Během přednášky Milana Rychlého, archeologa Vlastivědného muzea Jesenicka, zazní mnoho až pikantních informací týkajících se zmiňovaného počinu lidstva, tedy toalet, neboli záchodů, chybět nebude ani slovníček neslušných pojmů. Návštěvníci se rovněž dozvědí jak o vývoji těchto míst, a to od pravěku přes Vikingy až po budoucnost, jejíž součástí už pravděpodobně nebude toaletní papír, tak i to, co vše mohou archeologové zjistit při zkoumání exkrementů našich předků. A dojde i na různé, v dnešní době zcela nepochopitelné zvyklosti… „Jestliže středověké podmínky vyprazdňování byly očistcem, pak peklo mělo v tomto směru podobu období vlády Ludvíka XIV.,“ podotýká Milan Rychlý a prozrazuje, že králové sami na záchod nechodili. Proč, o tom už více na přednášce, jež také přinese informaci o vzniku slova výsernice a o tom, zda naši předci tento termín opravdu používali.
„Kromě Vlastivědného muzea Jesenicka jsme oslovili také Muzeum Beskyd Frýdek-Místek, jež nám zapůjčilo panely výstavy Hygiena v časech minulých. Jejich autorem je Marek Weissbrod, díky němuž letos vznikly i dva nové panely zaměřené přímo na Bravantice. Jeden z nich popisuje hygienická zařízení na bravantickém zámku v průběhu staletí – zmiňuje například existenci zámecké studny, záchodové niky nebo lázně –, druhý je zacílen na produkci fénů v naší obci, kde provozovna Výrobního družstva Zlatník fungovala v 2. polovině 20. století. Součástí expozice, která bude od 1. dubna do konce října součástí zámecké prohlídky, budou i konkrétní výrobky tohoto družstva, které jednoznačně souvisejí s hygienou,“ informuje Věra Šustková, místostarostka Bravantic a členka Zámeckého spolku Bravantice, z. s.
Zatímco dva „bravantické“ panely zůstanou v zámku natrvalo, zbývající kusy, které byly doposud vystaveny pouze na hradě Hukvaldy, se po ukončení sezony vrátí zpět do Muzea Beskyd Frýdek-Místek a posléze budou k vidění i na jiných místech regionu. „Každý z panelů opatřených snímky sbírkových předmětů z našeho muzea je zaměřen na určitou oblast hygieny,“ upřesňuje jejich autor Marek Weissbrod. „Jeden se týká získávání vody i jejího uchovávání na hradech a zámcích, další se věnují tématu očisty nebo líčení, používání parfémů či módním stylům účesů a paruk. A samozřejmě nechybí ani panel věnovaný záchodům, a to od středověkých prevétů, kdy se k očistě používal například mech, přes keramické nočníky až po novověké toalety,“ zmiňuje Marek Weissbrod namátkou náplň několika panelů.
Vstupné na přednášku a výstavu je dobrovolné.
- Bravantický zámek získala obec do svého majetku v červenci 2021.
- V září 2022 byl založen Zámecký spolek Bravantice, z. s., k jehož prioritám patří záchrana zámeckého areálu, podpora turistického ruchu v Poodří a pomoc při vybudování návštěvnické infrastruktury v okolí zámku a nedalekého kostela sv. Valentina.
- 1. dubna 2023 budou opět zahájeny komentované prohlídky zámků. Návštěvníci se seznámí se syrovou skutečností léta neopravovaných historických objektů, které se po roce 1948 staly sídlem státního statku.
- Prohlídku si lze domluvit na e-mailové adrese zamek@bravantice.cz, nebo telefonicky na tel. č. 556 417 052. Lze ji absolvovat i v doprovodu psů.