Městská nemocnice se zúčastnila projektu, v rámci kterého byly na pracovištích aplikovány speciální postřiky suspenze s nanomateriály, které snižují možnost nákazy různými nežádoucími bakteriemi.
Tomáš Nykel, ředitel Městské nemocnice Ostrava: "V současné době máme touto technologií ošetřeno ARO a jednotky intenzivní péče plus i nějaké pokoje a vstupní prostory do těchto prostor."
Suspenze funguje na bázi takzvané fotokatalické mineralizace, kdy působením světla dochází ke spalování veškerých mikroorganismů, těkavých organických látek a také částic prachu.
Jaromír Hanačík, odborník na nanotechnologie: "Pracujeme pouze v interiérech, protože zatím by to bylo asi finančně velmi nákladné, abychom je začali aplikovat třeba na exteriéry na opláštění budov a podobně, abychom dokázali čistit ovzduší i venku."
V městské nemocnici se suspenze testovala v prostředí, která jsou, co se týče nákazy obzvlášť rizikové, i když před postřikem splňovala povolené normy bakteriálního znečištění. Pozitivní účinek schválil také zdravotní ústav v Ostravě.
Jiří Bílek, Centrum hygienických laboratoří, Zdravotní ústav Ostrava: "Po aplikaci došlo k poklesu pod 50 % původní hodnoty, to znamená, že tam byl zřetelný úbytek živých organismů, což je samozřejmě výhodná pro ty pacienty."
Tyto nové technologie by se v budoucnu měly využívat také v potravinářském průmyslu, kde jsou taktéž vysoké nároky na čistotu prostředí.