Obec Šilheřovice patří mezi malebné obce na Opavsku, Bezprostředně sousedí se svým významným polským partnerem Gminou Krzyźanowice. První písemná zmínka o Šilheřovicích pochází z 18. dubna 1377 a to pod názvem Scholardorf. Velký rozmach obce nastal v době, kdy panství vlastnily rody Eichendorffové a Rothschildové. Mezi významné představitele patří Johann Fridrich Eichendorff, který se do historie Šilheřovic zapsal především výstavbou nové zámecké budovy na místě původní tvrze.
Johanna Fridricha Eichendorffa a zároveň i Šilheřovice proslavil především Johannův synovec Josef z Eichendorffu, který byl slavným německým básníkem a prozaikem. Prvním majitelem Šilheřovic z rodu Rothschildů byl Salomon Mayer Rothschild. V roce 1852 zdědil Salomonovo panství jeho syn Anselm Salomon Rothschild. Starší syn Ferdinand o podnikání svého rodu nejevil zájem a tak panství zdědil mladší Albert Nathanel Rothschild. Albert se oženil se svou sestřenicí Bettinou z Rothschildů. Baron Albert roku 1911 náhle zemřel a panství zdědil jeho syn Alfons. Ten se oženil s Clarissou Montefioreovou. Jednalo se o poslední skutečné majitele panství.
V současné době zažívá Obec Šilheřovice nový rozkvět, jsou rekonstruovány významné kulturní památky, které pamatují zašlou slávu svých bývalých majitelů. Mezi nejvýznamnější architektonické skvosty Šilheřovic patří Zámek Rothschildů, který byl vybudován počátkem 19. století a přestavěn do dnešní podoby za barona Anselma Salomona Rothschilda. Zámek představuje významnou architekturu klasicistního trojkřídlého patrového zámku s mansardovým polopatrem. V současnosti zámek slouží pro pořádání kulturních a společenských akcí.
Dalšími významnými památkami nacházející se v zámeckém parku jsou Lovecký zámeček, včetně rekonstruovaných kotců pro psy. Dalším zajímavým objektem je Manor House, který se nachází v dolní části Šilheřovického zámeckého parku, téměř utajený před zraky návštěvníků. Tento domek vystavěný v anglickém stylu posloužil filmařům k natáčení některých klíčových milostných zápletek jinak válečného dramatu Tmavomodrý svět.
Komplex zámku a zámeckého parku doplňují nově rekonstruovaná Neptunova kašna, která je pravou perlou a uměleckým skvostem, dále Ostravská a Kančí brána. Pokud návštěvník zavítá do zámeckého parku nemůže opomenout navštívit Palmenhaus, kde si může odpočinout a pokochat se výhledem na zátiší zámku a monumentální Neptunovu kašnu.
Nedaleko zámku se nachází malebný kostel, do kterého se po 79 letech vrátil z německého Kolína nad Rýnem zvon, ulitý v r. 1764 zasvěcený Panně Marii a sv. Josefu, vážící 600 kg a o průměru 99 cm.
S rodem Eichendorffů je spojen i nedaleký Tworków, kde představitelé rodu založili u zámku park v anglickém stylu.
Obec Šilheřovice, díky rekonstruovaným kulturním památkám, nadchne každého milovníka historie. Procházka Šilheřovicemi je jak cesta časem do minulosti, kdy každého návštěvníka uchvátí noblesa a elegance 19. století v době, kdy se o panství staral rod Rothschildů.