Devět měřících přístrojů bude v rámci unikátního projektu podrobně měřit a zaznamenávat informace o kvalitě ovzduší. Zdravotní ústav Ostrava na tento projekt získal dotaci z Evropské unie.
Jiří Bílek, Zdravotní ústav Ostrava: „Cílem projektu je zmapovat tu situaci v kraji tak, abychom věděli, ze kterých zdrojů pochází to znečištění. Ve výběru látek je pamatováno na to, aby tam byly jakési indikátory toho druhu znečištění, takže bude možné označkovat zdroje."
Pro monitoring bude vytipováno 36 míst v celém kraji. Vždy na tři z těchto míst budou nainstalována tři měřící zařízení, z nichž každé měří jiné látky a údaje posílá do Zdravotního ústavu. Po týdnu budou přístroje přemístěny jinam. Údaje pak využije krajský úřad ale denně je budou moci sledovat také běžní občané na internetu.
Milan Machač, Odbor životního prostředí MSK: „Není to hon na čarodějnice, ale jsou to další podklady, které nám pomohou tu situaci lépe popsat a tím pádem nastavit lépe ta opatření."
Anketa, obyvatelé Ostravy: 1. „Všechno, co zlepší ovzduší je smysluplné." 2. „Měli by s tím už začít něco dělat."
Monitoring bude trvat dva roky, už za rok bude ale k dispozici první mapa Moravskoslezského kraje s přesnými údaji o původcích znečištění ovzduší.
V Ostravě se rozjel unikátní projekt monitoringu ovzduší
Do jednoho roku by měl mít Zdravotní ústav Ostrava hotovu mapku, která přesně ukáže, kdo a kde nejvíce znečišťuje ovzduší. Údaje získá díky unikátnímu projektu monitoringu ovzduší, který svým rozsahem nemá v naší zemi obdoby. Některé škodliviny budou měřeny vůbec poprvé.