Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Povodí Odry: Spolupráce je pro nás vodohospodáře důležitá

Světový den vody, který si připomínáme každoročně 22. března, je letos zaměřen na urychlení změn prostřednictvím partnerství a spolupráce. Voda v surové podobě patří nám všem a je potřeba toto přírodní bohatství společně chránit. Musí to však fungovat i obráceně, společným úsilím bychom měli také chránit sami sebe proti extrémním projevům klimatu, jako jsou přívalové povodně, nebo naopak dlouhotrvající období bez dešťových či sněhových srážek. Díky intenzivnější spolupráci našich společností je i nadále zabezpečenost dodávek vody pro pitné účely i průmysl v celém regionu prakticky stoprocentní


Prioritami státního podniku Povodí Odry jsou bezpečnost a spolehlivost vodních děl a snížení nepříznivých účinků sucha a povodní. Právě v roce 2022 vstoupila v účinnost již třetí aktualizace Plánu dílčího povodí Horní Odry pro období 2022-27. Ten harmonizuje základní veřejné zájmy ochrany vod, jako složky životního prostředí, snižuje nepříznivé účinky sucha a povodní a napomáhá udržitelnému užívání vodních zdrojů, zejména pro účely zásobování pitnou vodou.

Mimo přípravy velkých investičních celků ke zmírnění povodní nebo sucha se také věnujeme péči o drobné vodní toky, komunikaci s pobřežníky, s vlastníky pozemků tvořících koryta drobných toků a vlastníky staveb, které kříží vodní toky nebo jsou umístěny v souběhu říčních koryt. Náš podnik kladným postojem umožnil vybudování cyklostezek, cyklotras, tras pro pěší na říčních hrázích a březích, a tak umožnil přístup k vodním tokům. Přesto stále zdůrazňujeme, že volnočasové aktivity u vody a obecné nakládání s vodou stojí na vlastní odpovědnosti jednotlivců,“ řekl generální ředitel státního podniku Povodí Odry Jiří Tkáč a dodal: „Nad rámec našich zákonných povinností postupně ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Moravskoslezského kraje vybavujeme vytipované jezy záchrannými prvky, které pak zvyšují šanci při záchraně tonoucího. V roce 2022 postihly naše území lokální povodňové události způsobené vydatnými srážkami, které střídaly krátká období sucha. Díky nadstandardní úrovni řízení Vodohospodářské soustavy Povodí Odry podle manipulačního řádu, který prošel modernizací, jsme tyto výkyvy počasí zvládli.“

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava jako nejvýznamnější vodárenská společnost v moravskoslezském regionu vyrábí 95 % pitné vody z povrchových zdrojů ve správě státního podniku Povodí Odry. Jedná se o údolní nádrže Šance a Morávka v Beskydech a kaskádu nádrží Slezská Harta – Kružberk v podhůří Jeseníků. Kvalitní pitnou vodu z centrálních úpraven vod v Podhradí u Vítkova, Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí a Vyšních Lhot na Frýdecko-Místecku pije zhruba jeden milion obyvatel Moravskoslezského, ale také Olomouckého kraje.

„Všichni vidíme, že se okolní prostředí mění. Ve své činnosti to pociťujeme také, kdy se období sucha střídají s obdobími prudkých dešťů. Obě situace komplikují práci při úpravě surové vody na vodu pitnou. Stejně tak na nás má negativní vliv kůrovcová kalamita a odstraňování následků, kdy vznikají v horském terénu místo lesa holiny, které vodu nedokážou zadržovat. Do menších lokálních úpraven v Beskydech pak v případě prudkých dešťů přitéká velké množství vody s velkým zákalem, což je náročné pro její úpravu, nebo je ve zdrojích naopak vody velmi málo, protože holiny jsou při delších období bez dešťů vyprahlé. Právě proto nyní oceňujeme skutečnost, že díky systému Ostravského

oblastního vodovodu jako páteřního systému pro výrobu a distribuci pitné vody v regionu, můžeme zajistit spolehlivou výrobu kvalitní pitné vody z údolních nádrží pro všechny naše odběratele. Takže vnímejme tuto spolupráci všech zainteresovaných stran tak, že bychom se měli společně zaměřit na to, že krajina bude také z hlediska využívání vodních zdrojů fungovat v režimu, který je dlouhodobě udržitelný. Přiznejme si, že na řadu dnešních problémů jsme si zadělali během předlistopadového období intenzivního zemědělství bez ohledu na dopady na okolí. Otázkou zůstává, jak dalece jsme se poučili. Zároveň musím konstatovat, že pracuje-li letošní motto Světového dne vody s pojmy, jako jsou partnerství a spolupráce, pak právě díky této kooperaci se státním Podnikem Povodí Odry, nebo společností OVAK jsme vždy dokázali vzájemnou vstřícností a pružnou realizací provozních opatření zajistit bezproblémové dodávky kvalitní pitné vody všem našim odběratelům. A to jak v obdobích, kdy nás trápily povodně, nebo naopak delší období sucha, případně pandemická situace v uplynulých letech,“ řekl generální ředitel Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava Anatol Pšenička.

OVAK už řadu let uplatňuje různé moderní technologie, které napomohly snížit ztráty pitné vody na Ostravsku na úroveň vyspělých evropských měst. Za rok 2022 činily 1,341 milionu m3, což představuje 8,13 procenta z vody realizované. Po stránce zdrojů vody je na tom moravskoslezský region velmi dobře. Navíc, Ostrava je zásobena jak kvalitní vodou z povodí Odry, tak vydatnými prameny na území města. Síťová infrastruktura je historicky dimenzována na daleko větší spotřebu než, jaká existuje dnes. Současné šetření vodou vnímáme u mnohých domácností jako fenomén motivovaný úsporou nákladů na život. Ale, náklady na vodu jsou oproti nákladům, například na elektřinu, plyn, teplo, služby nebo potraviny velmi nízké. Takže, možná lépe než přehnaně šetřit, je používat vodu hospodárně. Dnešní spotřeba vody je na hranici hygienického minima a neměla by dále klesat do extrému, protože zajištění osobní a sanitární hygieny u občanů je nezbytné. Vzpomeňme na nedávnou situaci s kovidem. Snažíme se chovat jako správní hospodáři, hledáme formy úspor bez vlivu na kvalitu poskytovaných služeb, i proto má Ostrava stále nejlevnější vodu ze srovnatelných měst v ČR.

„Město je živý organismus, bez kvalitní vody i spolehlivé kanalizace není funkční, proto s jeho vedením koordinujeme péči o infastrukturu s výhledem na budoucnost. Podporujeme tzv. modrozelené aktivity ke zlepšení biodiverzity na Ostravsku a každoročně podporujeme také desítky společensky odpovědných projektů v oblasti zdravotnictví, sociální péče, sportu a kultury,“ konstatoval statutární ředitel společnosti Ostravské vodárny a kanalizace Petr Konečný a dodal: „Většina našich zákazníků využívá tzv. SMART vodoměrů, které jim napomáhají efektivněji hospodařit s vodou a včas je informují o nestandardních spotřebách nebo únicích. Systémem je nyní pokryto minimálně 70 % vodoměrů, přes které protéká více než 84 % dodávané pitné vody. Aktuálním cílem je do konce roku 2026 pokrýt technologií „Chytrého měření“ celou Ostravu. Zákazníkům poskytujeme kvalitní servis v celém spektru služeb v oblasti vodovodů a kanalizace, součástí naší nabídky je inženýrská, projekční a poradenská činnost i stavební práce.“



Ministr v Ostravě představil výzvu pro povodní poničené vodovody a kanalizaci.

Do Ostravy přijel ministr životního prostředí Petr Hladík, aby představil novou výzvu Státního fondu životního prostředí na obnovu vodovodů a kanalizací po povodních. Největší problém má přímo krajské město, kde je velmi poškozena ústřední čistička odpadních vod. Ministerstvo prozatím vyčlenilo 2 miliardy korun.

Na Krajský úřad MSK si přišli pro dokumentaci kriminalisté, případ dozoruje evropský žalobce

Dnes 14:23 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Bez bližších informací probíhá vyšetřování, během něhož si pro příslušnou dokumentaci přišli na Krajský úřad MSK kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Starý zámek postupně zakrývá nová střecha z břidlice

Starý zámek ve Studénce město obnovuje postupnými kroky už několik let. Prioritou je oprava střechy. Na rekonstrukci památkově chráněného objektu se daří získávat dotace z Ministerstva kultury.

Na pomoc postiženým obcím přispívají také pořadatelé kulturních akcí v Bruntále

Do pomoci povodní postiženým obcím se zapojili také pořadatelé nejrůznějších kulturních akcí. Vybrané finance pak poskytli adresně vytipovaným institucím, většinou školám či školkám. Město Bruntál využilo k dobrovolné sbírce pomoci také Svatováclavský sváteční koncert.

Záchranáři projížděli náhodou kolem vážné nehody, uhasili hořícího řidiče

Dnes 17:19, vydáno dnes 7:11 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Velké dopravní komplikace způsobila nehoda na obchvatu Třince v lokalitě u obce Hrádek, kde se časně ráno srazilo několik vozidel. Po dobu hašení, likvidace havarovaných vozů a vyšetřování bylo nutné dopravu z vytíženého tahu odklonit na objízdnou trasu.

Katarzyna Kozyra představuje v ostravském Domě umění výstavu plnou metafor a multimédií

Unikátní výstavou, na které je možno trávit dlouhý čas poslechem, prohlídkou i pozorováním je výstava polské umělkyně Katarzyny Kozyra. Je průřezem její tvorby za poslední 3 roky a ve třech částech představuje všechny oblasti výtvarného spektra umělkyně.

Požár v panelovém domě v Opavě, záchranáři bojovali o život popáleného muže

Včera 18:14 | Opava | Lukáš Zavadil

V neděli 6. října dopoledne zasahovaly složky integrovaného záchranného systému u požáru v panelovém bytě v Opavě. Třicetiletý muž se nadýchal horkých zplodin a utrpěl popáleniny, byl převezen do popáleninového centra FN Ostrava. Další osoby utrpěly lehčí zranění.

Růže pro hraběnku byly největší slavností v roce na zámku Kunín

Největší letošní akcí na zámku v Kuníně byly Růže pro hraběnku. Slavnost, která vzdávala hold nejznámější majitelce zámku, hraběnce Marii Walburze, zaplnila prostory zámku květinami a jejich vazbami. Mezi nimi samozřejmě dominovaly hraběnčiny milované růže.

Široká Niva akutně potřebuje most nebo alespoň lávku pro pěší přes řeku Opavu

Zcela nové zásadní problémy teď řeší obce na Bruntálsku. Záchrana lidí po povodni byla pouze prvním krokem. Bourají se domy a zachraňují ty, co mohou přežít zimu. K tomu je ale potřeba zajistit další život v obcích především obnovou cest, silnic a mostů přes povodní rozvodněné řeky.

Do Opavy po povodních stále nejezdí vlaky. Trať z Ostravy do Opavy by měla být obnovena v půlce října

4. října 2024 12:12 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Do Opavy stále nejezdí vlaky. Povodeň poničila železniční trať z Opavy ve směru na Ostravu i na Krnov a také z Opavy do Malých Hoštic a dále do Kravař. Místo vlaků tak cestující přepravují autobusy.

Tragický únik oxidu uhelnatého v Krnově, podařilo se zachránit jednu osobu, druhá bohužel zemřela

5. října 2024 10:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V pátek 4. října 2024 složky IZS u úniku oxidu uhelnatého v jednom z bytů. Na místě byly nalezeny dvě osoby v bezvědomí. Zatímco jednu osobu se podařilo zachránit, druhá bohužel zemřela. Oxid uhelnatý je smrtelně nebezpečný plyn, který vzniká při nedokonalém hoření a hasiči apelují na používání detektorů.

Hnutí ANO bude v Moravskoslezském kraji vládnout s koalicí SPD, Trikolory a strany PRO

Dlouho očekávaný povolební okamžik je tady. Kdo bude vládnout MS regionu oznámilo vítězné ANO v pátek odpoledne.

Moravskoslezský kraj bude mít nové vedení: ANO bude vládnout v koalici s SPD + Trikilora + PRO

4. října 2024 16:41 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Po jednáních o nové koalici v Moravskoslezském kraji představil budoucí hejtman Josef Bělica (ANO) finální složení krajské rady. SPD získalo dvě pozice radních, zatímco SPOLU míří do opozice. Počet radních zůstane stejný. Ustavující zastupitelstvo proběhne pravděpodobně 21. října 2024.

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji jde do opozice, s vítězným hnutím ANO se neshodla

4. října 2024 14:57 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji po jednáních s hnutím ANO míří do opozice. Podle lídra Radka Kani jsou podmínky, které si ANO stanovilo, v rozporu s hodnotami a programem koalice. SPOLU se stane kritickou, ale konstruktivní opozicí nové krajské vlády.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.