Nadace, která vznikla v roce 2017 v Británii, se tak poprvé rozšíří i k nám do České republiky s jedním hmatatelným projektem. A cíle jsou jasné. Hutní podnik by si rád vychoval mladé lidi, kteří budou mít technické vzdělání a budou se zajímat o kariéru v průmyslu.
„Musíme mladé motivovat, inspirovat, ukázat jim kouzlo té práce, aby spolu s námi mohli vytvářet budoucnost českého průmyslu. Proto mám ohromnou radost z partnerství naší nadace se Střední školou elektrotechnickou v Ostravě, kde si v našem studijním programu vychováme celou jednu třídu elektrikářů,“ říká globální generální manažerka GFG Foundation Georgina Crumpton, která v Ostravě nechyběla u podpisu smlouvy.
Tu za střední školu elektrotechnickou podepsal její ředitel, který má ale do budoucna další ambiciózní plány. „V tuto chvíli jsme s GFG Foundation domluvení, že vznikne jedna třída, ale já věřím, že zájem bude mnohem větší, a spolupráce se bude rozšiřovat. Je to skvělý projekt, ve kterém vidím velký potenciál a jsem moc rád, že naše dlouholetá spolupráce s Liberty Ostrava tím dostává zcela novou dimenzi a impuls,“ vysvětluje ředitel ostravské školy Tomáš Führer.
Nadace GFG Foundation rozhodně ten potenciál má. Za šest let svého fungování se rozšířila do čtyř zemí včetně České republiky a podpořila už více než 7700 studentů. Za tu dobu má své jasné cíle a do detailu propracované programy. Ty pomáhají mladým s rozvojem jejich dovedností, a to hlavně v oborech strojírenského a kovodělného průmyslu, v odvětví obnovitelných energií. Ale soustředí se i na osobnostní rozvoj studentů.
„Od prvního do třetího ročníku se budeme snažit studenty vzdělávat nejen v technických a odborných dovednostech, ale rozvíjet i jejich osobnost, týmovou spolupráci a pomáhat jim s přípravou na skutečný život,“ vysvětluje Denisa Sedláčková, zodpovědná v Liberty Ostrava za nábor nových zaměstnanců.
Pro začátek byl vybrán obor elektrikář, a to hlavně kvůli podpoře nových hybridních pecí v Liberty Ostrava. Studenti se pod dohledem mentorů z Liberty seznámí s průmyslovou výrobou a absolvují workshopy zaměřené na jejich osobnostní rozvoj i vybrané mimoškolní aktivity. A nadace samozřejmě uhradí kompletně všechny náklady spojené se studiem.
V ostravské společnosti, která má šest tisíc zaměstnanců a ročně vyrobí 3,6 mil. tun oceli, navíc věří, že studenty může zaujmout i směr, kterým se společnost v posledních letech vydala. „Myslím si, že jsme aktuálně lídry našeho odvětví ve snaze, aby naše planeta byla čistší a zelenější místo. Naší strategií CN30 je snížit emise CO2 na tunu oceli o 95 % do roku 2030 díky výstavbě hybridních elektrických pecí a doufáme, že mladí studenti nám pomůžou tuto ambici naplnit,“ říká Pavel Šedivý, výkonný ředitel Liberty Ostrava.
Velmi obdobný program se za podpory nadace GFG Foundation rozběhl v rumunském Galati. Dvacet studentů v oboru elektrikář tam nastoupilo do tříletého programu duálního vzdělávání na střední škole Paula Dimo a v současné chvíli mají za sebou úspěšně první školní rok.