Pan Jiří Šafránek pracuje u ostravského dopravního podniku jako revizor už 6 let. Za tu dobu muselo vyřešit spoustu různých konfliktů s cestujícími. Vždy se ale snaží s nimi domluvit po dobrém.
Jiří Šafránek, revizor DPO: „My se řídíme smluvními přepravními podmínkami a ti cestující by se jimi měli řídit také."
V Ostravě činí pokuta za jízdu na černo 700 korun. Kdo nezaplatí do 7 dnů, dluží už tisíc korun. Včetně advokáta, soudu a exekuce se může dluh vyšplhat až na 21 tisíc. Černí pasažéři to ví a proto někteří chtějí utéct. Revizor se naopak snaží jim v tom zabránit. Všichni proto uvítali rozsudek soudu, podle kterého revizor může do příchodu policie černého pasažéra zadržet.
Miroslav Albrecht, mluvčí DPO: „Jedná se o rozsudek v jednom konkrétním případě, tzn. legislativa zůstává stále stejná. V každém případě my takovýto směr, takovýto vývoj událostí vítáme."
Anketa, cestující MHD: 1. „Není žádný veřejný činitel, nemá na to školu, nemá žádné oprávnění aby člověka zadržoval." 2. „Když nemá jízdenku, měl by být zadržen." 3. „Já si myslím, že to je v pořádku, protože ten člověk tu jízdenku nemá."
Jiří Šafránek, revizor DPO: „Je to pocit vnitřní jistoty, že už ty soudy se na to dívají trošku jinak."
V Ostravě jezdí načerno 4 lidé ze sta. Jen tři procenta z nich zaplatí na místě. Pohledávky, které se nedaří vymoct prodává dopravní podnik firmám, které se na vymáhání zaměřují.
Revizor již může černého pasažéra do příchodu policie zadržet
V Ostravě chytí každý rok revizoři v městské hromadné dopravě kolem 80 tisíc černých pasažérů. Proto také zvýšil Dopravní podnik pokutu na 700 korun a přibylo i revizorů. Ti se často setkávají s agresivními lidmi. Proto všichni uvítali rozsudek Nejvyššího správního soudu, že revizor může zadržet černého pasažéra do příchodu policie.