V Ostravě se uskutečnil další úspěšný ročník odborné konference zaměřené na citlivé a aktuální téma sebepoškozování u dětí a dospívajících. Ve čtvrtek 17. října 2024 hostil zastupitelský sál Magistrátu města Ostravy již 4. ročník této konference, kterou pořádalo Krizové centrum pro děti a rodinu Centra sociálních služeb Ostrava, o.p.s. a organizačním zajištěním Edugram-sociální akademie z.ú. Letošní ročník, nesoucí název Nepanikař!!! Jak zvládnout sebepoškozování dětí a dospívajících, se zaměřil na závažnou problematiku sebepoškozování u mladistvých, která vzbudila velký zájem mezi odborníky i pedagogickými pracovníky.
„Většina lístků na letošní konferenci se vyprodala krátce po uvedení do prodeje, což svědčí o velkém zájmu o téma, které vyvolává řadu otázek a diskuzí. Sebepoškozování je bohužel fenoménem, kterému musíme věnovat pozornost,“ uvedl zástupce Edugram-sociální akademie z.ú., která se podílela na organizačním zajištění celé akce a která se věnuje především vzdělávání v oblasti sociálních služeb.
Odborníci odhalili příčiny a nabídli účinné strategie pomoci
Téma sebepoškozování vzbudilo mnoho otázek a podnětných diskuzí mezi účastníky i přednášejícími. Odborníci, jako například dětský psychiatr MUDr. Jan Uhlíř z Fakultní nemocnice Ostrava, nabídli pohled na psychologické i fyzické příčiny těchto projevů a představili účinné strategie, jak včas zasáhnout. Dalším významným příspěvkem byla přednáška psycholožky Natalie Nevřelové, Msc z Národního ústavu duševního zdraví, která prezentovala výsledky Národního monitoringu duševního zdraví dětí a mládeže.
Preventivní programy pro školy
Konference rovněž přinesla praktické nástroje, které mohou školy implementovat do svých preventivních programů. Školní psycholožka Mgr. Anežka Urbánková vedla workshop zaměřený na prevenci sebepoškozování a představila techniky, které mohou pedagogové okamžitě využít ve své praxi. Důležitou roli sehrál také projekt „Blázníš? No a!“, který představili lektoři a školitelé Mgr. Jana Martínková a Bc. Filip Kursa a který se zaměřuje na destigmatizaci duševních nemocí mezi mladými lidmi.
Součástí konference byla také prezentace Ing. Veroniky Kamenské, MBA, zakladatelky projektu Nepanikař!!!, který se zaměřuje na poskytování rychlé a efektivní pomoci dětem a dospívajícím trpícím sebepoškozováním, úzkostmi nebo jinými psychickými obtížemi. Tento projekt nabízí mobilní aplikaci, která funguje jako krizová linka a nástroj první pomoci pro ty, kteří se ocitnou v těžkých situacích. Zakladatelka projektu v rámci konference zdůraznila význam prevence a včasné intervence, která může zachránit životy a předejít dalšímu zhoršování duševního zdraví dětí.
Na téma dětské prevence přednášely psycholožka Mgr. Zuzana Karásková Ulbertová a sociální pedagožka PhDr. Zuzana Kubíková, zakladatelky projektu „O sebe”. Autorky projektu představily alternativní strategie a konkrétní techniky, které pomáhají mladistvým zvládat náročné emoce a podporují zdravý přístup k duševnímu zdraví.
Výstava a osobní příběhy přinesly do konference silné momenty
Konference přinesla nejen teoretické poznatky, ale také silné zážitky. Součástí programu byla výstava výtvarných děl klientů Krizového centra pro děti a rodinu, která zachycovala jejich pocity a zážitky spojené s duševním zdravím. Zajímavou součástí konference byl video rozhovor, ve kterém jeden z autorů sdílel svůj osobní příběh.
„Panikaříš? tak Nepanikař!!! Blázníš? No a! … každý z nás čas od času z něčeho šílí. Ale není šílenství jako šílenství. Je to, že se někdo řeže, kouše, škrábe, prostě si záměrně ubližuje, pro Vás k zamyšlení? Setkali jste se s tím? Je to modernost, fenomén nebo téma? Tak jak tak, děti a mládež se sebepoškozuje, my nad tím nezavřeli oči. Jsme rádi, že jste u toho byli s námi.“, shrnuje dojmy z konference Hana Schwarz, ředitelka Centra sociálních služeb Ostrava, o.p.s..
Konference ukázala, jak důležité je otevřeně hovořit o duševním zdraví dětí a dospívajících, a nabídla cenné nástroje pro odborníky i veřejnost. Pokud jste letošní ročník konference nestihli, nezapomeňte sledovat webové stránky Edugram-sociální akademie z.ú. nebo se přihlaste k newsletteru, aby vám neunikly žádné novinky o nadcházejících akcích.
Konference proběhla pod záštitou náměstka primátora města Ostravy pana Ing. Zbyňka Pražáka, PhD. a náměstka hejtmana MSK kraje pana Bc. Jiřího Navrátila, MBA. Moravskoslezský kraj finančně podpořil realizaci konference poskytnutím dotace.