Poruba byla kdysi vesnice, ve které se hospodařilo. Na to se už se dneska zapomnělo, protože lidé si Ostravu a Ostravsko spojují s těžkým průmyslem a hornictvím. I to se dozvěděli návštěvníci komunitního setkání s Pamětí národa v Galerii Dukla.
Tomáš Netočný, dokumentarista, Paměť národa: “Tak já jsem na pozvání lidí z Galerie Dukla vyprávěl v Porubě o pamětnících, kteří jsou s historií Poruby spojeni. Vyprávěl jsem především o těch, kteří přišli do Poruby, protože je sem přivedla práce do Ostravy z různých koutů republiky, ale vyprávěl jsem taky o těch, kteří se tady narodili. To znamená o generaci lidí, kterým je dneska 60, ale když se narodili, tak Poruba byla jen o něco málo starší než jsou oni sami. Vyprávěl jsem a vzpomínal jsem i na ty , kteří se v Porubě narodili už v době, kdy tady ještě nebylo sídliště, kdy se narodili v té vesnici. Speciálně to byl pan Jiří Bárta ze sedlácké rodiny a Jan Tichý, taky potomek selského rodu.”
Součástí akce byla i komentovaná prohlídka výstavy Včera neboli ídnes, která je o paměti třech autorek. Livie a Lenky Škutovýcch a Dominiky Goralské a nechyběla ani hudba.
Hynek Chmelař, kurátor výstavy: “Ta výstava je multimediální, je tady keramika, kresba, malba, což jsou věci, kterými se autorky zabývají, každá něčím jiným. Jsou to absolventky Fakulty umění OU, každá z jiného ateliéru, ale jsou to vlastně spolužačky a kolegyně z práce, rozhodně ale kamarádky.”
Teodora Glacová, autorka a zpěvačka: “Já se jmenuju Teodora Glacová a přijala jsem pozvání Galerie Dukla na tuto vzpomínkovou akci, kde vystupoval pán z Paměti národa a já jsem tady vystoupila se svou kapelou Manželská krize a s ukázkou, ze své básnické sbírky z cyklu Kujavy. Jedná se o básničky, které vycházejí z mého dětství, vzpomínkové situace a situace ze Sudetského domu, ve kterém jsem vyrůstala."
Už 10. září v Galerii Dukla proběhne vernisáž výstavy Denní chleba Filipa Nádvorníka a Petra Švolby, kteří jsou umělci a zároveň i řemeslníci.