„Festival, který během více než dvou desítek let získal velmi dobré renomé, je unikátní tím, že ho připravují sami studenti. Na přípravách se podílí zhruba sedmdesát žáků, pomáhají i absolventi a příznivci festivalu. Škola a pedagogové jim pouze vytvářejí potřebné podmínky. Tato zkušenost je pro žáky velmi přínosnou praktickou školou života,“ míní ředitel Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci Pavel Mrva a upřesňuje, že jde o rozsáhlý a opravdu náročný celoroční projekt, který žáci připravují do všech detailů, propagací počínaje přes získání finančních zdrojů, zajištění logistiky, vytvoření časového plánu, podávání žádostí a komunikaci s partnery akce až po hledání alternativních řešení kolizních situací. „Cením si toho, kolik svého volného času, včetně víkendů, věnují organizátoři přípravám tohoto komplexního uměleckého zážitku, který má dvě roviny – uměleckou a zájmovou,“ akcentuje Pavel Mrva.
„Letošní ročník je výjimečný tím, že na festivalu nehrají pouze absolventi gymnázia nebo současní žáci, ale po delší době jsme pozvali také kapely z okolí. Mimo jiné se po několika letech na pódium Unpluggedu vrátí krnovský Big Band, který je úzce spjat se začátky festivalu. Zároveň jsme si dali letos záležet, aby se každý den objevily rozmanité hudební žánry, například kapela Kámo, vsetínská skupina Busk It, ostravská kapela Brants a bílovecká seskupení Among Us All, Kapari a Neminem. Také divadlo má letos novou formu. Nepůjde o jeden příběh rozdělený do několika scének, ale o jednotlivé samostatné vsuvky,“ říká Veronika Tížková, studentka 4. ročníku gymnázia a hlavní organizátorka festivalu. A dodává, že příprava je složitý a dlouhodobý proces. „Začínáme hned v září, kdy chystáme vánoční Unplugged, což je taková generálka letního festivalu,“ poznamenává dívka, která oceňuje i to, kolik životních zkušeností organizátoři akce v průběhu příprav získali. „V první řadě jsme se učili umění spolupráce, která mnohdy stojí velké úsilí, ale v životě je velmi důležitá. A právě prostředí Unpluggedu vyžaduje obrovskou míru spolupráce a respektu. A také zodpovědnost a samostatnost. Tím, že práce na festivalu je opravdu hodně, má každý velký prostor na seberealizaci a zároveň přebírá zodpovědnost za nějakou konkrétní část. Myslím, že to všechno se nám bude hodit nejen při studiu na vysoké škole, ale i v dalším životě,“ konstatuje.
Vstupné je 130 Kč na čtvrtek a 150 Kč na pátek, vstupenka na oba dny stojí 200 Kč. „Jde o studentskou akci, takže většinu výdajů pokrývají příspěvky sponzorů, za které jsme velice vděčni. V minulých ročnících se návštěvnost pohybovala kolem 200 lidí denně, takže se na letošní návštěvníky už moc těšíme,“ uzavírá Veronika Tížková.