Obyvatelé rodinných domů v Heřmanicích mohou od podzimu třídit jednodušeji. Před každý dům byla totiž přistavena nádoba, do které nyní mohou společně vhazovat papír, plast, nápojové kartony i kovové obaly, a to v rámci rozšíření pilotního projektu „single stream“. Ostrava je přitom prvním městem v republice, kde mohlo dojít k jeho zavedení.
Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: „Česká legislativa prozatím neumožňuje společný sběr papíru s těmi dalšími komunitami, které my tady zkoušíme. My tím následným tříděním na naší třídicí lince chceme ukázat, že to jde a že ty odpady jsou kvalitní, protože už to máme ověřeno z předchozího projektu v Bartovicích.“
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Nepochybně se ulehčí těm, kteří již dnes třídili a nebudou tak muset chodit k velkoobjemovým kontejnerům. Zároveň se do budoucna budou moct zrušit i nevzhledná hnízda, kde kontejnery na tříděný odpad byly a často přinášely spoustu negativních vlivů, ať už šlo o zápach, nebo například o hlodavce. Samozřejmě to může podnítit ty, kteří zatím netřídili, aby třídit začali.“
Zároveň s novými nádobami na tříděný odpad došlo v Heřmanicích i k výměně starých nádob na odpad směsný a taky k jejich zmenšení.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Máme samozřejmě podněty i na to, že nádoby na směsný komunální odpad, které u domů zůstaly, jsou nově nedostačující, nicméně po konzultaci se společností OZO bych chtěl občany uklidnit, protože se v rámci běhu systému ukazuje, že ty nádoby dostatečné jsou a musíme se s tím zkrátka jen sžít.“
Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: „Aby fungovalo to, že bude méně hůře využitelného směsného odpadu a více toho tříděného, musíme poměr trochu upravit. Některým to teď možná dělá trochu problém, ale my doufáme, že si na tento systém zvyknou a že tříděného odpadu vytvoří ve své domácnosti více a toho směsného úplné minimum.“
Kromě zvýšení objemu tříděného odpadu na úkor směsného se navíc zefektivní jeho svoz. Ten teď probíhá v Heřmanicích podle nového harmonogramu.
Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: „Svoz tříděného odpadu je jednou za čtrnáct dnů, svoz směsného taky, takže se to střídá ob týden. Je to určitě efektivnější, když mají na tříděný odpad pouze jednu nádobu, a ne zvlášť tu modrou a žlutou, protože my můžeme jet jenom jednou a svezeme si to najednou. Je to určitě levnější a efektivnější způsob.“
Kromě Heřmanic a Bartovic byl zatím projekt zaveden taky v Radvanicích a po vyhodnocení se počítá i s možným rozšířením do dalších částí města.