Jarní sezónu komentovaných procházek po Slezské Ostravě odstartovala vycházka Ostravských pěšin. Její účastníci se prošli centrem původně zemědělské vsi od Husova sboru až k heřmanické haldě. Výklad o historii doplnily tradičně i dobové fotografie.
Petr Lexa Přendík, průvodce Ostravou: „Na dnešní vycházce si přiblížíme jednotlivé etapy dějin Heřmanic. Začneme třináctým stoletím a budeme sledovat nejenom, jak se Heřmanice správně vyvíjely, ale budeme sledovat třeba i pozůstatky nějakých zajímavých staveb, škol, kulturního domu. Podíváme se ke kostelu sv. Marka a budeme se bavit i o tématu průmyslu, o dolech, které fungovaly na území Heřmanic, o odvalu, který tady do dneška zůstal a také o zajímavé ptačí lokalitě, což je tedy Heřmanický rybník.“
anketa, účastníci komentované vycházky: „Já jsem tady nikdy nebyla, a to jsem tady kdysi pracovala v Carunu. Vůbec jsem nevěděla, že tady je taková hezká oblast. Je vidět, že ty lidi to baví, co to přednáší, a že je baví ta příroda a baví je vědět o té Ostravě hodně.“
anketa, účastníci komentované vycházky: „Já jsem vůbec neviděl o tom rybníku tady třeba. Takže uvidíme, někdy tu možná i vnučku vytáhneme.“
Účastníci vycházky se dozvěděli taky několik ne příliš známých zajímavostí, jako například o výbuchu skladiště dynamitu v roce 1924.
Petr Lexa Přendík, průvodce Ostravou: „To skladiště stálo v místech dnešní Heřmanické věznice, a když vybuchlo, bylo tam zrovna okolo 10 tisíc kilogramů trhavin pro celý ostravsko-karvinský revír. Ta detonační vlna podle dobových kronik a také tisku vyrazila dokonce okna až v Moravské Ostravě na centrálním náměstí a na Jiráskově náměstí.“
Právě v Moravské Ostravě pak začal třetí dubnovou sobotu Výšlap na haldu Emu. Kromě samotné haldy se komentovaná procházka věnovala třeba taky slezskoostravským hornickým koloniím.
Sylva Burgertová, průvodkyně Ostravou: „Podívali jsme se vlastně na historii Slezské Ostravy, na počátky hornictví, a jak to ovlivnilo celou Slezskou Ostravu a vlastně i celou Ostravu jakožto takovou. Podle reakcí lidí, co je asi nejvíce bavilo, tak samozřejmě zastávka u mostu Miloše Sýkory a zážitky nebo příběhy toho, jak se vlastně ten most zachránil, jaké jsou teorie a teze. A určitě třeba život na těch haldách, jací lidé tady žili a jaké byly jejich osudy.“
anketa, účastnice komentované vycházky: „Tak já nejsem z Ostravy, takže mně se líbilo všechno. Vlastně ta hornická minulost a to, jak to město je vlastně teďka vylepšené, jak je krásné. Překvapilo mě to.“
Výklad se dotknul taky otázky samotného nálezu uhlí na Ostravsku.
Sylva Burgertová, průvodkyně Ostravou: „Je tady určitě spousta tezí. Nejznámější je asi kovář Keltička, který údajně nalezl uhlí na svém pozemku u kovárny, ale pravda je, že je tady nalezl mlynář Augustin, který věděl o výzvě, že se má hledat uhlí a mají se hledat nové zdroje paliv. Začal tady uhlí hledat a postupem času se k tomu dostal i ten Franz Josef Wilczek.“
Další komentovanou vycházka po Slezské Ostravě „Od hradu ke Gagarinovi“ se uskuteční pod taktovkou Ostravských pěšin v sobotu 17. května.