S Městským ateliérem prostorového plánování architektury spolupracuje Slezská Ostrava už od jeho vzniku. Městský obvod totiž nemá možnost, jak sám odborně zpracovat architektonické a územní plány a další. V minulosti tak MAPPA pomohla už s několika projekty.
Ondřej Vysloužil, ředitel MAPPA: „My jsme za tu spolupráci rádi, protože říkáme, že naše největší síla je v začátku. To znamená, že jestliže městský obvod, což se právě děje v případě Slezské Ostravy, nás osloví hned na začátku, když má nějaký záměr, tak dovedeme být tím nejlepším partnerem. Takže společně s městským obvodem připravíme nějaké podmínky, a pak už se může jít do nějakého záměru, projektu a podobně.“
V současnosti je nejdiskutovanějším projektem proměna Zámostí, společně s Frýdeckou a Bohumínskou ulicí. Podle městského ateliéru by vedle sebe neměly existovat dva průtahy městem. Díky tomu, že se součástí hlavní dopravní sítě stane Místecká, Bohumínské by se mělo od dopravy ulevit.
Ondřej Vysloužil, ředitel MAPPA: „Může být ve zklidněném režimu jako městská třída, tak, aby netvořila bariéru, aby umožnila lepší propojení Slezské Ostravy s Moravskou Ostravou, aby podpořila živé nábřeží, aby umožnila i plynulý průchod přes ní na nábřeží na slezskou Ostravu a podobně.“
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Aktuálně je hotová první část investičního záměru, která se zabývá právě lokalitou Zámostí a Kamence. Ta se následně bude dále rozpracovávat do dílčích úprav, zejména dopravního uspořádání území, a následně bude docházet k vytváření regulačních podmínek pro jednotlivé pozemky a k prodeji jednotlivých pozemků developerům.“
Spolupráce s Městským ateliérem plánování architektury ale přinesla i urbanistickou studii Hrušova.
Ondřej Vysloužil, ředitel MAPPA: „Konkrétně právě v případě Hrušova jsme vytvořili zadání a pomocí externího zpracovatele, pomocí architektů a urbanistů, jsme připravili urbanistickou studii.“
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „V Hrušově bude urbanistická studie sloužit jako podklad pro změnu územního plánu, protože dnes územní plán v tomto území nepočítá se standartní výstavbou, protože v minulosti se počítalo s návozem hlušiny na toto území a s navýšením terénu. To znamená, že dnes územní plán neumožňuje vůbec žádnou výstavbu. My bychom chtěli, aby tady vyrostly nové polyfunkční budovy, ale aby byly zároveň natolik variabilní, aby zde mohla vzniknout například i lehká výroba nebo vědecko-technologické zázemí.“
V oblasti Hrušova se už dnes nachází dva logistické areály. V budoucnu by se sem mělo vrátit i bydlení.