O historii Polské Ostravy, nálezu a těžbě uhlí nebo proměně původně zemědělské krajiny v krajinu hornickou se mohli v druhém lednovém týdnu dozvědět účastníci komentované vycházky s ostravským badatelem Lukášem Gliniarczykem.
Lukáš Gliniarczyk, soukromý badatel: „Je to pozůstatek té původní zemědělské krajiny, která je samozřejmě částečně ovlivněná tou důlní a hornickou činností. Někde jsou samozřejmě propady, někde vznikly haldy. Taková za mě největší zajímavost je samotná kolonie Michálka, protože ta je tak trošku utopená v terénu, a zároveň zachovaná v původním stavu. Je tam ten genius loci.“
Účastníci komentované vycházky si prohlédli pozůstatky slezskoostravských dolů a bývalé hornické kolonie ve svitu čelovek a baterek.
Ilona Rozehnalová, ředitelka spolku Fiducia: „Chtěli jsme, aby ta procházka po dolech byla po tmě, aby měli lidi zážitek, ale nebylo to zároveň moc pozdě. Aby mohli trošičku nasát atmosféru toho, jak horník jde na šichtu nebo ze šichty v noci po těch kolonkách.
Účastníky přibližně dvouhodinové vycházky čekaly na trase kromě bývalých dolů a kolonií taky další zajímavosti a poutavý výklad doplněný dobovými mapami, kresbami a fotografiemi.
anketa, účastníci komentované vycházky: „Jsme tady proto, že jsem viděla pozvánku u paní Rozehnalové a zajímá nás historie Ostravy. A navedla jsem na to vlastě manžela, jsme tu hlavně kvůli němu.“
anketa, účastníci komentované vycházky: „Já jsem tady ze stejného důvodu. Mám rád historii Ostravy. Narodil jsem se tady, jsem rodák. No a teď marně vzpomínám, co jsme se dozvěděli. Hned na začátku jsme třeba viděli tunel mezi šachtami.“
V průběhu roku nabídne spolek Fiducia zájemcům i další komentované vycházky nejen po Slezské Ostravě.