Galerie výtvarného umění v Ostravě má ve své sbírce celkem sto sedmdesát jedna uměleckých artefaktů mnohostranného výtvarníka Jana Wojnara. Více než stovku jeho prací jsme získali zhruba před osmi lety, dvacet osm z nich darem přímo od umělcovy rodiny. Ve sbírce máme grafiky, fotografie, obrazy i drobné objekty, jejich část představíme na aktuální výstavě v Domě umění. Další vystavené exponáty zapůjčili také soukromí sběratelé, Muzeum umění Olomouc, Moravská galerie v Brně, ale hlavně Museum Kampa, které vlastní největší sbírku Wojnarových prací v České republice. Naše galerie spravuje druhý nejrozsáhlejší soubor jeho prací. Jsem rád, že jsme spojili síly a fanoušci konceptuálního umění si mohou užít nevšední umělecký zážitek, řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad výstavou převzal záštitu.
O VÝSTAVĚ
Výstavní projekt JAN WOJNAR představuje výběr z tvorby českého výtvarníka, malíře, sochaře a fotografa. Na výstavě si můžete prohlédnout Wojnarovy fotogramy, diagramy, kresby, vizuální básně, objekty, ale také autorské knihy, které byly inspirovány světovým konceptuálním uměním. Jan Wojnar kladl důraz na analýzu, procesuálnost, detailní provedení svých prací a jejich estetické řešení. Jeho zapojování návštěvníka do hry s uměleckým dílem zůstává inspirativní a atraktivní i pro současné diváky.
Jan Wojnar ve svých realizacích skrze textová sdělení modeloval konkrétní situace, vizualizoval vztahy mezi jednotlivými prvky a skupinami okolního světa. Rozvíjel ideje vycházející z geometrie a konkretismu, které posouval směrem k definování duálních vztahů, jako například řád versus jeho porušení, náhoda versus chaos, pevná versus měkká struktura. Wojnarovo dílo v sobě obsahuje racionální a konkrétní tendence, které transformoval skrze konceptuální přístup, vysvětlila kurátorka Helena Musilová.
AUTOFOTOGRAMY A ANALÝZA REALITY SKRZE FOTOGRAFII
Jan Wojnar věnoval velkou pozornost fotografii. Typická pro něj byla snaha o maximální odestetizování výsledného díla. Mezi Wojnarovy inovativní práce patří například autofotogramy, které vznikaly postupným mačkáním, trháním, rozbalováním a osvětlováním fotopapíru. Výsledkem jsou reliéfy proměňující se podle úhlu a způsobu osvětlení. Wojnar však pomocí fotografií také analyzoval realitu a zachycoval procesuálnost, například v osmi snímcích projíždějících aut nebo v cyklu devíti snímků polévky mizející z talíře, které autor spojil kresbou v diagram. Tyto série obvykle obsahovaly dvě až patnáct fotografií, někdy také kresbu, a téměř vždy byly doplněny o autorský vysvětlující komentář, uzavřela Musilová.
Výstava, která vznikla ve spolupráci s rodinou Jana Wojnara a Museem Kampa v roce 2020, byla poprvé představena v Praze. Ostravská prezentace je prostorem menší a dominují v ní především autorova díla ze sbírky GVUO. Doprovází ji Wojnarova rozsáhlá monografie z roku 2020, kterou je možné zakoupit na pokladně Domu umění a na e-shopu GVUO.
PRAKTICKÉ INFORMACE
Spolu s výstavou Jan Wojnar bude zpřístupněna také komorní expozice Hudba v nás v Kabinetu grafiky, kterou připravila kurátorka Gabriela Pelikánová. V Domě umění, GVUO si můžete nyní prohlédnout projekty MARTIN STRAKA / Monsieur Le Mans a malbu Jana Zrzavého Stromy, kterou vybrala herečka a zpěvačka Zuzana Stivínová mladší. Dům umění, GVUO je otevřen úterý až neděle 10 až 18 hodin. Vstupné na výstavu činí 40 korun plné a 20 korun zlevněné. V neděli a pro seniory je vstup volný.
21. 6. – 1. 10. 2023 (vernisáž 20. 6. v 17 hodin)
Kurátorka: Helena Musilová
Spolupráce: Jaroslav Bárta, Matěj Bárta, Ladislav Daněk, Jiří Jůza, J. H. Kocman, Anna Langerová, Dagmar Lasotová, Jiří Šigut, Marie Wojnarová
Architektonické řešení: Jaroslav Bárta
Grafický design: Jiří Šigut, CONCEPT
JAN WOJNAR (1944–2014), vizuální básník, malíř, sochař a konceptuální fotograf vystudoval Strojní průmyslovou školu Josefa Božka v Karviné. Poté nastoupil do Třineckých železáren jako technik. Od roku 1966 výtvarně experimentoval. Vytvářel cykly bílých obrazů, přesýpacích básní, kinetických děl, mřížkových nebo samovztažných básní. Od roku 1980 vytvářel řezané a prořezávané autorské knihy. Od roku 1989 byl členem skupiny Geometrie. Vystavoval na samostatných i skupinových výstavách od 70. let 20. století v České republice i zahraničí. Jeho tvorba je zastoupena ve významných českých i světových galeriích. V roce 2012 získal Cenu města Třince za dlouhodobý a zásadní přínos k rozvoji konceptuální tvorby a za celoživotní hledání netradičních výrazových forem v oblasti poezie a výtvarného umění.
Záštitu nad výstavou převzal Lukáš Curylo, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.
Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.
Partneři: Moravskoslezský kraj; Ministerstvo kultury České republiky; Museum Kampa; Rada galerií České republiky; NEWTON media, a.s.; RENGL, s.r.o.; Epona, Ostrava s.r.o.; Tiskárna Helbich, a.s.
Mediální partneři: ART ANTIQUES; Artalk; Artikl; Czech Design; Český rozhlas Ostrava; deník; FlashArt; ostravan.cz; Patriot magazín; polar; program; rádio Čas
Galerie výtvarného umění v Ostravě je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje a ve svých sbírkách pečuje o 23 tisíc uměleckých předmětů. GVUO spravuje Dům umění, kde pořádá výstavy staršího i současného umění, designu a architektury, včetně edukačních a doprovodných programů, a administrativní budovu na Poděbradově ulici 12, kde se nachází veřejná knihovna s badatelnou zaměřená na výtvarné umění a dokumentaci výstav GVUO. Více informací na www.gvuo.cz.