Jak dlouho spíte?
Opakování je matka moudrosti. Spánek je základ psychické pohody. Ale jen ten, který je kvalitní. A tím nemyslíme, že musí být nepřiměřeně dlouhý, to může mít stejně negativní dopady jako ten krátký. Spánek se snažte držet v rozmezí 7 až 9 hodin. Spánkový režim by měl být každý den podobný, pokud je to jen trochu možné. Tělo se naučí, kdy chodí spát a podle toho ovládá vnitřní procesy. Snažte se odpoledne nepřijímat žádný kofein, ani přehnané množství vody (pijte dostatečně přes den) a před spaním vyvětrejte. Nejrychlejší a nejlepší spánek se dostaví v chladné, tiché a tmavé ložnici.
Každý den se alespoň 30 minut hýbejte
Aby se vám dobře usínalo, chce to tělo unavit. Sice můžete být unavení z práce, ale taky vám z ní může hučet hlava a stejně neusnete. Při sportu přijdete na jiné myšlenky a vyplavíte endorfiny, což má na příchod spánku příznivý vliv. Snažte se každý den vydat přebytečnou energii, ať už pomocí chůze, běhu, tance, badmintonu nebo pilates. Jen si vzpomeňte na to, jak se vám po celodenním řádění na snowboardu nebo lyžích skvěle usíná. Bohužel pro každý den jsou tyto aktivity nemyslitelné a tak se musíte spokojit s tím, co reálně zvládnete. Někdy stačí vystoupit dříve z MHD a část cesty dojít a místo výtahu schody vyjít. I to se počítá do denního výdeje a postupně to může mít vliv i na vaši postavu.
Klid v duši? To není žádný esoterismus!
Meditace se někdy může jevit jako odnož esoterismu, ale to není pravda. Je to relaxační technika a do moderního života neodmyslitelně patří. V dnešní době se na mozek valí hodně vnějších vlivů různé intenzity - informace, zvuky, pachy, stres, problémy, plány, rozhodnutí… Dnes víc než kdy dřív musíme zatáhnout za ruční brzdu, vědomě se zastavit a užít si přítomnost. A k tomu slouží meditace a jiné relaxační techniky. Při pravidelném provádění mají pozitivní vliv na psychiku, spánek, náladu i soustředění.
Naplánujte si aktivity
Pěkné počasí v nedohlednu? Je zataženo a smutno? Začněte plánovat vaše budoucí plány a uvidíte, že bude čekání snesitelnější, když budete vědět, kdy odjedete k moři nebo na chatu. Navíc se připravíte dopředu a nebudete dělat nic na poslední chvíli. A nemusíte plánovat jen dovolenou, co takhle různé koncerty, schůzky s přáteli, prodloužené víkendy? Projeďte si různé kalendáře akcí a vyberte si ty, které vás zaujmou. Kalendář akcí, koncertů a kultury vypisuje třeba GoOut nebo Kudyznudy. Jakmile si uděláte plány, už vám nic zajímavého neuteče. Vše si zapište do kalendáře a hned bude budoucnost veselejší.
Měli jste dnes dostatek bílkovin?
Stejně jako pohyb i strava má významný vliv na naši náladu. A to hlavně kvůli tomu, že díky kvalitní stravě složené z důležitých nutrientů, má tělo z čeho živit mozek. Česká strava bývá poměrně nepestrá, což se může projevit na váze, náladě a slabé imunitě. Jídlo by se mělo skládat ze základních surovin jako je ovoce, zelenina, luštěniny, vejce, mléčné výrobky, maso, bílkoviny a tuky. A samozřejmě i dostatku tekutin - omezte sladké sycené nápoje a více se zaměřte na vodu nebo čaje. Pozor na zvýšený obsah kofeinu, zvolte bezkofeinový.
Chcete brát doplňky stravy? Když máte stravu pestrou, není to nutné. Ale i při dokonalé stravě je fajn doplňovat vitamín D a omega 3. Lze doplnit ještě o hořčík chelát (bisglycinát).