Kromě společné historie, fungování ratibořsko-opavského knížectví a dalších dějinných vazeb bude pro návštěvníka z Česka zajímavé ratibořské muzeum. Nachází se v prostorech bývalého kostela řádu dominikánek. Prvním důvodem, proč to místo stojí za návštěvu, je nekropole posledního knížete z ratibořské linie českých Přemyslovců, knížete Valentýna Hrbatého. Symbolem potvrzujícím, že je to hrob Valentýna, je zlomený meč – symbol konce rodu. V presbytáři se nachází i další hroby Přemyslovců.
Další zajímavostí je bezesporu egyptská mumie. Dostala se do ratibořského muzea včetně komplexního vybavení, tj. kartonáži, a dvou sarkofágů právě díky Anzelmovi von Rotshild, majiteli panství v Šilheřovicích. V polovině 19. století si baron von Rotschild dovezl z cesty do Egypta mumii, kterou následně věnoval své snoubence. Dle legendy se prý dárek Charlotě nelíbil, a proto baron odvezl mumii do Královského evangelického gymnázia v Ratiboři, kde se shromažďovaly různého druhu artefakty, které se v budoucnosti staly základnou pro vznik muzejních expozic zřízeného v roce 1923 muzea.
Argumentem, který je možná pro Čechy rozhodující, je možnost navštívit muzeum v Ratiboři v doprovodu českého průvodce, který Vás kromě návštěvy muzea provede i městem.
Projekt byl financován Evropským fondem regionálního rozvoje a státním rozpočtem polského státu. Název programu „Přesahujeme hranice“.