Je to deset let, co se v Ostravě podařilo založit první domácí hospicovou jednotku, zejména pro onkologické pacienty. Mobilní stacionář míří každý den za svými klienty, teď má ale navíc nové zázemí a tři lůžka pro dětské pacienty.
“Z těch potřeb těch maminek vzešel takový nápad, že jim pomůžeme s tím, že ty děťátka pohlídáme. My ty děti známe, takže by neměl být problém, že by z nás byly vystresované. Ony se na nás těší, maminky nás znají a my známe ty jejich způsoby, co mají radi. Takže ony děti přivezou ráno do stacionáře, někde si půjdou něco vyřídit a my ty děťátka pohlídáme,” vysvětluje fungování Ondrášku jeho ředitelka Bronislava Husovská.
Odlehčovací služba ročně pomáhá 150 klientům. Mezi nimi je i rodina patnáctiměsíčního Tomáška.
“Je to skvělé. Pro rodiče těchto dětí je to opravdu skvělé, protože jsou už opravdu unavení po té celodenní péči, takže je fajn, že konečně mohou to dítě někam alespoň na chvilku dát a mohou si ho vzít zase zpátky domů”, říká matka Tomáška, Lenka Bojdová.
“Hodně to visí na manželce, tak jsme rádi určitě, že ten hospic je otevřený,” přikyvuje Michal Bojda, tatínek Tomáška.
“Je to obrovská pomoc pro ty rodiny. Ten, kdo to nezažil, si to neumí představit, jak je to těžké,” vysvětluje onkolog a spoluzakladatel Ondrášku Jaroslav Hájek.
“Já si myslím, že je hrozně důležité, aby ti rodiče, především v okamžiku, kdy se dozví, že jejich dítě je nevyléčitelně nemocné, tak aby věděli, že na to nejsou sami a že existuje odborná pomoc,” komentuje vznik stacionáře náměstek primátora Ostravy Zbyněk Pražák (KDU-ČSL).
Pacientů, kteří hospicovou péči potřebují, je stále mnoho. Paradoxní je, že pojišťovny tuto službu nehradí. Chod Ondrášku je proto závislý čistě na sponzorských darech.