Povodí Odry, státní podnik provozuje Vodohospodářskou soustavu povodí Odry (VHS PO), která se skládá z údolních nádrží Slezská Harta a Kružberk na Moravici, Šance na Ostravici, Morávka na Morávce, Olešná na Olešné, Žermanice na Lučině a Těrlicko na Stonávce. K tomu se provozují dva kapacitní převody vody, z řeky Morávky od jezu Vyšní Lhoty do Lučiny a z Olešné od rozdělovacího objektu v Místku do Ostravice.
Na základě prognóz srážek vydávaných Českým hydrometeorologickým ústavem přistoupil státní podnik Povodí Odry k operativnímu řízení celé VHS PO pomocí srážkoodtokového modelování s optimalizací řízení k říčním profilům velkých měst Opava s Ostravou z jesenické větve, Frýdek–Místek s Ostravou z beskydské větve a pro uzávěrný profil Bohumín.
Výsledkem operativního řízení VHS PO je:
Bylo ochráněno celé údolí řeky Moravice a kulminační přítok do kaskády nádrží byl jimi utlumen ze
183 m3/s na 1,5 m3/s a tento transformační efekt měl příznivý vliv na Opavu pod soutokem s Moravicí.
Dosažením tlumení na VD Šance z 228 m3/s na 3 m3/s v kombinaci s tlumicím efektem VD Morávka ze 143 na 1 m3/s a odlehčením vod do přivaděče od jezu Vyšní Lhoty v hodnotě až 50 m3/s s efektem VD Žermanice na Lučině (ze 135 m3/s na 1 m3/s) byla prakticky bez větších škod ochráněna města a obce pod přehradami, včetně dvou největších měst Frýdku-Místku a Ostravy a tlumicí efekt také zmírnil katastrofu v Bohumíně.
V povodí Olše došlo taktéž k zásadní transformaci povodňové vlny, kdy VD Těrlicko tlumilo přítok ze 174 na 1 m3/s, což ochránilo obce pod nádrží, zajistilo bezpečnost Elektrárny Dětmarovice a přispělo ke zmírnění katastrofy v Bohumíně.
K tomu bylo ve funkci 38 malých vodních nádrží státního podniku Povodí Odry, které účinně přispěly k tlumení přívalových vln na drobných vodních tocích.
Každá povodeň má jinou genezi, jiné objemy povodňových vln a různé dotokové doby. Proto se musí řízení nádrží provádět operativně. Samozřejmostí je u nich stoprocentní funkce bezpečnostních přelivů a spodních uzávěrů včetně zajištění náhradních zdrojů elektrické energie, dálkových přenosů měřených dat a bezpečnosti přehradních hrází, které jsou pod drobnohledem pracovníků technicko-bezpečnostního dohledu.
Příklad transformace průtoků údolní nádrží Šance na Ostravici a údolní nádrží Žermanice na Lučině:
Ostravice při kulminaci průtoku ve Frýdku-Místku s nulovým převýšením mezi povodňovou hladinou a korunou říčních ochranných hrází a Ostravice při kulminaci v Ostravě s minimálním převýšením mezi povodňovou hladinou a korunami nábřežních zdí.
„Bez přehrad by ve Frýdku-Místku místo 770 m3/s odborným odhadem protékalo 1 300 m3/s
a v Ostravě by nastala katastrofa, protože by v kulminaci neprotékalo naměřených 930 m3/s, ale kolem 1 450 m3/s a místo průtoků 50letých by byly průtoky 500leté,“ konstatoval generální ředitel státního podniku Povodí Odry Jiří Tkáč a uzavřel: „Voda v centru Ostravy by dosahovala až po nádraží Ostrava střed a pro názornost na náměstí TGM nebo u radnice na Prokešově náměstí by byla její hloubka kolem 2 metrů.“
Zároveň přehrady trvale a bezpečně ve spolupráci zejména se Severomoravskými vodovody
a kanalizacemi Ostrava zajišťují 100% dodávku vody pro zásobení obyvatel, tak pro průmyslové giganty Moravskoslezského kraje v množství kolem 3 000 litrů každou sekundu. Celkem disponuje VHS PO a její údolní nádrže objemem kolem 380 mil. m3.