Takto vypadá rodinný dům budoucnosti. Je plný moderních technologií, je inteligentní a sám si všechno řídí. Náklady na vytápění nebo naopak chlazení jsou téměř nulové. Jak toho docílit u nejrůznějších staveb se radili odborníci na konferenci na Stavební fakultě VŠB.
Darja Kubečková, děkanka Stavební fakulty VŠB: "Je to prostor k výměně zkušeností a říci si, jak v této oblasti dále postupovat a kterým směrem jít. Myslím si, že energetika je to, co hýbe nejen Českou republikou, ale i celou Evropou."
Novinky v energetickém zákoně se ale dotknou i těch, kteří nový dům neplánují.
Iveta Skotnicová, vedoucí Katedry prostředí staveb a TZB Stavební fakulty VŠB: "Nejen v okamžiku, kdy stavíte nový dům a musíte doložit k projektové dokumentaci tzv. průkaz energetické náročnosti, tak v současné době ho musíte dokládat, i když budete prodávat například byt."
V Evropské unii budou od roku 2020 platit nové normy, které jsou velmi přísné a se současnými materiály jen obtížně dosažitelné.
Pavol Ďurica, proděkan, Žilinská univerzita v Žilině: "Budou se muset vyvinout úplně nové materiály, které do teď neznáme. Minimálně do roku 2020, kdy přijdou ty ostré požadavky. Když si vezmete, že teď máme ve střechách 250 mm tepelné izolace, tak nový požadavek bude až 500 mm."
Konference se zúčastnilo asi 140 odborníků od nás ale i z Polska a Slovenska.