993. Vysoká škola Báňská při této příležitosti připravila bohatý program pro studenty základních a středních škol.
Lucie Ruppenthalová, populizátorka vědy: "Chemické experimenty, které poběží v celém dnu. Následně tady máme celou síť populizátorů, kteří se budou věnovat účastníkům."
Organizátoři připravili také zajímavé exkurze. Ne všichni lidé vědí, že se voda dnes už tradičně využívá v průmyslové výrobě a to například jako nástroj pro řezání všemožných materiálů.
Josef Foldyna, Ústav geoniky Ostrava: "V současné době se paprsek využívá při řezání v automobilovém průmyslu. V nejrůznějších odvětvích strojírenského průmyslu, například titanové materiály pro letecký průmysl jsou řezány výhradě vysokorychlostním vodním paprskem."
Hlavní výhodou je řezání vodním paprskem za studena.
Josef Foldyna, Ústav geoniky Ostrava: "V aplikacích, kdy je nevhodné tepelné ovlivnění materiálu, nebo je nebezpečí například výbuchu, tak tato technologie má obrovské výhody, protože není třeba dělat opatření pro zabezpečení toho pracoviště proti výbuchu."
Chemické experimenty návštěvníkům ukázali, jak voda reaguje při sloučení s jinými látkami. Tak například, jak to vypadá, když do žaludku dostaneme jedlou sodu.