Metodický postup https://mzd.gov.cz/kognitivni-rehabilitace-pro-pacienty-se-ziskanym-postizenim-mozku-od-akutnich-fazi-lecby zdravotníkům jasně říká, jak mají s nemocným pracovat hned od prvního dne hospitalizace, kdy je vyšetřen, diagnostikován a kdy začíná neurokognitivní rehabilitace. Ta by měla respektovat princip individuality a systematičnosti.
„Až doteď nebyl doporučený postup pro neurokognitivní rehabilitaci u pacientů s onemocněním mozku v časných stádiích léčby jasně definovaný. Každá nemocnice postupuje podle svých možností, v některých nemocnicích není časná neurorehabilitační péče poskytována vůbec. Námi navržená a Ministerstvem zdravotnictví ČR schválená metodika zahrnuje nejen samotný postup rehabilitace, ale jasně definuje také složení zdravotnického týmu a seznam vhodných pomůcek k rehabilitaci,“ přibližuje výsledek několikaleté vědecké práce, na které je metodika postavena, vedoucí zpracovatelského týmu PhDr. Vladěna Jaremová z Centra pro kognitivní poruchy Neurologické kliniky FNO a LF OU.
Autoři unikátní rehabilitační metodiky připravili také dvoutýdenní kurzy pro zdravotníky z oddělení, kde jsou hospitalizováni pacienti s poškozením mozku. Tedy zejména po cévních mozkových příhodách, úrazech, dopravních nehodách.
„Absolventi těchto kurzů budou schopni správně diagnostikovat kognitivní deficit a sestavit rehabilitační plán. První dva cykly už úspěšně absolvovalo 18 zdravotníků z naší nemocnice, ale jsme připraveni je organizovat i pro kolegy z jiných zdravotnických pracovišť z celé republiky,“ dodala doktorka Jaremová.
Fakultní nemocnice Ostrava poskytuje akreditované vzdělávání pro neurokognitivní rehabilitaci v akutní péči pro obor ošetřovatelství jako jediná v republice. Díky schválené metodice se stala zdravotnickým zařízením, které poskytuje pacientům s poškozením mozku systematickou péči na nejvyšší úrovni už v časných stádiích léčby. Tato metodika vznikla jako výsledek v rámci projektu TL02000313 - CHYTRÝ NEURO-REHABILITAČNÍ SYSTÉM PRO PACIENTY SE ZÍSKANÝM POŠKOZENÍM MOZKU V ČASNÝCH STÁDIÍCH LÉČBY, podpořeného programem ÉTA Technologické agentury České republiky.