Území Kozmických luk bylo v minulém století zničeno nešetrným hospodařením. Už ale 10 let se ochranáři snaží vrátit těmto 28 hektarům původní podobu.
“Je tady systém tůní, které mají různé hloubky, velikosti. Jsou různě situovány. Navíc jsme zmeandrovali meliorační kanál, který byl napřímený, vybetonovaný. My jsme ho zmeandrovali, tak aby se voda zdržela v té krajině co nejdéle, ”vysvětluje Kamil Lisal, předseda ZO ČSOP Ochránce, Otice.
Do mokřadů se začali znovu vracet vzácní a chránění ptáci Teď je mohou zájemci o přírodu pozorovat ze sedmimetrové vyhlídkové věže. Ta vyrostla na louce v rekordním čase – během jediného roku. Kolem přístupového chodníčku vedou kanály, ve kterých poteče voda a poroste rákosí. Lidé se tak budou moci nepozorovaně dostat až k vyhlídce.
Už nyní zde našly nový domov chráněné druhy, jako volavka bílá, orel mořský, čáp černý či moudivláček lužní. Trpělivý pozorovatel má šanci zahlédnout i další druhy vzácných ptáků, které se sem po letech znovu vrátily.
“Hnízdili tady břehouši černoocasí, vodouši rudonozí. Byly to jedny z posledních hnízdišť v Moravskoslezském kraji,” vysvětluje biolog Adrián Czernik.
Dřevěná ptačí pozorovatelna bude otevřena celoročně. Ochranáři ale prosí návštěvníky, aby se zde chovali tiše a sledovali ptáky pouze z vyhlídkové věže. A především, aby je nerušili na jaře v době hnízdění.