Pivovar Radegast je v oblasti ochrany vodních zdrojů dlouhodobě aktivní. Ve vlastním pivovarském provozu úspěšně šetří vodou při vaření piva a patří v tom k absolutní světové špičce. Prostřednictvím programu Radegast lidem podporuje v severomoravském regionu projekty změřené na zadržování vody v krajině.
„K ochraně přírody přispívají i samotní zaměstnanci pivovaru, kteří v rámci dobrovolnického dne pečují o horské louky na Radhošti nebo vysazují stromky v Beskydech, říká Ivo Kaňák, manažer Pivovaru Radegast, a dodává: „Zadržování vody v krajině, šetrné hospodaření s vodou a nedostatek vody jsou témata, která v posledních letech zasahují do životů nás všech. Proto se v Radegastu snažíme jít příkladem a inspirovat tím ostatní.“
Zavlažovací vaky jsou ideálním nástrojem pro zalévání suchých nebo nedávno vysazených stromů v městských oblastech. Tyto vaky umožňují účinné a hospodárné zavlažování, které zvyšuje pravděpodobnost uchycení a přežití stromu. Kapkové zavlažování pozvolně uvolňuje vodu pouze okolo kmene stromu, a tak se voda dostane až k jeho kořenům. Voda se z vaku uvolňuje postupně několik hodin. Pokud je potřeba větší objem vody, lze snadno spojit dva vaky dohromady, a tím se kapacity zavlažování zdvojnásobí.
Ve Frýdku-Místku budou zavlažovací vaky pomáhat stromům v Olešné u rybníka Řehánek, v Sadu Bedřicha Smetany, v Arboretu a v dalších ulicích po celém městě. „Jsem rád, že zdejší tradiční nošovický pivovar klade důraz na ekologický přístup. Tato spolupráce je přínosem, jelikož z ní vyplývá konkrétní pomoc, a to stromům v našem městě. Spolupráci mezi municipalitami a úspěšnými společnostmi jsme rozhodně nakloněni,“ uvádí Petr Korč, primátor statutárního města Frýdek-Místek.
Pivovar Radegast již celkem daroval 500 zavlažovacích vaků do Nového Bydžova, Rakovníku, Nového Jičína a nejnověji do Frýdku-Místku. Nošovický pivovar vaky pořídil na základě 534 účtenek od nákupu piva, které mu zaslali lidé v poslední „vodní kampani“. Ta odstartovala symbolickým průvodem velbloudů v Praze a Ostravě, jenž se uskutečnil u příležitosti Mezinárodního dne boje proti suchu a upozorňoval na důležitost šetření s vodou a zadržování vody v krajině.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Poznámky pro editory:
- Pivovar Radegast investoval za posledních 14 let desítky milionů korun do vodohospodářských projektů
a během tohoto období snížil spotřebu vody potřebnou na výrobu piva o téměř 40 %. V posledních třech letech spotřebovává průměrně asi 2,5 hl vody na výrobu 1 hl piva. Zařadil se tak mezi pivovary, které patří v šetření s vodou k nejlepším na světě. - Unikátní systém rybníčků vybudovaný v okolí nošovického pivovaru čistí přírodním způsobem dešťovou vodu odcházející z pivovaru. Každý rok se tak v průměru vyčistí asi 21 velkých 50metrových bazénů. Ekologické pisoáry nainstalované v Radegastovnách zase šetří vodu v hospodách. Měsíčně může jít
o úsporu až 250 000 litrů pitné vody. - Maximálně šetrné chování k životnímu prostředí je součástí filozofie podnikání Plzeňského Prazdroje. Zaměřuje se na recyklaci a opětovné využívání obalů, dlouhodobě snižuje spotřebu vody, maximálně využívá obnovitelnou energii a omezuje používání plastů. Do roku 2030 by měla výroba Plzeňského Prazdroje dosáhnout uhlíkové neutrality.
- S exportem do více než 50 zemí celého světa je Plzeňský Prazdroj lídrem mezi výrobci piva v regionu
a největším exportérem českého piva. - V posledních třech letech spotřebovává průměrně asi 2,5 hl vody na výrobu 1 hl piva. Zařadil se tak mezi pivovary, které patří v šetření s vodou k nejlepším na světě.