Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obce získají od hejtmanství podporu na infrastrukturu a veřejné projekty

Celý MS kraj |

Moravskoslezský kraj připravil v rozpočtu téměř 30 milionů korun na projekty menších obcí. Podpora se zaměří na rekonstrukce a výstavbu venkovské infrastruktury a na neinvestiční projekty, s cílem zlepšit život místních obyvatel. Výzva bude otevřena od 2. ledna 2025, rozhodovat o dotacích bude březnové zastupitelstvo.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje: "Program pro obnovu a rozvoj venkova vyhlašuje hejtmanství od roku 2004. Za těch dvacet let bylo rozděleno přes 521 milionů korun na více než 1700 projektů. Obce a mikroregiony mají o tento program každoročně velký zájem, pomáhá jim s realizací menších rozvojových projektů. Pro rok 2025 je připraveno 29,8 milionu korun."

Letošní program zahrnuje několik novinek – obce mohou žádat o 100 tisíc více než loni, tedy až o 500 tisíc korun na investiční projekty. Další novinkou je možnost financování samoobslužných boxů z krajských peněz. Nově byl zaveden dotační titul zaměřený na podporu přípravy projektů veřejných prostranství v obcích do 10 tisíc obyvatel, kde mohou žadatelé získat až 400 tisíc korun na studie, analýzy a posudky.

Všechny obce se musí finančně podílet na realizaci projektů, například výstavby vyžadují 60% spoluúčast. Zvýhodněny budou obce, které se zúčastnily soutěže Vesnice roku – ty mohou získat až 80 % uznatelných nákladů na svůj projekt.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje: "V minulé výzvě kraj přispěl například na modernizaci hřišť v Bítově, Ropici a Bratříkovicích. V Tvrdkově, Moravskoslezském Kočově a Tiché kraj podpořil rekonstrukce chodníků a místních komunikací. Hezčí a bezpečnější zahrady mateřských škol mají díky krajské dotaci obce Skotnice a Otice."

Tento dotační program dlouhodobě podporuje menší obce, aby mohly realizovat projekty, které by bez finanční pomoci byly velmi náročné.

Nahlásit chybu


K tématu

Za školáky na Bruntálsku zajíždí novinka – dentobus MS kraje

5. října 2025 13:55 | Bruntál | Yvona Fajtová

Moravskoslezský kraj se dlouhodobě potýká s nedostatkem dětských zubařů. Řešením má být pilotní projekt s názvem Dentobus. Jde o mobilní stomatologickou ordinaci, která vyjíždí přímo do škol. Cílem je zjistit, kolik dětí nemá svého zubaře a v jakém stavu je jejich chrup.

Den rodin v areálu Muzea Tatra šířil povědomí o náhradní rodinné péči

15. září 2025 10:12 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Den rodin, který se konal v areálu Muzea Tatra v Kopřivnici, byl plný zábavy, ale především připomněl důležitost náhradní rodinné péče. Pracovníci sociálních služeb jej využili k propagaci a podpoře pěstounství.

Kraj zahájil tour vysokých škol za studenty z regionu

3. listopadu 2025 7:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Moravskoslezský kraj spustil kampaň, která má podpořit zájem středoškolských studentů o vysoké školy v regionu. První zastávkou putovního projektu byl Nový Jičín.


V Palkovicích válí s humornými videi, na dožínky jede Petr Kotvald na kombajnu

Dnes 9:16 | Palkovice | Libor Běčák

Hajný Horyna a malý Pavlík s jointem marihuany, dvojice kosmonautů Elon Kula a Neil Baca na cestě ke kolonizaci Marsu, král a šašek a mnoho dalších postav už při propagaci Palkovic ztvárnili starosta Radim Bača a místostarosta David Kula.

Havířov řeší parkování v ulicích Haškova a M. Majerové, místní sepsali petici

Včera 11:56 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov stále bojuje s nedostatkem parkovacích míst. Radnice ale nemůže dovoli, aby lidé nechávali stát auta v jednosměrných ulicích, kde nezbývá místo pro průjezd IZS. Situace se teď řeší v jednom vnitrobloku, kde se někteří obyvatelé rozhodli sepsat petici.

Frýdek-Místek pokračuje v instalaci fotovoltaických elektráren

Včera 15:43 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdek-Místek se snaží využívat plochy na střechách svých objektů pro výstavbu fotovoltaických elektráren. Tentokrát přišla řada na 11. Základní školu ve Frýdku.

Horní Suchá uctila památku obětí Životické tragédie u muralu

Včera 10:24 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Horní Suchá si připomněla 82. výročí Životické tragédie. Zástupci obce uctili památku šesti místních obětí a zároveň ocenili spolek Životice Sobě za zpřístupnění informací o tragédii prostřednictvím QR kódů u památníků.

OZO bude mít vlastní elektřinu. V Kunčicích vyrostou 2 kogenerační jednotky

6. srpna 2026 10:06 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava udělala další krok k energetické soběstačnosti. Moderní kogenerační jednotky v areálu OZO vyrobí elektřinu i teplo a sníží náklady i emise. Malou elektrárnu postaví Veolia přímo v Kunčicích.

Zdrogovaný a opilý muž vylezl bez jištění na lezeckou stěnu ve Frýdku-Místku

Včera 15:39 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Volnočasový areál Rivka Park ve Frýdku-Místku se otevře pro veřejnost až v polovině srpna, už teď se tam ale sjely všechny složky záchranného systému. Důvodem bylo vniknutí opilého muže pod vlivem drog do areálu. Vyšplhal na lezeckou stěnu a nemohl dolů.

A přece se točí! Na bíloveckých Nových Dvorech se po 84 letech roztočily lopatky historického mlýna

Včera 13:00 | Bílovec | Michal Slonina

A přece se točí! Po 84 letech se na bíloveckých Nových Dvorech znovu roztočily lopatky historického větrného mlýna z 19. století. Kvůli nepříznivému větru je ale museli rozpohybovat dobrovolníci.

Kamion srazil v Bruntálu 74letého cyklistu, ten přišel o nohu a je v ohrožení života

Včera 9:18 | Bruntál | Jiří Cileček

Bruntálští kriminalisté prověřují velmi vážnou dopravní nehodu. 74letého cyklistu srazil ve čtvrtek ve městě kamion. Senior utrpěl devastující zranění nohy a v ohrožení života byl letecky přepraven do nemocnice. Policie hledá případné svědky.

Dvouletého chlapečka v Havířově pokousal pes, policie hledá majitele

6. srpna 2026 14:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ošklivé zranění v obličeji utrpěl teprve dvouletý chlapeček v Havířově. Podle policie i příbuzných ho napadl pes, který pobíhal bez vodítka a náhubku. Majitel psa údajně z místa odešel. Případem už se zabývá policie, která majitele psa hledá.

Poruba přivítá ME hasičů v požárním sportu. Kromě sportovních výkonů bude k vidění i technika

6. srpna 2026 15:43 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostrava-Poruba přivítá od 19. do 22. srpna Mistrovství Evropy hasičů v požárním sportu v kategorii dorostu a dospělých. Kromě sportovních výkonů budou k vidění také ukázky historické i současné techniky.

Při nocování na hradě Hukvaldy lidé odhalili vraha

Včera 10:13 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová

Lidé, kteří nocovali na hradě Hukvaldy, pomáhali odhalit vraha. Takový byl totiž motiv speciální noční prohlídky historické tvrze.

Muž v Příboře se vážně zranil při práci s rozbrušovačkou

6. srpna 2026 9:35 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ve středu ráno zasahovali záchranáři i vrtulník u vážného zranění muže v Příboře na Novojičínsku. Poranil se v oblasti hlavy při práci s rozbrušovačkou. Následně byl vrtulníkem přepraven do ostravské fakultní nemocnice.

Zdravotníci obměňují flotilu vozů. Sanitky budou rozmístěny po celém kraji

5. srpna 2026 14:17 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Každá minuta může rozhodovat o lidském životě. I proto Moravskoslezský kraj pokračuje v modernizaci zdravotnické záchranné služby – do provozu nyní zamířilo 14 nových sanitek vybavených nejmodernější technikou.

V. Palkovská i J. Bělica nejsou na volebních kandidátkách

5. srpna 2026 12:15 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová

V úterý vypršela lhůta pro podání kandidátek politických stran a uskupení do komunálních voleb. Post primátorky už nebude obhajovat Věra Palkovská za sdružení Osobnosti pro Třinec. V Havířově nebude na kandidátce hnutí ANO radní a hejtman Josef Bělica.

Falešní investiční poradci z Ukrajiny obrali Čechy o miliony. Kriminalisté z MS kraje zasahovali v Kyjevě

5. srpna 2026 10:14 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Moravskoslezští policisté odhalili mezinárodní gang podvodníků, kteří lákali lidi na pohádkové zisky z kryptoměn. Falešní poradci s lámanou češtinou volali obětem z ukrajinského call centra a připravili Čechy o desítky až stovky milionů korun. Na padesátce domovních prohlídek v Kyjevě se podíleli i čeští vyšetřovatelé.

Na Opavsku hořelo další pole, požár zničil 35 balíků slámy

4. srpna 2026 17:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Šest jednotek hasičů zasahovalo u požáru strniště ve Větřkovicích na Opavsku. Oheň zasáhl plochu o rozloze přibližně dvou hektarů a zničil 35 balíků slámy. Příčina požáru se zjišťuje.

Obce získají od hejtmanství podporu na infrastrukturu a veřejné projekty
Vydáno 26. listopadu 2024 17:08, Celý MS kraj, Libor Běčák
Moravskoslezský kraj připravil v rozpočtu téměř 30 milionů korun na projekty menších obcí. Podpora se zaměří na rekonstrukce a výstavbu venkovské infrastruktury a na neinvestiční projekty, s cílem zlepšit život místních obyvatel. Výzva bude otevřena od 2. ledna 2025, rozhodovat o dotacích bude březnové zastupitelstvo.

Obec Radkov. Ilustrační snímek. Zdroj: MSK

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje: "Program pro obnovu a rozvoj venkova vyhlašuje hejtmanství od roku 2004. Za těch dvacet let bylo rozděleno přes 521 milionů korun na více než 1700 projektů. Obce a mikroregiony mají o tento program každoročně velký zájem, pomáhá jim s realizací menších rozvojových projektů. Pro rok 2025 je připraveno 29,8 milionu korun."

Letošní program zahrnuje několik novinek – obce mohou žádat o 100 tisíc více než loni, tedy až o 500 tisíc korun na investiční projekty. Další novinkou je možnost financování samoobslužných boxů z krajských peněz. Nově byl zaveden dotační titul zaměřený na podporu přípravy projektů veřejných prostranství v obcích do 10 tisíc obyvatel, kde mohou žadatelé získat až 400 tisíc korun na studie, analýzy a posudky.

Všechny obce se musí finančně podílet na realizaci projektů, například výstavby vyžadují 60% spoluúčast. Zvýhodněny budou obce, které se zúčastnily soutěže Vesnice roku – ty mohou získat až 80 % uznatelných nákladů na svůj projekt.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje: "V minulé výzvě kraj přispěl například na modernizaci hřišť v Bítově, Ropici a Bratříkovicích. V Tvrdkově, Moravskoslezském Kočově a Tiché kraj podpořil rekonstrukce chodníků a místních komunikací. Hezčí a bezpečnější zahrady mateřských škol mají díky krajské dotaci obce Skotnice a Otice."

Tento dotační program dlouhodobě podporuje menší obce, aby mohly realizovat projekty, které by bez finanční pomoci byly velmi náročné.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000046126/obce-ziskaji-od-hejtmanstvi-podporu-na-infrastrukturu-a-verejne-projekty