Chvíli před 16 hodinou se na Masarykovo náměstí v Ostravě hrnuly ze všech stran stovky lidí, aby před obří obrazovkou společně sledovali přímý přenos z Prahy, kde šéf komisařů vyhlásí Evropské hlavní město kultury 2015.
"Vítězem se stává Plzeň."
Po nečekané zprávě zavládlo náměstím několik nekonečných sekund ticha. V obličejích Ostravanů bylo vidět velké zklamání i slzy. Někteří to přijali s odevzdaným úsměvem, jiní hned naštvaně odcházeli.
Anketa, Ostravané: 1. „Já jsem měla slzy na krajíčku, myslela jsem, že vyhrajeme." 2. „To neznamená, že nebudeme kulturním městem, možná ne evropským ani světovým, ale budeme se o to snažit." 3. „Plzeň je blíže Praze." 4. „Já jsem hrozně zklamaná."
Zlata Holušová, ředitelka Colours of Ostrava: „Nemyslím, že ta práce je vniveč, my už teď o sobě víme, navázali jsme výborné vztahy a chceme dále dělat, nic nekončí."
Přestože ale vedení města prohru nečekalo a počítalo, že kulturní projekty zaplatí peníze, které k výhře patří, tragédii v tom nevidí, a to napříč politickým spektrem.
Petr Kajnar, (ČSSD), primátor Ostravy: „Bez ohledu nato, jestli máme na to papír, jsme kulturním městem a musíme v těch projektech pokračovat."
Dalibor Madej (ODS), náměstek primátora Ostravy: „Vzkaz Ostravě: Město bude pokračovat dále v rozjetých projektech, samozřejmě s podporou Evropy by to šlo rychleji a líp."
Kulturu chce ve městě rozvíjet i TOP 09, která se teprve do komunálních voleb chystá.
Aleš Juchelka(TOP 09), kandidát na primátora: „Musíme se podívat na finance, na co máme a vybrat jen část těch projektů."
Ostrava tak přišla o příliv peněz z Evropské unie a bude muset shánět jinde. Je jisté, že například klastr Černá louka, který měl být hotový v roce 2015 dokončen nebude.