Pomoc od státu i dodavatelů
S příchodem energetické krize představila vláda i místní dodavatelé hned několik opatření pro úsporu energií. Vedle příspěvků na bydlení se jednalo například o úsporné tarify či sérii videí a kurzů, jaké představila například nově spuštěná ČEZ Akademie. Tyto podpůrné programy pomohly a nadále pomáhají lidem s výdaji za energie a radí, na čem všem se dá v domácnosti ušetřit.
Češi se rozhodli spořit
Ze statistik, které zveřejnila agentura Ipsos, vyplývá hned několik zajímavých dat. V roce 2022 přijala více než polovina českých domácností alespoň některá úsporná opatření. Základní výdaje snížilo 11 % z nich, 46 % pak omezilo své volnočasové aktivity a začalo opatrněji nakládat se svým rozpočtem. Do zateplení investovalo 21 % a dalších 26 % lidí se rozhodlo vyměnit stávající spotřebiče za úspornější. Lidé šetřili také na jídle, oblečení, zdravotnických službách nebo i půjčkách – těch oproti předchozím letům značně ubylo. V domácnostech se pak konkrétně šetřilo například takto:
- 43 % lidí upřednostnilo sprchu před vanou
- 42 % se rozhodlo pro instalaci úspornějšího LED osvětlení
- 35 % k úsporám na energiích přispělo optimalizováním nastavení lednice
- 38 % domácností částečně ušetřilo na nezakrývání radiátorů během topné sezóny
Spoření je jistota
Ačkoliv se ekonomové vesměs shodují na tom, že energetická krize ustupuje, a faktu, že realita byla mnohem příznivější, než napovídaly původní odhady, nadále domácnostem doporučují úspornější životní styl. Tipy, jak na energiích šetřit, představují i samotní dodavatelé. Ti uvedli, že jejich klienti se mnohem více zajímají a stále častěji se ptají také na samoodečet elektřiny. Komunikaci zlepšují také kurzy a vzdělávací programy – ČEZ se svou Akademií zaznamenal, že účastníci jejich prvního pořádaného kurzu ušetřili téměř 6 % nákladů.