Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Školská zařízení jsou opět bez dětí. Distanční výuka není tak účinná

Ostrava-Poruba |

Školy a školky opět zejí prázdnotou. Uzavřely je nová opatření, která zavedla vláda v souvislosti s pandemií koronaviru. A to i přesto, že ještě před dvěma týdny ministr zdravotnictví Roman Prymula ujišťoval, že uzavření prvního stupně základních škol nehrozí.

Školní lavice opět osiřely. Všechna vzdělávací zařízení uzavřel prudký nárůst epidemie koronaviru a zrušeny jsou i veškeré volnočasové aktivity. Žáci se tak zase učí z domova, což komplikuje život nejen rodičům a prvňáčkům, ale také ředitelům škol.

Renáta Fialová, ředitelka ZŠ Komenského: ”Situace je momentálně pro všechny ředitele v naší republice těžká. Všichni narychlo organizujeme distanční výuku, organizujeme způsob výdeje obědů, protože žáci mají nárok na dotovanou stravu i když jsou školy zavřené.”

Distanční výuky se školy nebojí. Mají k ní vše, co potřebují, horší je to s dětmi.

Renáta Fialová, ředitelka ZŠ Komenského: “Všichni vyučující byli proškoleni. Budeme používat jednotnou platformu google classroom a google meet. Co vím, tak jiné základní školy to mají podobně. Nebojíme se toho, ale musíme konstatovat, že mnozí žáci s tím problém mají. Nejsou schopni provozovat tu disciplínu a po loňských zkušenostech víme, že se toho nenaučili zdaleka tolik, kolik měli a mohli.”

Fungovat mohou jen krizová školská zařízení pro děti zaměstnanců integrovaného záchranného systému. Například v Ostravě-Porubě jsou pro tento účel otevřeny jedna mateřská a jedna základní škola.

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My jsme je soustředili vedle sebe, aby byly dobře dostupné. Jedná se o MŠ a ZŠ Ukrajinská.. Všechny ostatní školy přecházejí na distanční výuku. Všechny děti přecházejí na distanční výuku, takže tady se vlastně jedná o děti záchranářů.”

Veškerá školská zařízení zůstanou zavřená minimálně do 2. listopadu. Záležet bude na tom, jak se bude situace s covidem vyvíjet.

Až se školy otevřou opět otevřou, ale někteří učitelé i přesto zůstanou doma v karanténě, radnice má za ně náhradu.

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My jsme se snažili, porubská radnice ve spolupráci s ostravskou univerzitou, aby se porubské školy nemusely zavírat, aby se učilo do poslední chvíle. Díky tomu se nám podařilo získat několik dobrovolníků, dohromady asi 10 z různých fakult ostravské univerzity.”

Studenti u si práci učitele vyzkoušeli před uzavřením škol a nemohou si ji vynachválit.

Karolína Morská, studentka Ostravské univerzity: “Jsem moc vděčná za tuto zkušenost. Jelikož se teď ZŠ uzavřely, takže tu praxi, ty možnosti teď nemáme , takže aspoň takhle si to můžu vyzkoušet. Je to nenahraditelné. Děti poslouchají, teďka sklaply. Jo, jsou hodní, snaží se a berou mě.”
Renáta Fialová, ředitelka ZŠ Komenského: "Já jsem moc ráda za tu příležitost, kterou nám městský obvod nabídl. Využívat studenty k suplování za kantory, kteří jsou nemocní, nebo v karanténě. Je to pro nás velmi dobrá příležitost, jak si i vyhlédnout do budoucna nějaké šikovné nové pedagogy."

Školy tak doufají, že spolupráce se studenty bude pokračovat i v dalším kalendářním roce.

Nahlásit chybu


K tématu

Záchranáři čtyř krajů nacvičovali zásah při podezření na vysoce nakažlivou nemoc

17. dubna 2025 10:34 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Záchranáři ze Zlínského, Moravskoslezského, Olomouckého a Jihomoravského kraje se ve středu sešli v Otrokovicích, kde společně trénovali zásah při výskytu vysoce nakažlivé nemoci. Záchranáři nacvičili mimo jiné i transport pacientů v izolačních prostředcích do specializovaného centra FN Bulovka.


Seniorka přecházela mimo přechod a srazilo ji auto. Zemřela v nemocnici

Dnes 14:05 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

73letá seniorka přecházela v Ostravě silnici mimo přechod. Řidič ji zřejmě přehlédl a srazil. Žena utrpěla velmi vážná zranění, svědci i záchranáři ji oživovali. Byla přepravena do nemocnice, kde následně zemřela.

Dobrá zpráva pro ženy, havířovská nemocnice se stala screeningovým mamografickým centrem

Dnes 11:12 | Havířov | Bára Kelnerová

Ženy z Havířova a okolí už kvůli screeningu nebudou muset dojíždět do jiných měst. Nemocnice se stala mamografickým centrem. Tím se zvýší šance na včasný záchyt rakoviny prsu.

Ostravská ZŠ U Haldy se modernizuje za provozu, část školy teď působí v náhradních prostorách

Základní škola U Haldy v Ostravě prochází rozsáhlou modernizací, která přinese výrazné energetické úspory i kvalitnější prostředí pro žáky. Stavební práce probíhají za plného provozu a dokončeny mají být příští rok v červnu.

Akce v Novém Jičíně vyzvala ke společně strávenému času s dětmi a poděkovala za pěstounskou péči

Zážitkový den pro rodiny se konal ve Středisku volného času Fokus. Podpořil pěstounství a kampaně Moravskoslezského kraje “Dejme dětem rodinu.”

Betlémské světlo dorazilo na náměstí Ostrava-Jih

Dnes 12:32 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Do Ostravy dorazilo Betlémské světlo. Speciálním letadlem přiletělo z Betléma do Vídně a následně ho skauti rozváželi vlakem. Volně k získání je například na náměstí Ostrava-Jih.

Frýdlantské mosty v Ostravě se otevřou pro tramvaje. Auta si ještě počkají

Včera 15:34 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Konec přestupů na náhradní autobusy. Ve středu 17. prosince by měly ostravské tramvaje opět projet přes náměstí Republiky. Řidiči aut si ale budou muset ještě počkat. Práce na rekonstrukci potrvají ještě zhruba půl roku.

Zdrogovaní se chtěli vloupat nožem do zásilkových boxů. Způsobili škodu za 23 tisíc

Dnes 11:23 | Frýdek-Místek | Anna Břenková

Starší muž se pokoušel vloupat do boxů nožem a mladší držel stráž. Balíčky se jim nakonec nepodařilo ukrást a skončili v rukou policie. Oba měli pozitivní test na drogy. Jejich neúspěšné vloupání způsobilo škodu za 23 tisíc korun. Mladší pachatel už byl v minulosti trestán. Hrozí jim několik let ve vězení.

Několik letadel kvůli mlze opět místo v Krakově přistálo na letišti v Ostravě

Včera 17:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nedostatečné technické vybavení pro přistávání za zhoršené viditelnosti stálo v pondělí večer za odkloněním několika letadel z krakovského letiště na ostravské v Mošnově.

Falešné investice ji stály 1,9 milionu. Seniorka z Karvinska se zadlužila kvůli internetové reklamě

Včera 13:14 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Seniorka naletěla na podvodnou internetovou reklamu. Ta využila tvář známého politika a slibovala výhodné investice. Falešnému finančnímu poradci zaslala téměř 1,9 milionu korun. Zhruba polovinu částky si půjčila. Karvinští kriminalisté varují veřejnost před falešnými investičními nabídkami na internetu.

Brněnští skauti přivezli letošní Betlémské světlo do Jeseníků, letos dokonce o týden dříve

Dnes 10:00 | Bruntál | Karel Soukop

Také letos již do Jeseníků dorazil plamínek, odebraný z věčného ohně v betlémské jeskyni v Palestině. Jako symbol míru a přátelství ho již od roku 1989 přivážejí skauti z Brna, navazující na původní aktivitu rakouských exilových skautů.

Psychologové

Ostrava Nástup: od 1. února 2026 od 29 050 do 42 140 Kč/měsíc

Ostrava-Poruba plánuje v r. 2026 proinvestovat 180 mil. Kč. Vrátí se také Corrency

Dnes 15:48 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostrava-Poruba v investicích nezpomalí ani příští rok. Městský obvod bude v roce 2026 hospodařit téměř s jednou miliardou korun a i přes rostoucí mandatorní výdaje chce pokračovat v rozsáhlých projektech.

Senioři z Ostravy-Jihu oslavili advent v Senior klubu Akord

Dnes 14:00 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Na začátku prosince se konalo tradiční setkání seniorů v Klubu AKORD s vánočním programem a volnou zábavou. Tentokrát na téma Možná přijde i Mikuláš… a nejen on. Součástí byla i soutěž o titul Miss senior čertice nebo disciplína Veselá čutora.

Bytové muzeum v Jubilejní kolonii čeká v novém roce rozšíření

Dnes 14:00 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Už téměř dva roky funguje v ostravské Jubilejní kolonii unikátní bytové muzeum, které vrací jeho návštěvníky do 30. let minulého století. Díky velké přízni vedení obvodu na příští rok chystá novinku – muzeum se rozšíří o další byt, který zájemce zavede do šedesátek.

Rekonstrukce ZŠ U Haldy v Ostravě-Jihu probíhá za provozu

Dnes 12:50 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Základní škola U Haldy v Ostravě prochází modernizací, která má přinést výrazné energetické úspory i lepší prostředí pro žáky. Práce probíhají za plného provozu a hotovo má být příští rok v červnu.

Cizinec při kontrole utekl a přeskočil plot. Zastavil ho policejní pes

Dnes 10:27 | Ostrava-město | Anna Břenková

Jeden se schovával za krabicí od bot a další utekl a přeskočil plot. Cizinci se snažili vyhnout kontrole, překazil jim to služební pes. Cizinecká policie se na ostravské tržnici zaměřila na platné doklady a povolení k pobytu. Zkontrolovali přes 300 cizinců, sedm z nich porušilo zákon.

Zástupci vedení Ostravy jsou Ježíškovými vnoučaty. Obdarovali klienty Domova Slunovrat

Včera 15:09 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Projekt Ježíškova vnoučata i letos plní vánoční přání osamělých seniorů. Zapojili se do něj také zástupci vedení města Ostravy, kteří obdarovali klienty Domova Slunovrat. Zařízení se navíc stále vzpamatovává z loňských povodní.

Školská zařízení jsou opět bez dětí. Distanční výuka není tak účinná
Vydáno 15. října 2020 15:49, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
Školy a školky opět zejí prázdnotou. Uzavřely je nová opatření, která zavedla vláda v souvislosti s pandemií koronaviru. A to i přesto, že ještě před dvěma týdny ministr zdravotnictví Roman Prymula ujišťoval, že uzavření prvního stupně základních škol nehrozí.

Školní lavice opět osiřely. Všechna vzdělávací zařízení uzavřel prudký nárůst epidemie koronaviru a zrušeny jsou i veškeré volnočasové aktivity. Žáci se tak zase učí z domova, což komplikuje život nejen rodičům a prvňáčkům, ale také ředitelům škol.

Renáta Fialová, ředitelka ZŠ Komenského: ”Situace je momentálně pro všechny ředitele v naší republice těžká. Všichni narychlo organizujeme distanční výuku, organizujeme způsob výdeje obědů, protože žáci mají nárok na dotovanou stravu i když jsou školy zavřené.”

Distanční výuky se školy nebojí. Mají k ní vše, co potřebují, horší je to s dětmi.

Renáta Fialová, ředitelka ZŠ Komenského: “Všichni vyučující byli proškoleni. Budeme používat jednotnou platformu google classroom a google meet. Co vím, tak jiné základní školy to mají podobně. Nebojíme se toho, ale musíme konstatovat, že mnozí žáci s tím problém mají. Nejsou schopni provozovat tu disciplínu a po loňských zkušenostech víme, že se toho nenaučili zdaleka tolik, kolik měli a mohli.”

Fungovat mohou jen krizová školská zařízení pro děti zaměstnanců integrovaného záchranného systému. Například v Ostravě-Porubě jsou pro tento účel otevřeny jedna mateřská a jedna základní škola.

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My jsme je soustředili vedle sebe, aby byly dobře dostupné. Jedná se o MŠ a ZŠ Ukrajinská.. Všechny ostatní školy přecházejí na distanční výuku. Všechny děti přecházejí na distanční výuku, takže tady se vlastně jedná o děti záchranářů.”

Veškerá školská zařízení zůstanou zavřená minimálně do 2. listopadu. Záležet bude na tom, jak se bude situace s covidem vyvíjet.

Až se školy otevřou opět otevřou, ale někteří učitelé i přesto zůstanou doma v karanténě, radnice má za ně náhradu.

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My jsme se snažili, porubská radnice ve spolupráci s ostravskou univerzitou, aby se porubské školy nemusely zavírat, aby se učilo do poslední chvíle. Díky tomu se nám podařilo získat několik dobrovolníků, dohromady asi 10 z různých fakult ostravské univerzity.”

Studenti u si práci učitele vyzkoušeli před uzavřením škol a nemohou si ji vynachválit.

Karolína Morská, studentka Ostravské univerzity: “Jsem moc vděčná za tuto zkušenost. Jelikož se teď ZŠ uzavřely, takže tu praxi, ty možnosti teď nemáme , takže aspoň takhle si to můžu vyzkoušet. Je to nenahraditelné. Děti poslouchají, teďka sklaply. Jo, jsou hodní, snaží se a berou mě.”
Renáta Fialová, ředitelka ZŠ Komenského: "Já jsem moc ráda za tu příležitost, kterou nám městský obvod nabídl. Využívat studenty k suplování za kantory, kteří jsou nemocní, nebo v karanténě. Je to pro nás velmi dobrá příležitost, jak si i vyhlédnout do budoucna nějaké šikovné nové pedagogy."

Školy tak doufají, že spolupráce se studenty bude pokračovat i v dalším kalendářním roce.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000022371/skolska-zarizeni-jsou-opet-bez-deti-distancni-vyuka-neni-tak-ucinna