Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava již potřetí hostí konferenci POROD 2024

Třetí ročník unikátní multioborové konference POROD 2024 proběhne ve dnech 12. až 14. června 2024 v Clarion Congress Hotelu v Ostravě. Nosným tématem letošního ročníku je „LEPŠÍ POROD“, na který se ze všech úhlů pohledu podívá na čtyři sta specialistů pečujících o těhotné a rodící ženy. Tedy lékařů, porodních asistentek, fyzioterapeutů, psychologů i psychiatrů.

„Téma Lepší porod nenabízí nový způsob porodu, ale iniciuje proměnu ve vnímání porodu jako události, která má potenciál pozitivně transformovat matku i dítě na neurohormonální a psychologické úrovni. Důležité je, aby každá žena měla možnost spolurozhodovat o svém porodu ve spolupráci s porodní asistentkou a lékařem, a měla potřebnou podporu pro co nejspokojenější prožití tohoto zásadního životního okamžiku,“ vysvětluje přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava a LF OU, doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA, hlavní organizátor konference.

Mezi špičky českého porodnictví, které na konferenci vystoupí, patří například mezinárodně uznávaný perinatolog prof. MUDr. Marian Kacerovský, Ph.D. Jeho přednáška nese název „Je možná personalizovaná péče v perinatologii v podmínkách ČR?“ Do Ostravy zavítá také MUDr. Antonín Šebela, Ph.D., psychiatr z Národního ústavu duševního zdraví, specializující se na psychiku žen v období těhotenství a mateřství. Mimo jiné je i zakladatelem projektu Perinatal, který má za cíl plošně provádět screening duševního zdraví žen v období před i po porodu. Na akci vystoupí s tématem „Jak pečovat o úzkostnou rodičku.“

Nebude však řeč pouze o psychice rodiček, ale také zdravotníků. V loňském roce měla jednu z účastnicky nejoblíbenějších přednášek psychiatrička MUDr. Genovéva Almássy z Oddělení psychiatrického FN Ostrava. O své zkušenosti se podělí v přednášce „Jak v práci hořet, ale nevyhořet. Komunikace na pracovišti.“

Nebude chybět ani téma aktivního vertikálního porodu, který může podpořit například porodní vana nebo porodní gauč. Právě porodní gauč z Velké Británie se během posledního půlroku stal hitem českého porodnictví. Jako první v ČR ho začala využívat porodnice FN Ostrava. Díky největším zkušenostem s ním připravily lékařky s porodními asistentkami FN Ostrava pro účastníky workshopy - Praktické návody k porodu na gauči. A vůbec poprvé svůj produkt představí i český výrobce porodních gaučů.

Na konferenci POROD 2024 zazní i data z ojedinělé české studie, podpořené grantem MZ ČR, o spokojenosti žen s porodem a poporodním obdobím, provedené na vzorku téměř 2 000 žen. Účastníci akce se mohou těšit také na téma práv matky a plodu v průběhu porodu. Stejně jako (úplně poprvé) na přednášku o tabuizovaném tématu českého porodnictví, kterým jsou domácí porody.

S účastníky konference budou diskutovat i zástupci Ministerstva zdravotnictví a Ústavu zdravotnických informací a statistik, kteří odprezentují podrobná data českého porodnictví a budou také hovořit na téma koncepce porodnictví a koncepce porodní asistence.

Více informací ke konferenci naleznete na: https://www.konference-porod.cz/homepage.Základní kámen koncertního sálu je poklepán. Přijel i architekt Steven Holl a prezident Pavel

Ostrava zažila historickou událost o jejímž významu svědčí i účast prezidenta naší země Petra Pavla. Přímo před domem kultury se uskutečnilo slavnostní poklepání základního kamene koncertního sálu, který navrhl věhlasný architekt Steven Holl. Ani ten si slavnostní okamžik nenechal ujít a dorazil z New Yorku.

Začala velká rekonstrukce baziliky ve Frýdku-Místku, komín před ní půjde k zemi

Začala rozsáhlá rekonstrukce frýdecké baziliky. Opraví se interiéry a veřejnosti se zpřístupní krypta s ostatky poutníků a kněží. Po dohodě s majitelem Marlenky se navíc zbourá továrenský komín u bývalé textilní továrny, který měli postavit komunisté, aby clonil ve výhledu na baziliku.

Elektrokoloběžku vyhodil z okna, zabránil tak požáru v domě

Hasiči i policisté vyjížděli na Novojičínsku hned k několika případům požárů, které vznikly vzplanutím baterií elektrokoloběžek a elektrokol. Nabádají proto jejich uživatele k opatrnosti a radí, co dělat, když už hořet začnou.

Za dědictví po otci čeká muže až 8 let vězení. Zbraně a munici neodevzdal

Láska ke zbraním se stala osudná muži z Ostravy, který po svém otci zdědil doslova zbrojní arzenál. Místo aby dědictví okamžitě odevzdal na policii, vše si nechal a tvrdil, že netuší, kde zbraně jsou.

Areál Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě se proměnil ve festivalové město. Colours of Ostrava je tu

Včera 11:09 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

V ostravských Dolních Vítkovicích odstartoval už 21. ročník mezinárodního multižánrového festivalu Colours of Ostrava, který patří mezi 20 nejlepších a největších festivalů na světě. Je plný skvělé hudby, kultury a nezapomenutelných zážitků.

Lůžkový blok FNO prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Má moderní kabát a novou vzduchotechniku

Pavilon L, neboli Lůžkový blok Fakultní nemocnice Ostrava prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Díky ní má novou vzduchotechniku, zateplenou fasádu i střechu a kompletně vyměněná okna.

Na festivalových "kaštanech" potěšil Smolík i písničkářka z Mořkova

Profesionální kapely, ale také skvělá šance pro amatérské muzikanty. To je Festival pod Kaštany, který se konal v zahradě Nového Slunce. Potěšil příznivce folkové muziky, bluegrassu, ale třeba i country.

Travnaté chodníčky na hřbitově ve Frýdku-Místku zpevnily první dlaždice

Procházení mezi některými hrobovými místy na Centrálním hřbitově je komfortnější. Město nechalo zpevnit travnaté chodníčky v několika částech urnového háje. Pokud se projekt osvědčí, mohl by se realizovat i v dalších hřbitovních uličkách.

Děti se zdravotním postižením si užily letní tábor v Hradci nad Moravicí. Zatančily si i s Markétou Konvičkovou

17. července 2024 13:41 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Rotary club Opava opět po roce uspořádal týdenní tábor pro hendikepované děti i dospělé. Tentokrát na téma čáry a kouzla. Probíhal v hotelu Belaria Resort v Hradci nad Moravicí a nabídl pestrý program.

Činnost Těšínského divadla se po rekonstrukci rozšíří

Budovu Těšínského divadla čeká rozsáhlá rekonstrukce, která divadlo zmodernizuje a rozšíří jeho činnost. Kromě divadelních představení nabídne veřejnosti i program zaměřený na kulturně-vzdělávací aktivity pro všechny věkové kategorie.

Muzeum Těšínska vystavuje díla regionálních umělců

17. července 2024 14:44 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Kulturní okénko

Až do 27. října mohou zájemci navštívit výstavu nazvanou Štětcem, tužkou i dlátem, která je instalována v historické budově Muzea Těšínska v Českém Těšíně.

Na pomoc Bulharsku vyrazili hasiči z Hlučína. Budou se starat o hasící vrtulníky

17. července 2024 11:31 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Na pomoc Bulharsku, které sužuje rozsáhlý lesní požár, vyrazili členové Hasičského záchranného útvaru z Hlučína. Jednotka se bude starat o podporu vrtulníků, které Česká republika také do zasažených oblastí vysílá.

Minimem Baníku Ostrava je v lize 4. místo, v poháru základní skupina

17. července 2024 9:10 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Baník Ostrava je nažhavený na začátek nové ligové sezóny a i když přípravné zápasy příliš nevyšly, v klubu tradičně panuje optimismus a chce v domácí soutěži vybojovat minimálně 4. místo. Dalším cílem je postup do základní skupiny evropské konferenční ligy.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

17. července 2024 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.