Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ZŠ Pokorného se zapojila do Týdne wellbeingu. Poruba jej podporuje dlouhodobě

Ostrava-Poruba |

Škola jako prostředí, kde se žáci i učitelé cítí dobře. To je poslání iniciativy Wellbeing, která pro školy každoročně pořádá také celorepublikovou týdenní akci. Opět se do ní zapojila i porubská ZŠ Karla Pokorného.

Do Týdne pro wellbeing ve škole, za kterým stojí Partnerství pro vzdělávání 2030+, se zapojily stovky organizací a škol po celé republice. Porubská základní škola Karla Pokorného myšlenku wellbeingu rozvíjí už třetím rokem.

Jaroslava Naďová, ředitelka ZŠ Karla Pokorného: "Ten projekt se nějak vyvíjí, obohacuje a samozřejmě, i když je to v rámci celorepublikového projektu, tak i to je nám inspirací. Vytvářeli jsme tady samozřejmě pro to nejdříve podmínky, ale všechno u wellbeingu začíná a končí u dětí a u pedagogů. Nabídka pro děti, aby se cítily opravdu v pohodě a v bezpečí, je široká a každý přiloží ruku k dílu."
Martina Dušková (PIRÁTI), místostarostka Ostravy-Poruby: "Podporujeme ty aktivity celoročně. U wellbeingu je určitě nejdůležitější prevence. Podporujeme školy, aby měly dostatek nástrojů a možností, jak pečovat o atmosféru ve škole a o bezpečné vztahy."

Škola má připravený program nejen o přestávkách, ale zařazuje jej i do výuky.

Jaroslava Naďová, ředitelka ZŠ Karla Pokorného: "Primární reflexy, uvolňovací pohybové cviky v hodinách, během přestávek ping pong, fotbálek, taneční přestávky. Máme dva velké displeje, které umožňují naprogramovat různé pohybové cviky. Třeba dnes jsme začali, co se týče pedagogického sboru, snídaní. Probíhá zde i program preventivních programů ve čtyřech ročnících."
Pavla Řemelková, učitelka ZŠ Karla Pokorného: "V rámci hodiny osobnostně sociální výchovy, která byla zaměřena na wellbeing, si žáci sami vyrobili antistresové míčky. Ukazovali jsme si na nich nějaké relaxační techniky."
Terezie Mičulková, učitelka ZŠ Karla Pokorného: "To je zrovna hodina matematiky, kde mají děti takovou pohybovou chvilku. Je to i v rámci wellbeingu. Tady tyto primární reflexy se snažím zařazovat každý den."
žáci ZŠ Karla Pokorného: "Mačkám papír a zase jej roztahuji a baví mě to."
"O přestávkách tančíme a můžeme aspoň o přestávce něco dělat." 
"Máme hodiny osobnostně sociální výchovy, kde se třeba řeší klima třídy, a do hodin výtvarné výchovy se zapojuje arteterapie. Podle mě je to fajn a spojuje to kolektiv ve třídě."

Wellbeing ve škole pomáhá rozvíjet také žákovský parlament.

Nela Dušková, učitelka ZŠ Karla Pokorného: "Jsme s kolegyněmi koordinátorky. My jsme wellbeingově pojali hned začátek roku, kdy jsme měli tradiční pohybovou výzvu o přestávkách, která spočívala ve skákání přes švihadlo. Zrovna probíhá další oblíbená tematická akce, kdy máme barevný týden, kdy děti mají každý den přidělenou nějakou barvu, do které se mají obléct. Zároveň v souvislosti s Valentýnem proběhlo rozdávání valentýnské pošty. Cílem žákovského parlamentu je třeba i budovat komunitu a soudržnost ve škole."
Martina Dušková (PIRÁTI), místostarostka Ostravy-Poruby: "V Porubě podporujeme wellbeing dlouhodobě. Zahrnuje to i třeba spolufinancování podpůrných pedagogických pozic, jako jsou školní psychologové a sociální pedagogové. Poskytujeme metodickou podporu tak, aby uměli vytvářet bezpečné prostředí."

Škola je tak díky společným aktivitám a projektům v rámci wellbeingu opravdu místem, kde se žáci i pedagogové cítí dobře.

Nahlásit chybu


K tématu

ZŠ Pokorného se zapojila do Týdne wellbeingu. Poruba jej podporuje dlouhodobě

20. února 2026 15:06 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Škola jako prostředí, kde se žáci i učitelé cítí dobře. To je poslání iniciativy Wellbeing, která pro školy každoročně pořádá také celorepublikovou týdenní akci. Opět se do ní zapojila i základní škola Karla Pokorného v Ostravě-Porubě.

Tři porubské ZŠ mají nové moderní digitální učebny. Vyšly na 25,5 milionu korun

23. července 2025 15:35 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostrava-Poruba každý rok podporuje oblast školství a nové projekty. V letošním roce se podařilo na třech základních školách vybudovat čtyři moderní digitální učebny. My jsme se byli s kamerou podívat na ZŠ Ivana Sekaniny.

Poruba ocenila úspěšné žáky a studenty. Hodnotila školní i mimoškolní aktivity

25. června 2025 15:45 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

V Ostravě-Porubě se letos už po třiadvacáté konala tradiční slavnost, která oceňuje výjimečné žáky a studenty základních a středních škol. Ocenění si převzali za školní i mimoškolní aktivity.


Tragická nehoda v Hlučíně. Řidička skútru zemřela po střetu s osobním autem

Dnes 14:37, vydáno dnes 12:40 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Jela po hlavní a nedostala přednost. Následoval doslova čelní náraz do osobního auta, které odbočovalo vlevo. Pro ženu na skútru byl bohužel smrtelný. I když záchranáři o její život bojovali na místě dlouhé desítky minut.

Technické obory lákají, hlavně ty s maturitou

Dnes 10:32 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Střední školy v MS kraji žijí v těchto dnech nejen maturitami, ale také přijímacími zkouškami. My jsme natáčeli na Střední odborné škole ve Frýdku-Místku, která nabízí kromě učebních oborů i čtyři obory maturitní.

Richard Vereš byl zvolen do významné funkce v Radě Evropy. Vzrostl tím vliv Česka

Starosta Slezské Ostravy Richard Vereš uspěl na evropské scéně. Byl zvolen viceprezidentem Kongresu místních a regionálních samospráv Rady Evropy, jedné z klíčových institucí tohoto orgánu. Jde nejen o významné ocenění jeho práce, ale i posílení pozice Česka v Evropě.

Rizikové místo nahradí bezpečnější řešení. V Krásném Poli začala stavba nové okružní křižovatky

Včera 10:11 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

V Krásném Poli na křížení ulic Opavská a Družební začala stavba nové okružní křižovatky. Ta nahradí nepřehledné rizikové místo. Řidiče čekají zhruba dva a půl měsíce komplikace v podobě úplné uzavírky.

Fulnek se opět zapojil do akce Ukliďme Česko, dobrovolníci vysbírali 1550 kilogramů odpadu

Včera 19:30 | Fulnek | Michal Slonina

Fulnek se koncem března i tentokrát zapojil do dobrovolnické akce Ukliďme Česko. Rukavice a odpadkové pytle si mohli občané vyzvednout v areálu Technických služeb. Ruku k dílu přidali i zástupci města.

Být policistou na zkoušku si vyzkoušeli středoškoláci v rámci náborové akce PČR

Včera 19:07 | Bruntál | Karel Soukop

Náborová akce Policistou na zkoušku byla pro studenty v Bruntále nejen užitečnou informací, ale také prověrkou jejich sil a schopností, stát se součástí Policie ČR. Policisté přijeli do školy s prezentací své práce, svého vybavení i ukázkami činnosti.

Studénka má držitele českého sběratelského rekordu

Dnes 8:59 | Studénka | Petra Dorazilová

Jaroslav Holub ze Studénky je držitelem českého rekordu za největší sbírku vlaječek. Doma jich má vystaveno více než 6 tisíc 600. Výjimečnost jeho kolekce potvrdil certifikát Agentury Dobrý den

Oderské Tošovice se dočkají nového vodovodu, druhá etapa se dokončí do léta

Včera 19:00 | Odry | Michal Slonina

Významná investiční akce se v Odrách týká místní části Tošovice. Občané se tu konečně dočkají nového vodovodu. Část už je hotová a stavební práce pokračují.

Dostupné bydlení má v Bílovci zajistit bytové družstvo, zájem občanů je vysoký

Včera 18:30 | Bílovec | Michal Slonina

Město Bílovec chce zajistit občanům moderní a cenově dostupné bydlení. Úřad se inspiroval v Hanušovicích na Šumpersku, kde před nedávnem spustili unikátní bytový projekt Hubbleova.

Čeští a polští hasiči trénovali společný postup při hašení lesního požáru v hornatém terénu

Včera 9:22 | Jablunkov | Libor Běčák

Lesní požár, který zachvátil část hory na polském území u hranice s českým Bukovcem. Takový byl námět výcviku dobrovolných hasičů na Jablunkovsku.

Kapela Kazachstán se vrací na scénu, ostravský klub Parník zaplnila do posledního místa

Dnes 8:49 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Po delší pauze se na hudební scénu vrací ostravská artrocková kapela Kazachstán. Svůj comeback odstartovala koncertem v ostravském klubu Parník, který praskal ve švech.

Infocentrum ve Svinově bude na sezónu připraveno. Pracoviště poničily povodně 2024

Včera 13:00 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Katastrofální následky povodní se v roce 2024 nevyhnuly ani nádraží ve Svinově, kde bylo zatopeno také turistické informační centrum. V těchto dnech už ale v objektu naplno pracují stavebníci, aby před letní sezónou bylo vše připraveno.

UNICEF v Česku, Česko v UNICEF. V Ostravě začala unikátní výstava pod širým nebem

Včera 12:09 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Masarykovo náměstí v Ostravě se proměnilo v unikátní galerii pod širým nebem, která mapuje 80 let pomoci dětem. Výstava „UNICEF v Česku, Česko v UNICEF“ ukazuje, jak se z poválečného příjemce pomoci stala naše země jedním z klíčových zachránců dětských životů po celém světě.

Romové oslavili svůj mezinárodní den průvodem Ostravou

V centru Ostravy se slavil Mezinárodní den Romů. Pět organizací podporujících romskou komunitu připravilo bohatý program, který odstartoval průvodem z Prokešova náměstí.

Ostrava uklízela Česko. Do ulic se vydali také úředníci z radnic

10. dubna 2026 10:17 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V těchto dnech se po celé zemi konají úklidové akce. Jde o dobrovolnické aktivity v rámci projektu Ukliďme Česko, který se koná každé jaro. v pátek se domluvili také úředníci napříč městskými obvody a vyrazili uklízet ulice.

Výstava fotek v Husově sadu ukazuje příběh Loutek v nemocnici

10. dubna 2026 8:10 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

Už dvacet let jezdí do nemocnic po České republice a přinášejí zde radost, pochopení a naději hospitalizovaným pacientům. Řeč je o organizaci Loutky v nemocnici. Emotivní zákulisí její činnosti nyní přibližuje výstava dvaceti panelů v Husově sadě.

ZŠ Pokorného se zapojila do Týdne wellbeingu. Poruba jej podporuje dlouhodobě
Vydáno 19. února 2026 17:39, Ostrava-Poruba, Jana Lipowská
Škola jako prostředí, kde se žáci i učitelé cítí dobře. To je poslání iniciativy Wellbeing, která pro školy každoročně pořádá také celorepublikovou týdenní akci. Opět se do ní zapojila i porubská ZŠ Karla Pokorného.

Do Týdne pro wellbeing ve škole, za kterým stojí Partnerství pro vzdělávání 2030+, se zapojily stovky organizací a škol po celé republice. Porubská základní škola Karla Pokorného myšlenku wellbeingu rozvíjí už třetím rokem.

Jaroslava Naďová, ředitelka ZŠ Karla Pokorného: "Ten projekt se nějak vyvíjí, obohacuje a samozřejmě, i když je to v rámci celorepublikového projektu, tak i to je nám inspirací. Vytvářeli jsme tady samozřejmě pro to nejdříve podmínky, ale všechno u wellbeingu začíná a končí u dětí a u pedagogů. Nabídka pro děti, aby se cítily opravdu v pohodě a v bezpečí, je široká a každý přiloží ruku k dílu."
Martina Dušková (PIRÁTI), místostarostka Ostravy-Poruby: "Podporujeme ty aktivity celoročně. U wellbeingu je určitě nejdůležitější prevence. Podporujeme školy, aby měly dostatek nástrojů a možností, jak pečovat o atmosféru ve škole a o bezpečné vztahy."

Škola má připravený program nejen o přestávkách, ale zařazuje jej i do výuky.

Jaroslava Naďová, ředitelka ZŠ Karla Pokorného: "Primární reflexy, uvolňovací pohybové cviky v hodinách, během přestávek ping pong, fotbálek, taneční přestávky. Máme dva velké displeje, které umožňují naprogramovat různé pohybové cviky. Třeba dnes jsme začali, co se týče pedagogického sboru, snídaní. Probíhá zde i program preventivních programů ve čtyřech ročnících."
Pavla Řemelková, učitelka ZŠ Karla Pokorného: "V rámci hodiny osobnostně sociální výchovy, která byla zaměřena na wellbeing, si žáci sami vyrobili antistresové míčky. Ukazovali jsme si na nich nějaké relaxační techniky."
Terezie Mičulková, učitelka ZŠ Karla Pokorného: "To je zrovna hodina matematiky, kde mají děti takovou pohybovou chvilku. Je to i v rámci wellbeingu. Tady tyto primární reflexy se snažím zařazovat každý den."
žáci ZŠ Karla Pokorného: "Mačkám papír a zase jej roztahuji a baví mě to."
"O přestávkách tančíme a můžeme aspoň o přestávce něco dělat." 
"Máme hodiny osobnostně sociální výchovy, kde se třeba řeší klima třídy, a do hodin výtvarné výchovy se zapojuje arteterapie. Podle mě je to fajn a spojuje to kolektiv ve třídě."

Wellbeing ve škole pomáhá rozvíjet také žákovský parlament.

Nela Dušková, učitelka ZŠ Karla Pokorného: "Jsme s kolegyněmi koordinátorky. My jsme wellbeingově pojali hned začátek roku, kdy jsme měli tradiční pohybovou výzvu o přestávkách, která spočívala ve skákání přes švihadlo. Zrovna probíhá další oblíbená tematická akce, kdy máme barevný týden, kdy děti mají každý den přidělenou nějakou barvu, do které se mají obléct. Zároveň v souvislosti s Valentýnem proběhlo rozdávání valentýnské pošty. Cílem žákovského parlamentu je třeba i budovat komunitu a soudržnost ve škole."
Martina Dušková (PIRÁTI), místostarostka Ostravy-Poruby: "V Porubě podporujeme wellbeing dlouhodobě. Zahrnuje to i třeba spolufinancování podpůrných pedagogických pozic, jako jsou školní psychologové a sociální pedagogové. Poskytujeme metodickou podporu tak, aby uměli vytvářet bezpečné prostředí."

Škola je tak díky společným aktivitám a projektům v rámci wellbeingu opravdu místem, kde se žáci i pedagogové cítí dobře.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000053173/zs-pokorneho-se-zapojila-do-tydne-wellbeingu-poruba-jej-podporuje-dlouhodobe