Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ulice Slezské Ostravy na jaře ožívají komentovanými vycházkami, vedly už do Heřmanic i na Emu

Ulice Slezské Ostravy na jaře ožívají dalšími komentovanými vycházkami. Těsně před Velikonocemi a během nich se uskutečnily hned tři a postaraly se o ně klub Fiducia, Ostravské pěšiny i Komentovky. Účastníci se dozvěděli více o historii, přírodě i zajímavostech obvodu.

Jarní sezónu komentovaných procházek po Slezské Ostravě odstartovala vycházka Ostravských pěšin. Její účastníci se prošli centrem původně zemědělské vsi od Husova sboru až k heřmanické haldě. Výklad o historii doplnily tradičně i dobové fotografie.

Petr Lexa Přendík, průvodce Ostravou: „Na dnešní vycházce si přiblížíme jednotlivé etapy dějin Heřmanic. Začneme třináctým stoletím a budeme sledovat nejenom, jak se Heřmanice správně vyvíjely, ale budeme sledovat třeba i pozůstatky nějakých zajímavých staveb, škol, kulturního domu. Podíváme se ke kostelu sv. Marka a budeme se bavit i o tématu průmyslu, o dolech, které fungovaly na území Heřmanic, o odvalu, který tady do dneška zůstal a také o zajímavé ptačí lokalitě, což je tedy Heřmanický rybník.“
anketa, účastníci komentované vycházky: „Já jsem tady nikdy nebyla, a to jsem tady kdysi pracovala v Carunu. Vůbec jsem nevěděla, že tady je taková hezká oblast. Je vidět, že ty lidi to baví, co to přednáší, a že je baví ta příroda a baví je vědět o té Ostravě hodně.“
anketa, účastníci komentované vycházky: „Já jsem vůbec neviděl o tom rybníku tady třeba. Takže uvidíme, někdy tu možná i vnučku vytáhneme.“

Účastníci vycházky se dozvěděli taky několik ne příliš známých zajímavostí, jako například o výbuchu skladiště dynamitu v roce 1924.

Petr Lexa Přendík, průvodce Ostravou: „To skladiště stálo v místech dnešní Heřmanické věznice, a když vybuchlo, bylo tam zrovna okolo 10 tisíc kilogramů trhavin pro celý ostravsko-karvinský revír. Ta detonační vlna podle dobových kronik a také tisku vyrazila dokonce okna až v Moravské Ostravě na centrálním náměstí a na Jiráskově náměstí.“

Právě v Moravské Ostravě pak začal třetí dubnovou sobotu Výšlap na haldu Emu. Kromě samotné haldy se komentovaná procházka věnovala třeba taky slezskoostravským hornickým koloniím.

Sylva Burgertová, průvodkyně Ostravou: „Podívali jsme se vlastně na historii Slezské Ostravy, na počátky hornictví, a jak to ovlivnilo celou Slezskou Ostravu a vlastně i celou Ostravu jakožto takovou. Podle reakcí lidí, co je asi nejvíce bavilo, tak samozřejmě zastávka u mostu Miloše Sýkory a zážitky nebo příběhy toho, jak se vlastně ten most zachránil, jaké jsou teorie a teze. A určitě třeba život na těch haldách, jací lidé tady žili a jaké byly jejich osudy.“
anketa, účastnice komentované vycházky: „Tak já nejsem z Ostravy, takže mně se líbilo všechno. Vlastně ta hornická minulost a to, jak to město je vlastně teďka vylepšené, jak je krásné. Překvapilo mě to.“

Výklad se dotknul taky otázky samotného nálezu uhlí na Ostravsku.

Sylva Burgertová, průvodkyně Ostravou: „Je tady určitě spousta tezí. Nejznámější je asi kovář Keltička, který údajně nalezl uhlí na svém pozemku u kovárny, ale pravda je, že je tady nalezl mlynář Augustin, který věděl o výzvě, že se má hledat uhlí a mají se hledat nové zdroje paliv. Začal tady uhlí hledat a postupem času se k tomu dostal i ten Franz Josef Wilczek.“

Další komentovanou vycházka po Slezské Ostravě „Od hradu ke Gagarinovi“ se uskuteční pod taktovkou Ostravských pěšin v sobotu 17. května.

Nahlásit chybu


K tématu

Účastníci komentované vycházky zamířili v noci Za doly Slezské Ostravy

Spolek Fiducia uspořádal první komentovanou vycházku v novém roce, na které zájemci vyrazili s autorem webu Historická Ostrava za doly Slezské Ostravy. Vycházka byla navíc pro účastníky speciální i tím, že se na ni vydali po tmě.

Komentovaná vycházka spolku Fiducia mířila na Slezskou, speciální trasou šli účastníci po tmě

Spolek Fiducia uspořádal první komentovanou vycházku v novém roce, na které zájemci vyrazili s autorem webu Historická Ostrava za doly Slezské Ostravy. Vycházka byla navíc pro účastníky speciální i tím, že se na ni vydali po tmě.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.


V Ostravě-Jihu přibydou 2 zubařské ordinace. Aktuálně se hlásí zájemci

Vedení obvodu Ostrava-Jih investovalo 11 milionů korun do 2 nových zubních ordinací. Ty vznikly v nově zrekonstruovaných prostorách G-Centra na Čujkovově ulici. Ordinace se nyní připravují na provoz a zájemci o zubaře se registrují v obřadní síni na radnici.

Nová teplárna v Dětmarovicích bude zásobovat teplem Bohumín a Orlovou

V Dětmarovicích na Karvinsku rychle vyrůstá nová nízkoemisní teplárna za 2 miliardy. Už od příštího roku bude dodávat teplo do Bohumína a Orlové.

Frýdek-Místek má novou náměstkyni pro správu majetku a zřídil i Dopravní výbor

Vedení Frýdku-Místku má novou posilu. Náměstkyní primátora se stala Gabriela Rumíšková (Naše Město F-M), současná radní a předsedkyně majetkové komise. Vystřídá odcházejícího náměstka Miroslava Bártka. Zastupitelstvo zřídilo také nový dopravní výbor.

Rekonstrukce Čapkárny je u konce. Návštěvníky čeká nerezový bazén i teplejší voda

11. června 2025 13:24 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Zcela přeměněná bazénová hala areálu Vodní svět SAREZA neboli Čapkárna se znovu otevírá veřejnosti. Po desetiměsíční rekonstrukci přináší návštěvníkům nejen komfort a moderní vzhled, ale i bezpečnostní technologické novinky, které automaticky odhalí tonoucího.

Spanilá jízda, Den otevřených dveří. Městský dopravní podnik v Opavě oslavil 120 let

11. června 2025 20:02 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Městský dopravní podnik Opava oslavil 120 let od svého založení. Při této příležitosti uspořádal spanilou jízdu vozidel a Den otevřených dveří pro širokou veřejnost s pestrým doprovodným programem.

Nový Jičín prodává betonový přílepek secesního Hotelu Praha

Přístavba novojičínského Hotelu Praha je na prodeji. Záměr odsouhlasili zastupitelé města. Radnice pro budovu nemá využití. Nabídková cena se pohybuje okolo 17 milionů korun.

Hnojník byl vyhlášen Vesnicí roku MS kraje

Vesnicí roku Moravskoslezského kraje za rok 2025 se stala obec Hnojník z Třinecka. Postupuje tak do národního kola soutěže Vesnice roku 2025. Druhé skončily Dětmarovice a třetí Střítež.

Desetiletý Jonáš zachránil dědečka v ohrožení života. Zavolal na tísňovou linku

10. června 2025 23:33 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Běžné úterní odpoledne se během několika minut proměnilo v boj o život. Teprve desetiletý Jonáš pohotově zareagoval, když jeho dědečkovi při cestě autem náhle přišlo nevolno a ztratil vědomí. Chlapec bez zaváhání zavolal na tísňovou linku a jeho duchapřítomnost pomohla přivolat záchranáře včas. Hasiči i záchranáři se shodují, že se zachoval jako skutečný hrdina.

Z lesního žháře se vyklubal sériový vrah. Dopadení pomohla svíčka, kterou sfouknul vítr

Policistům se podařilo objasnit případ, který týdny zaměstnával desítky policistů i hasičů ze všech možných jednotek a nakonec i mordpartu. Začalo to sérií žhářských útoků na Bruntálsku. Vyšetřování policisty dovedlo k muži, ze kterého so nakonec vyklubal sériový vrah. Pokusil se postupně zavraždit 10 lidí a v jednom případě se mu to povedlo.

Na Alšově náměstí v Porubě se uskutečnil Den zdraví. Nabídl prevenci, osvětu i zábavu

11. června 2025 15:42 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská | Regionální zprávy POLAR

Alšovo náměstí v Ostravě-Porubě opět zaplnily stánky. Tentokrát se zde uskutečnil Den zdraví. Návštěvníkům nabídl informace, preventivní vyšetření i zábavu.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 21. července 2025 od 40 000 Kč/měsíc

Ostrava opět hostila AntraCity fest waldorfských škol. Festival nově nabídl i eurytmii

Ostrava hostila další ročník divadelního festivalu waldorfských škol. AntraCity fest pořádá Porubská Waldorfská základní a střední škola. A letos to byl už jeho 7. ročník.

Na Alšově náměstí v Porubě se uskutečnil Den zdraví. Nabídl prevenci, osvětu i zábavu

Alšovo náměstí v Porubě opět zaplnily stánky. Tentokrát se zde uskutečnil Den zdraví. Návštěvníkům nabídl informace, preventivní vyšetření i zábavu.

Porubu ovládne Festival v ulicích. Představí se více než 200 umělců ze 17 zemí světa

Porubu už brzy ovládne oblíbený Festival v ulicích. Představí se na něm více než 200 umělců ze sedmnácti zemí světa. Těšit se můžete na hudební program, akrobatické kousky i dětskou zónu. Na své si přijdou všechny generace.

Porubu ovládne Festival v ulicích. Nabídne přes 200 umělců ze 17 zemí

Ostravu-Porubu už brzy ovládne oblíbený Festival v ulicích. Představí se na něm více než 200 umělců. Těšit se můžete na hudební program, akrobatické kousky i dětskou zónu.

Lávka do Dolních Vítkovic byla pokřtěna. Nese jméno ostravského spisovatele Jana Balabána

Lávka, která přemosťuje řeku Ostravici u Dolních Vítkovic, byla oficiálně pokřtěna po Janu Balabánovi. Texty a odkazy z děl ostravského spisovatele jsou zvěčněny přímo na zábradlí lávky.

Maturanti Gymnázia Hladnov si převzali poslední vysvědčení, zkoušku zvládli levou zadní

Maturita – formalita. S těmito slovy si většina maturantů slezskoostravského gymnázia Hladnov v minulém týdnu přebírala své poslední vysvědčení. Ze všech čtyř tříd budou muset zkoušku na podzim opakovat jen čtyři studenti. Ostatní čekají zasloužené prázdniny.

Ulice Slezské Ostravy na jaře ožívají komentovanými vycházkami, vedly už do Heřmanic i na Emu
Vydáno 24. dubna 2025 18:30, Ostrava-Slezská Ostrava, Michal Slonina
Ulice Slezské Ostravy na jaře ožívají dalšími komentovanými vycházkami. Těsně před Velikonocemi a během nich se uskutečnily hned tři a postaraly se o ně klub Fiducia, Ostravské pěšiny i Komentovky. Účastníci se dozvěděli více o historii, přírodě i zajímavostech obvodu.

Jarní sezónu komentovaných procházek po Slezské Ostravě odstartovala vycházka Ostravských pěšin. Její účastníci se prošli centrem původně zemědělské vsi od Husova sboru až k heřmanické haldě. Výklad o historii doplnily tradičně i dobové fotografie.

Petr Lexa Přendík, průvodce Ostravou: „Na dnešní vycházce si přiblížíme jednotlivé etapy dějin Heřmanic. Začneme třináctým stoletím a budeme sledovat nejenom, jak se Heřmanice správně vyvíjely, ale budeme sledovat třeba i pozůstatky nějakých zajímavých staveb, škol, kulturního domu. Podíváme se ke kostelu sv. Marka a budeme se bavit i o tématu průmyslu, o dolech, které fungovaly na území Heřmanic, o odvalu, který tady do dneška zůstal a také o zajímavé ptačí lokalitě, což je tedy Heřmanický rybník.“
anketa, účastníci komentované vycházky: „Já jsem tady nikdy nebyla, a to jsem tady kdysi pracovala v Carunu. Vůbec jsem nevěděla, že tady je taková hezká oblast. Je vidět, že ty lidi to baví, co to přednáší, a že je baví ta příroda a baví je vědět o té Ostravě hodně.“
anketa, účastníci komentované vycházky: „Já jsem vůbec neviděl o tom rybníku tady třeba. Takže uvidíme, někdy tu možná i vnučku vytáhneme.“

Účastníci vycházky se dozvěděli taky několik ne příliš známých zajímavostí, jako například o výbuchu skladiště dynamitu v roce 1924.

Petr Lexa Přendík, průvodce Ostravou: „To skladiště stálo v místech dnešní Heřmanické věznice, a když vybuchlo, bylo tam zrovna okolo 10 tisíc kilogramů trhavin pro celý ostravsko-karvinský revír. Ta detonační vlna podle dobových kronik a také tisku vyrazila dokonce okna až v Moravské Ostravě na centrálním náměstí a na Jiráskově náměstí.“

Právě v Moravské Ostravě pak začal třetí dubnovou sobotu Výšlap na haldu Emu. Kromě samotné haldy se komentovaná procházka věnovala třeba taky slezskoostravským hornickým koloniím.

Sylva Burgertová, průvodkyně Ostravou: „Podívali jsme se vlastně na historii Slezské Ostravy, na počátky hornictví, a jak to ovlivnilo celou Slezskou Ostravu a vlastně i celou Ostravu jakožto takovou. Podle reakcí lidí, co je asi nejvíce bavilo, tak samozřejmě zastávka u mostu Miloše Sýkory a zážitky nebo příběhy toho, jak se vlastně ten most zachránil, jaké jsou teorie a teze. A určitě třeba život na těch haldách, jací lidé tady žili a jaké byly jejich osudy.“
anketa, účastnice komentované vycházky: „Tak já nejsem z Ostravy, takže mně se líbilo všechno. Vlastně ta hornická minulost a to, jak to město je vlastně teďka vylepšené, jak je krásné. Překvapilo mě to.“

Výklad se dotknul taky otázky samotného nálezu uhlí na Ostravsku.

Sylva Burgertová, průvodkyně Ostravou: „Je tady určitě spousta tezí. Nejznámější je asi kovář Keltička, který údajně nalezl uhlí na svém pozemku u kovárny, ale pravda je, že je tady nalezl mlynář Augustin, který věděl o výzvě, že se má hledat uhlí a mají se hledat nové zdroje paliv. Začal tady uhlí hledat a postupem času se k tomu dostal i ten Franz Josef Wilczek.“

Další komentovanou vycházka po Slezské Ostravě „Od hradu ke Gagarinovi“ se uskuteční pod taktovkou Ostravských pěšin v sobotu 17. května.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000048382/ulice-slezske-ostravy-na-jare-ozivaji-komentovanymi-vychazkami-vedly-uz-do-hermanic-i-na-emu